Ukraina dujas gauna tranzitu per Slovakiją, jų tiekimą vykdo užsienio įmonės, paskelbė Slovakijos ministras pirmininkas Robertas Fico.
Ukrainos klausimas
„Dujos į Ukrainą atkeliauja atsarginiu vamzdynu. Be šių dujų Ukraina užšaltų, tačiau Slovakija su tuo neturi nieko bendra. Tiekėjai yra užsienio įmonės", - rašė jis savo „Facebook" puslapyje.
Slovakija, pasak premjero, turi moralinę teisę svarstyti galimybes sustabdyti maždaug 7,5 mln. kubinių metrų per dieną siekiantį užsienio įmonių dujų pumpavimą.
„Europa save kvailina. Ukraina gali pakenkti Europai, o pastaroji negalės nieko padaryti", - buvo įsitikinęs R.Fico.
Premjeras pakartojo nuomonę, kad Vakarai per konfliktą Ukrainoje siekia susilpninti Rusiją. „To nebus", - pabrėžė jis. Ukraina už tai, kas vyksta, anot jo, sumokės didžiausią kainą.
R.Fico taip pat priminė, kad Europos Sąjunga susirūpinusi dėl JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) veiksmų ir atkreipė dėmesį į Grenlandiją, kuri yra Danijos dalis.
„Dabar kiek perdėsiu, bet ar galime įsivaizduoti, kad ES gins Daniją taip pat, kaip buvo Ukrainos atveju? Jokiu būdu", - patikino premjeras.
Turkų pėdsakas
Slovakija pradėjo gauti rusiškas dujas per dujotiekį „Turkish Stream". Apie tai savo „Facebook" puslapyje paskelbė R.Fico, pažymėdamas, kad tiekimo atnaujinimas tapo įmanomas dėl Rusijos ir Turkijos bendradarbiavimo.
„Rusiškos dujos per „Turkish Stream" vėl keliauja į Slovakiją. Tai yra bendrų Rusijos ir Turkijos partnerių pastangų rezultatas, už ką jiems reikėtų būti dėkingiems", - rašė R.Fico.
Penkerių metų sutartis dėl rusiškų dujų tranzito per Ukrainą į Vakarų ir Vidurio Europos šalis baigėsi 2024 m. gruodžio 31 d.
Pasak Rusijos prezidento Vladimiro Putino, Kijevas atsisakė pratęsti susitarimą, nepaisant metinių pajamų, garantavusių 700-800 mln. JAV dolerių.
Kijeve tranzito nutraukimas buvo grindžiamas nacionalinio saugumo sumetimais. Ukrainos energetikos ministras Hermanas Haluščenko tai pavadino „istoriniu įvykiu", teigdamas, kad Rusija praranda rinkas ir patiria finansinių nuostolių, o Europa jau nusprendė atsisakyti rusiškų dujų.
Kremlius mano, kad sankcijomis ir ribojamosiomis priemonėmis siekiama susilpninti Rusijos padėtį energetinių išteklių rinkoje ir jos pirmiausia yra naudingos JAV, kadangi tai leidžia joms didinti suskystintų gamtinių dujų tiekimą Europai.
Dujų tiekimas iš Rusijos į Slovakiją prasidėjo vasario 1 dieną. Slovakijos dujų bendrovės ir „Gazprom Export" sutartis galioja iki 2034 m.