Turkija bando atnaujinti derybas energetikos klausimais su ES ir tapti pagrindine gamtinių dujų tiekėja. Ankstesnėms diskusijoms sutrukdė įtampos su Kipru, primena „Politico".
Turkijos ambasadorius ES Farukas Kaimakči (Faruk Kaymakci) sekmadienį nurodė, kad bendradarbiavimo energetikos srityje klausimas bus vienas svarbiausių Turkijos darbotvarkės klausimų būsimose prekybinėse derybose. Taip yra dėl to, kad ES narės, tokios kaip Vengrija ir Slovakija, ieško alternatyvų dujų tiekimui, kai baigėsi tranzito susitarimas, leidęs importuoti Rusijos dujas per Ukrainą.
„Turime „Pietinį dujų koridorių" ir 18 mlrd. kubinių metrų dujų, daugiausia iš Azerbaidžano. Galime lengvai jį išplėsti, prijungdami prie Viduržemio jūros regiono dujų. Tai yra mūsų vaidmuo ir mūsų potencialas", - pabrėžė F.Kaimakči.
Dabar dialogo energetikos klausimais atnaujinimui prieštarauja Kipras. Ankstesnės Turkijos ir ES derybos dėl prekybos energetiniais ištekliais buvo sustabdytos 2019 m. Bloko lyderiai nurodė, kad kol kas susitikimai nebus rengiami dėl Ankaros ir Kipro ginčo dėl teisių į dujų telkinius Viduržemio jūroje. Europos Vadovų Taryba paaiškino, kad Turkijos bendrovės norėjo išgauti iškastinį kurą Kipro teritoriniuose vandenyse. Tačiau tam prieštaravo Kipras ir Graikija, kurie taip pat tikėjosi pelningai eksploatuoti gamtinius išteklius, tačiau susidūrė su Turkijos pasipriešinimu.
Pasak F.Kaimakči, Turkija dabar yra viena iš nedaugelio energetinių arterijų, ir ES turi nuspręsti - naudoti ją ar ne.
Be Azerbaidžano dujų tranzito ir savo vidaus atsargų eksporto, Turkija importuoja kurą iš Rusijos per „TurkStream" dujotiekį po Juodąja jūra. Pasibaigus susitarimui dėl dujų tranzito per Ukrainą, povandeninis dujotiekis liko vienintelis rusiškų dujų tiekimo į Europą maršrutas.
Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) seniai puoselėja planus paversti šalį regioniniu dujų centru, integruojant importą iš kaimyninių valstybių ir didinant gavybą pakrantės vandenyse.
„Metų pradžioje pasibaigus Ukrainos ir Rusijos susitarimui, „TurkStream" svarba išaugo ir Turkijos pozicijos sustiprėjo", - nurodė Vokietijos naftos ir dujų analitikas Kadris Tastanas (Kadri Tastan).