respublika.lt

Siūloma apmokestinti kriptovaliutas ir plastiką, o gautas pajamas skirti klimatui ir plėtrai

(7)
Publikuota: 2024 lapkričio 14 19:36:00, Emilija Ferdmanaitė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Asociatyvi pixabay.com nuotr.

Prancūzijos, Kenijos ir Barbadoso vadovaujamos darbo grupės teigimu, plastiką ir kriptovaliutas būtų galima apmokestinti kaip aviacinį ir iškastinį kurą, taip užpildant klimato finansavimo spragą ir padedant besivystančioms šalims.

 

 

Šios trys šalys mano, kad iš „visuotinio solidarumo mokesčių“, taikomų taršiausioms pramonės šakoms, būtų galima surinkti šimtus milijardų dolerių ir taip padėti besivystančioms šalims.

Barbadoso ministrė pirmininkė Mia Mottley, įtakinga kovos su klimato kaita šalininkė, JT COP29 klimato kaitos derybose Azerbaidžane teigė, kad atėjo laikas „apsvarstyti mokesčius“.

„Iš jūrų transporto, oro linijų ir iškastinio kuro galime patogiai susirinkti maždaug 350 mlrd. dolerių per metus, ir tai gerokai papildytų viešąsias lėšas“, – tvirtino ji.

„Dideli ekonomikos segmentai teršia planetą, tačiau menkai teprisideda prie viešųjų finansų, plėtros ir klimato kaitos mažinimo“, – teigiama Baku paskelbtoje darbo grupės ataskaitoje.

Darbo grupės ekspertai pasiūlė įvesti mokesčius privačių reaktyvinių lėktuvų degalams, dažnai skraidantiems asmenims, pertekliniam iškastinio kuro pelnui, laivybai, akcijoms, obligacijoms ir išvestinėms finansinėms priemonėms.

Taip pat siūloma apmokestinti kriptovaliutas, plastiką ir turtingiausius planetos asmenis; pastarąją idėją G20 pirmininkavimo metu siūlė ir Brazilija.

Ekspertų vertinimu, iš kriptovaliutų apmokestinimo būtų galima gauti 5,2 mlrd. dolerių, turint omenyje „didelį energijos poreikį kasant kriptovaliutas“. Toks žingsnis, pasak jų, taip pat sumažintų emisijas.

Ataskaitoje taip pat teigiama, kad kriptovaliutų transakcijų apmokestinimas galėtų atnešti „dešimtis milijardų per metus“.

Apie tai, kad plastiko pramonei taip pat gali tekti iškratyti kišenes, kalbama pačiu laiku: vėliau šį mėnesį Busane (Pietų Korėja) vyks JT derybos dėl pirmosios pasaulyje sutarties, reglamentuojančios plastiko taršą.

„Šis mokestis numatomas kaip finansavimo šaltinis, kuriuo būtų remiama besivystančių šalių kova su plastiko tarša“, – teigė ekspertai. Iš plastiko mokesčių tikimasi surinkti nuo 25 iki 35 mlrd. dolerių per metus.

Be Prancūzijos, Kenijos ir Barbadoso, į 17 narių koaliciją, subūrusią šią darbo grupę, įeina ES ir Afrikos Sąjunga. Brazilija leido suprasti, kad ji taip pat prisijungs.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (7)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar partijos „Nemuno Aušra" nariai gali būti ministrais?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje Baltijos valstybėje gyventi geriausia?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +7 C

-2 +7 C

+3 +10 C

+1 +8 C

+3 +9 C

+7 +9 C

0-7 m/s

0-7 m/s

0-10 m/s