respublika.lt

Teisėjas užblokavo D.Trumpo bandymą apriboti JAV pilietybės suteikimo per gimimą teisę

(58)
Publikuota: 2025 sausio 24 08:35:00, Živilė Aleškaitienė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
EPA-Eltos nuotr.

Federalinis teisėjas ketvirtadienį užblokavo JAV prezidento Donaldo Trumpo bandymą apriboti pilietybės įgijimo per gimimą teisę, o liberalios valstijos pasiekė pirmąją pergalę prieš griežtą naujojo prezidento darbotvarkę.

 

 

Šiuo sprendimu 14-ai dienų sustabdomas vieno iš prieštaringiausiai vertinamų įsakų, kuriuos D. Trumpas pasirašė praėjus kelioms valandoms po priesaikos, vykdymas.

„Tai akivaizdžiai antikonstitucinis įsakas“, – JAV apygardos teisėjas Johnas Coughenouras sakė per posėdį Vašingtono valstijoje.

„Aš dirbu teisėjų kolegijoje daugiau kaip keturis dešimtmečius ir neprisimenu kitos bylos, kurioje pateiktas klausimas būtų toks aiškus kaip šioje“, – sakė J. Coughenouras, kurį paskyrė respublikonų prezidentas Ronaldas Reaganas.

D. Trumpas žurnalistams sakė, kad jo administracija „aišku, kad skųs“ sprendimą, o Teisingumo departamentas pareiškė, kad gins vykdomąjį įsaką, kuris, pasak atstovo spaudai, „teisingai aiškina“ JAV Konstituciją.

„Tikimės pateikti išsamius esminius argumentus teismui ir Amerikos žmonėms, kurie trokšta, kad mūsų valstybės įstatymai būtų vykdomi“, – sakė atstovas spaudai.

Teisė į pilietybę per gimimą yra įtvirtinta JAV Konstitucijoje pagal 14-ąją pataisą, kurioje nurodoma, kad kiekvienas, gimęs JAV teritorijoje, yra pilietis.

Joje iš dalies sakoma: „Visi Jungtinėse Valstijose gimę ar natūralizuoti asmenys, priklausantys jų jurisdikcijai, yra Jungtinių Valstijų ir tos valstijos, kurioje gyvena, piliečiai.“

D. Trumpo įsakas buvo grindžiamas mintimi, kad visi, kurie Jungtinėse Valstijose yra nelegaliai arba turi vizą, nėra „pavaldūs šalies jurisdikcijai“, todėl šiai kategorijai nepriskirtini.

Nepatiklusis J. Coughenouras priekaištavo Teisingumo departamento teisininkui Brettui Shumate‘ui dėl jo teiginio, kad D. Trumpo įsakas yra konstitucinis.

„Atvirai kalbant, man sunku suprasti, kaip žmogus, turintis teisininko kvalifikaciją, gali nedviprasmiškai teigti, kad tai yra konstitucinis įsakas, – sakė J. Coughenouras. – Man tai protu nesuvokiamas dalykas.“

„Dėl užgaidos“

Sprendimas priimtas po virtinės teisinių skundų, kuriuos pateikė 22 valstijos, du miestai ir daugybė pilietinių teisių gynimo organizacijų. Jį pasveikino teisiniuose veiksmuose dalyvavusios valstijos.

„Joks prezidentas negali pakeisti konstitucijos dėl savo užgaidos, ir šiandienos sprendimas tai patvirtina“, – sakė Arizonos generalinė prokurorė Kris Mayes.

Šis sprendimas, pasak jos, yra „pirmoji iš daugelio pergalių, kurios ateis, nes mano biuras kovos su vykdomosios valdžios įgaliojimų viršijimo atvejais ir bet kokiais neteisėtais veiksmais, kurių gali imtis naujoji administracija“.

Vašingtono generalinis prokuroras Nickas Brownas sakė, kad D. Trumpo įsakas yra „antiamerikietiškas“.

„Teisė į pilietybę per gimimą aiškiai nurodo, kad pilietybė negali priklausyti nuo žmogaus rasės, etninės priklausomybės ar nuo to, iš kur atvyko jo tėvai, – sakė jis po sprendimo paskelbimo. – Tai mūsų šalies įstatymas, kurį pripažino ištisos teisininkų, įstatymų leidėjų ir prezidentų kartos, kol prezidentas D. Trumpas nesiėmė neteisėtų veiksmų."

Kalifornijos kongresmenas Tedas Lieu sakė, kad reikalas aiškus. „Teisė į pilietybę nuo gimimo yra tokia pat amerikietiška kaip obuolių pyragas“, – rašė jis socialiniame tinkle. – Jei gimei Amerikoje, esi pilietis“.

Tikėtas teisinis iššūkis

Šis teisinis iššūkis nebuvo staigmena, ir D. Trumpas pripažino, kad jis tikėtinas, kai pasirašė įsaką.

Jis ne kartą – ir klaidingai – tvirtino, kad Jungtinės Valstijos yra vienintelė šalis pasaulyje, kurioje galioja teisė į pilietybę per gimimą; iš tiesų tokią nuostatą turi daugiau nei 30 kitų šalių, įskaitant Kanadą ir Meksiką.

D. Trumpo oponentai teigė, kad 14-oji pataisa, kuri buvo ratifikuota 1868 m., kai JAV siekė susivienyti po pilietinio karo, jau daugiau nei šimtmetį yra nusistovėjusi teisės norma.

Jie rėmėsi 1898 m. JAV Aukščiausiojo Teismo sprendimu San Fransiske gimusio kinų kilmės amerikiečio Wong Kim Arko byloje.

Wongui nebuvo leista grįžti į Jungtines Valstijas po to, kai jis aplankė giminaičius Kinijoje, motyvuojant tuo, kad jis nebuvo pilietis.

Teismas patvirtino, kad JAV gimusiems vaikams, įskaitant imigrantų vaikus, negali būti atsisakyta suteikti pilietybę.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
10
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (58)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar naudojatės viešuoju transportu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar įeis Grenlandija ir Kanada į JAV sudėtį?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +4 C

0 +3 C

+2 +7 C

+1 +4 C

+2 +4 C

+1 +4 C

0-6 m/s

0-7 m/s

0-6 m/s