Tarptautiniam olimpiniam komitetui (IOC) paskelbus, kad vadinamieji neutralūs Rusijos ir Baltarusijos sportininkai galės dalyvauti 2024 m. Paryžiaus olimpinėse žaidynėse, Vakarų valstybėse kilo didelis pasipiktinimas. Galima pamanyti, kad priešiškoje stovykloje - Rusijoje - turėjo kilti džiaugsmo banga, bet taip tikrai nėra. Ten irgi kilo pasipiktinimas. Valstybė agresorė jaučiasi nuskriausta IOC iškeltų sąlygų ir skaičiuoja, kad į Paryžių nuvyks ne didelis būrys, o tik saujelė jos sportininkų. Ir šie neva bus pažeminti.
Kelios kliūtys
IOC prezidentas Tomas Bachas (Thomas Bach) pabandė surasti saliamonišką sprendimą, bet surado tokį, kuris supykdė visus, išskyrus tuos, kuriems Ukraina, Rusija ir Baltarusija apskritai nerūpi. Rusai ir baltarusiai galės atvykti į Paryžių tuo atveju, jei nebus atvirai išreiškę palaikymo agresijai, susiję su karinėmis struktūromis. Jie startuos be savo šalies vėliavos ir himno, nebus įleidžiamos komandos.
Vakaruose akcentuojama tai, kad rusai Paryžiuje apskritai bus. Mūsų šalyje viešą nepasitenkinimą sprendimu išreiškė ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, ir prezidentas Gitanas Nausėda. Ryžtingiausias sportininko balsas kol kas pasigirdo iš Latvijos. 2021 m. Tokijuje 3x3 krepšinio olimpiniu čempionu tapęs Nauris Miezis pareiškė, kad nedalyvaus Paryžiaus žaidynėse, jei ten tikrai bus įleisti rusai ir baltarusiai.
Rusijoje akcentuojamos neva diskriminuojančios IOC iškeltos sąlygos, šaukiama apie rusofobiją. Agresorių stovykloje manoma, kad rusų Paryžiuje bus nedaug. Taip manoma dėl kelių priežasčių.
Pirma, galimybes smarkiai sumažina sprendimas neįleisti į Paryžių komandų. Komandomis laikomos ne tik tradicinio krepšinio ar tinklinio rinktinės, bet ir 3x3 krepšinio ekipos, paplūdimio tinklinio duetai. Tarp mums mažiau pažįstamų sporto šakų pavyzdžiu gali būti dailusis plaukimas. Olimpinėse žaidynėse nėra solisčių varžybų, tik duetų ir grupių, taigi Rusija savo atstovių šioje disciplinoje deleguoti negalės.
Antra, daugelyje sporto šakų atranka jau įsibėgėjusi ir rusai ne visur suspės į traukinį. Be to, atskirų sporto šakų tarptautinės federacijos gali nuspręsti apskritai jų neįsileisti, kaip tai padarė lengvaatlečiams vadovaujanti „World Athletics".
Trečia, sportininkai susidurs su dilema - priimti neutralų statusą ir galbūt sulaukti tėvynainių pasmerkimo ar atsisakyti galimybės vykti į Paryžių. Rusijoje šiuo klausimu yra įvairių nuomonių. Vieni mano, kad vykti verta, kiti tai vadina išdavyste.
Plaukiko pareiškimas
Kai kurie sportininkai jau aiškiai pasisakė, kad rusų Paryžiuje būti neturėtų. „Man, kaip patriotui ir eiliniam Rusijos piliečiui, vykti į olimpines žaidynes su neutraliu statusu būtų nepriimtina. Manau, tai - pažeminimas. Kita vertus, esu dviejų jaunų olimpinės rinktinės sportininkių tėvas, tad man tai - sudėtingas klausimas. Visgi mano, kaip paprasto piliečio, atsakymas toks: važiuoti turint neutralų statusą yra pažeminimas, neverta to daryti", - svarstė 2004 m. olimpiniu irklavimo čempionu tapęs Sergejus Fedorovcevas.
Jis jau baigė karjerą, tad gali tik papostringauti, o plaukikas Klimentas Kolesnikovas dabar yra pačiame jėgų žydėjime. 2021 m. jis olimpinėse žaidynėse pelnė sidabrą ir bronzą. K.Kolesnikovas jau pareiškė, kad net nesieks galimybės startuoti Paryžiuje. „Gerai, kad IOC žengė šį žingsnį ir nusprendė įleisti sportininkus. Kita vertus, „World Aquatics" iškeltos sąlygos nepasikeitė. Jei su jomis nesutinki, negauni neutralaus statuso. Jei negauni neutralaus statuso, neatsirenki į žaidynes", - sakė plaukikas.
Taigi barjeras yra ne tik IOC sąlygos, bet ir Rusijoje vyraujanti viešoji nuomonė, dažnai - ir nuoširdus sportininkų pritarimas Vladimiro Putino režimo veiksmams, stereotipinis įsitikinimas, kad niekšai iš Vakarų vėl skriaudžia vargšelę Rusiją.
Dienraštis „Sport-Express" apžvelgė, ko rusai gali tikėtis atskirose olimpinėse sporto šakose. Bendrai nuotaiką galima apibūdinti taip: daug tikėtis neverta. Pažvelkime ir mes, kaip patys rusai vertina savo galimybes kai kuriose sporto šakose.
Lengvoji atletika. Sporto karalienėje yra daug rungčių, olimpinėse žaidynėse bus išdalinti 48 medalių komplektai ir jau aišku, kad rusai Paryžiuje negaus nė vieno apdovanojimo. „World Athletics" prezidentas britas Sebastianas Kou (Sebastian Coe) pareiškė, kad jo vadovaujama organizacija kaip neįsileido rusų bei baltarusių į tarptautines varžybas, taip neįsileis ir artimiausioje ateityje. Lengvosios atletikos vadovo poziciją kaip pavyzdį kitoms tarptautinėms federacijoms minėjo ir Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė.
Tiesa, lengvojoje atletikoje rusai Paryžiuje praras ne ką daugiau nei Rio de Žaneiro ar Tokijo olimpinėse žaidynėse. Jie ir iki karo keikė „World Athletics", nenorėjusią įsileisti rusų dėl valstybinio masto antidopingo taisyklių pažeidimų. 2016 m. olimpinėse žaidynėse dalyvavo vos viena Rusijos lengvaatletė, 2021 m. - 10.
Plaukimas. Dar viena sporto šaka, kurioje yra daug medalių komplektų - 35. Rusija turi stiprių plaukikų ir teoriškai galėtų į juos pretenduoti, jei sportininkai iki 2024 m. birželio 23 d. įvykdytų normatyvus. Teoriškai ir „World Aquatics" organizacija leido rusams dalyvauti varžybose, bet, anot „Sport-Express", reikalavimai tokie, kad realybėje nė vienas iš jų į tarptautinę areną dar negrįžo.
K.Kolesnikovo nuomonę jau minėjome. Rusijos moterų plaukimo komandos lyderė Jevgenija Čikunova aiškios pozicijos dar neišreiškė. Dukart olimpinio čempiono Jevgenijaus Rylovo Paryžiuje tikrai nebus dėl to, kas pavadinta „politiniais momentais". Reikia patikslinti, kad šis plaukikas ne kartą atvirai išreiškė pritarimą invazijai į Ukrainą. Jei neutralų statusą gautų toks sportininkas, kiltų milžiniškas skandalas.
Tenisas. Šioje sporto šakoje rusų perspektyvos bene šviesiausios. Juos įsileidžia didžiųjų turnyrų organizatoriai, sportininkai užima aukštas vietas reitinguose, ypač - vyrų. Tarp 50 geriausių vyrų yra net šeši Rusijos atstovai, Danilas Medvedevas užima trečiąją vietą, Andrejus Rubliovas - penktąją. Net jei dvejetų varžybos bus pripažintos komandinėmis ir į jas „neutraliųjų" neįleis, rusai gali tikėtis gauti po keturis asmeninius kelialapius tiek į vyrų, tiek į moterų varžybas.
Rusijos tenisininkų, bent kai kurių, atvykimas į Paryžių, ir europiečius supykdytų mažiau nei, pavyzdžiui, J.Rylovo dalyvavimas. A.Rubliovas yra ne kartą pasisakęs prieš karą, tiek pernai, tiek šiemet. Karą pasmerkė ir antroji Rusijos bei 18-oji pasaulio raketė Darja Kasatkina.
Gimnastika. Rusijos sportininkai tikrai nedalyvaus komandinėse varžybose, bet jie gali iškovoti asmeninius kelialapius 2024 m. Europos čempionate ir pasaulio taurės varžybose. Visgi „Sport-Express" mano, kad jie nespės laiku gauti neutralių sportininkų statuso iš tarptautinės federacijos. O ir Rusijos gimnastikos vadovai yra pareiškę, kad jų netenkina tarptautinės federacijos iškelti kriterijai.
Šiuolaikinė penkiakovė. Į penkiakovės varžybas rusai teoriškai buvo įleisti praėjusią vasarą, bet jose dar nedalyvavo, nes nesibaigė jų paraiškų peržiūra. Dėl to Rusijos penkiakovininkai vargu ar sugebės patekti į Paryžių pagal reitingą. Realiausias jų šansas - birželį Kinijoje vyksiantis pasaulio čempionatas. Ten reikėtų patekti į prizininkų trejetą.
Fechtavimas. Rusijos sportininkams leidimas dalyvauti varžybose duotas dar birželį, tačiau nė vienas iš komandos lyderių negavo neutralaus statuso ir į tarptautines arenas negrįžo. Rusijos fechtavimo federacijos prezidentas Ilgaras Mamedovas pareiškė, jog sunkiai įsivaizduoja jų dalyvavimą Paryžiaus žaidynėse.
Dziudo. Kiekvienoje svorio kategorijoje kelialapį į Paryžių gaus po vieną sportininką iš valstybių, patenkančių į reitingo 17-uką. Šiuo metu pagal tokį kriterijų tapti olimpiečiais galėtų 10 rusų, tačiau skaičius gali išaugti ir iki 14-os. Taigi dziudo „neutraliesiems" gali atverti gan platų langą į olimpines žaidynes.
Imtynės. Čia gali atsiverti dar vienas langas. Laisvosiose imtynėse rusai šių metų pasaulio čempionate jau iškovojo keturis kelialapius. Graikų-romėnų imtynėse to padaryti nepavyko, tačiau galimybių dar bus. Balandį vyks Europos, gegužę - pasaulinis atrankos turnyras.
Boksas. Jei viskas priklausytų nuo tarptautinės federacijos, rusus žaidynėse pasitiktų išskėstomis rankomis, nes jai vadovauja Rusijos atstovas, Kremliaus režimo šalininkas Umaras Kremliovas. Visgi federacija dėl gilių korupcijos tradicijų ir betvarkės jau seniai sulaukė IOC nemalonės. Birželį IOC žengė beprecedentį žingsnį - oficialiai atėmė iš Tarptautinės bokso federacijos olimpinį pripažinimą.
U.Kremliovo organizacija negalės organizuoti olimpinės atrankos turnyrų, vyksiančių ateinantį pavasarį. Ar rusai galės juose dalyvauti, spręs IOC. Labai įdomu, ką Tarptautinis olimpinis komitetas nuspręs šiuo atveju. „Sport-Express" nuomone, Rusijos boksininkų perspektyvos yra „labai miglotos".