Sirijos džihadistai ir jų Turkijos remiami sąjungininkai penktadienį perėmė penkių antrojo Sirijos miesto Alepo rajonų kontrolę „be jokio reikšmingo Sirijos kariuomenės pasipriešinimo“ vos po kelių dienų, kai pradėjo didelį puolimą prieš vyriausybės pajėgas, pranešė karo stebėtoja.
Londone įsikūrusi žmogaus teisių grupė „Observatory for Human Rights“, stebinti karą Sirijoje, pranešė, kad „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) ir sąjungininkų grupuotės įžengė į pietvakarinius ir vakarinius Alepo rajonus, surengusios du teroro aktus dviem užminuotais automobiliais.
Penktadienį džihadistams ir sąjungininkams veržiantis į Alepą, Sirijos ir Rusijos karo lėktuvai intensyviai bombardavo sukilėlių anklavą aplink Idlibą. „Rusijos ir Sirijos oro pajėgos surengė 23 reidus Idlibo rajone“, – pranešė stebėtoja.
Naujienų agentūros AFP žurnalistas sukilėlių anklave matė tankais besiveržiančius džihadistus, intensyvūs susišaudymai vyko vietovėje vos už septynių kilometrų nuo Alepo. AFP nuotraukose buvo matyti palikti vyriausybės pajėgų tankai ir kitos karinės transporto priemonės.
Džihadistai ir sąjungininkai pradėjo netikėtą puolimą trečiadienį, tą pačią dieną, kai kaimyniniame Libane įsigaliojo trapios Izraelio ir Irano remiamos kovotojų grupės „Hezbollah“ paliaubos.
Iki penktadienio sukilėliai perėmė daugiau nei 50 miestų ir kaimų Sirijos šiaurėje, tai – didžiausias per pastaruosius metus vyriausybės kontroliuojamų teritorijų praradimas. Ketvirtadienį džihadistai ir jų sąjungininkai atkirto greitkelį, jungiantį Alepą su sostine Damasku, esančiu maždaug už 300 kilometrų į pietus, pranešė stebėtoja.
Prieš karą Alepas turėjo maždaug du milijonus gyventojų ir buvo Sirijos gamybos centras.
Penktadienį Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas padėtį Alepe apibūdino kaip „Sirijos suvereniteto pažeidimą“. Rusija įsikišo į karą Sirijoje 2015 m. ir pakreipė jo eigą vyriausybės naudai, kai po ketverių metų pilietinio karo vyriausybės pajėgos nebekontroliavo didumos šalies.
Sirijos prezidentą Basharą al Assadą remia Rusija ir Iranas bei su juo susijusios sukarintos grupuotės, tokios kaip Libano „Hezbollah“. Alepo rajone veikia Irano remiama milicija, 2016 m. suteikusi itin svarbią paramą vyriausybės kariuomenei atgaunant sukilėlių kontroliuojamas miesto teritorijas.
„Observatory for Human Rights“ vadovas Rami Abdelis Rahmanas sakė, kad vyriausybės pajėgos „buvo visiškai nepasirengusios“ džihadistų puolimui. „Keista matyti, kad režimo pajėgoms buvo suduoti tokie dideli smūgiai, nepaisant to, kad jos turi Rusijos priedangą iš oro ir būta ženklų, kad HTS ketina pradėti šią operaciją“, – sakė jis.