respublika.lt

Taivanas tiekia Rusijai ginklų gamybai naudojamas stakles

Ž.Pavilionio interviu

(197)
Publikuota: 2024 sausio 31 04:58:00, Petras Šuliauskas, Olava Strikulienė
×
nuotr. 1 nuotr.
Socialinio tinklo iliustracija

Po Maskvos intervencijos į Ukrainą Taivanas tapo pagrindinis metalo apdirbimui skirtų staklių tiekėjas Rusijai. Taip teigiama bendrame Taivano leidinio „The Reporter" ir rusiškojo „The Insider" atliktame tyrime.

 

 

Medžiagoje nurodoma, kad prasidėjus karui Vokietija, Japonija ir Šveicarija pasitraukė iš Rusijos rinkos, o Kinijos staklės pasirodė besančios nekokybiškos, todėl rusų karinės pramonės poreikius geriausia patenkina taivaniečių gamybos tekinimo ir elektros išlydžio apdirbimo, taip pat žinomo kaip kibirkštinis apdirbimas, kai norima metalo forma išgaunama naudojant elektros išlydžius, staklės.

Staklės yra nepakeičiamos detonatorių, didelio tikslumo ginkluotės ir kitos karinės produkcijos gamyboje.

Taivano Rusijai paskelbtos sankcijos neveikia, nes staklės į ją patenka per Turkiją ir kitas šalis. Daliai staklių iš viso netaikomi jokie ribojimai.

Metalo apdirbimo įranga - tekinimo ir elektros išlydžio staklės - sudaro svarbią taivanietiško eksporto dalį. Ir vienas pagrindinių pirkėjų šiuo metu yra Rusija. Į ją per Turkiją, Kiniją ir kitus „partnerius", patenka iki 80 proc. Taivano gamybos metalo apdirbimo staklių.

Remiantis Rusijos muitinės informacija, nuo 2023 m. kovo iki rugsėjo Rusija importavo ne mažiau kaip 193 Taivano gamybos metalo apdirbimo centrus už 29 mln. JAV dolerių.

„Jeigu įvertinsime tranzito per Turkiją duomenis, viskas atrodys dar liūdniau: 2023 m. rugsėjo duomenimis beveik pusė Rusijos iš Turkijos importuotų staklių buvo surinktos Taivane", - nurodo leidiniai.

Didžioji dalis didelio tikslumo karinių technologijų gamybai skirtų staklių pagaminama ES, Šveicarijoje, Japonijoje ir JAV.

Tačiau gerais analogais gali pasigirti ir Taivanas. Saloje gaminamos didelio tikslumo elektros išlydžio, šlifavimo, išilginio tekinimo staklės bei vertikalaus tekinimo apdirbimo centrai.

Interviu su Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininku Žygimantu PAVILIONIU:

- Antradienio TV3 laidoje “Dienos komentaras” laidos vedėjas Vladimiras Laučius diskutavo su politologu Šarūnu Liekiu, kad iš Rusijos rinkos pasitraukus vakariečiams lustų gamintojams, tokiems kaip Vokietija ir t.t., į tą tuščią rinką atėjo mūsų draugai taivaniečiai. Kaip žinia, lustai naudojami ir karinėje technikoje, su kuria Rusija kariauja Ukrainoje. Ar galima suprasti, kad taivaniečiai elgiasi, kaip gudri, praktiška valstybė, nes rinkoje prekiaujama ne dvasinėmis vertybėmis, bet prekėmis?


- Mačiau, kad tą informaciją apie taivaniečių Rusijai neva pardavinėjamus lustus jau komentavo Taivano atstovybė Lietuvoje oficialiai - Taivano užsienio reikalų ministerija teigia, kad laikosi visų sankcijų Rusijai ir neprekiauja su agresoriais bei patikrins visus tuos faktus. Bet mes tikrai tikime, kad Taivanas Rusijai lustų nesiunčia, nes tai įrodo ir eksporto duomenys. Jūs galite pasižiūrėti į pranešimą Taivano atstovybės apie tai. Gal daug kas norėtų, kad taip būtų, bet taip tikrai nėra.

- Bet iš kur tada kilo toks gandas? Kas jį paskleidė?

- Na, tai aišku, kad Rusija ir Kinija, ir jėgos, kurios bando parodyti, kad komunistinė Kinija yra gerutė, o Taivanas yra ne toks geras, tad dirbama labai smarkiai ta kryptimi. Bet mes puikiai žinome, kad Kinija palaiko Rusijos agresiją visapusiškai ir yra labai svarbus narys toje agresijoje.

- O kaip pakomentuotumėte Š.Liekio mintis, jog Lietuva prekiauja vertybėmis tuo metu, kai kitos šalys – prekėmis?

- Šarūnas Liekis jau seniai ir nuosekliai atstovauja komunistinės Kinijos pozicijai. Tokių žmonių, deja, pas mus yra. Esame laisva šalis, bet jis, Šarūnas, niekada kitaip ir nekalbėjo, nors visas Vakarų pasaulis bei NATO eina kita kryptimi.

Kai vyko NATO susitikimas Vilniuje, aiškiai buvo įvardinta Kinija kaip sisteminė ir ilgalaikė Vakarų priešininkė. Tą patį sako ir G-7, ir Europos Sąjunga, na, o Kinija visą laiką stengėsi turėti savo balsų Lietuvoje. Šarūnas yra vienas iš jų. Tikiuosi, jis savo poziciją pakeis, nes tą žmogų atsimenu iš bendros tarnystės URM. Tuo metu jis atstovavo laisvės idėjas ir tai darė gana ilgą laiką, o kodėl dabar ta pozicija pasikeitė, belieka tik spėlioti. Aš manau, kad komunistinis Pekinas vienu metu buvo labai aktyvus, investuojant į Lietuvos universitetus ir gal tai ir pakeitė Šarūno poziciją.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
82
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (197)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar lankotės Dainų šventės renginiuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +19 C

+12 +17 C

+11 +19 C

+13 +21 C

+15 +23 C

+19 +24 C

0-3 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s