Donaldo Trumpo ekonominiai planai gali vėl pakurstyti JAV infliaciją, sakė Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vyriausiasis ekonomistas Pierre‘as-Olivier Gourinchas agentūrai AFP likus kelioms dienoms iki išrinktojo prezidento sugrįžimo į Baltuosius rūmus.
D. Trumpo pasiūlymai didinti muitus ir riboti imigraciją gali suvaržyti pasiūlą ir paskatinti kainų augimą, interviu sakė P.-O. Gourinchas.
Jis pridūrė, kad kiti išrinktojo prezidento pasiūlymai, pvz., mažinti biurokratiją ir mokesčius, taip pat, tikėtina, pakurstytų infliaciją, nes padidintų paklausą.
„Apskritai, vertindami riziką Jungtinėms Valstijoms, matome infliacijos didėjimo riziką“, – teigė jis.
P.-O. Gourinchas su AFP kalbėjosi TVF būstinėje Vašingtone prieš penktadienį paskelbdamas Pasaulio ekonomikos perspektyvų (WEO) ataskaitą.
Atnaujintoje WEO versijoje, į kurią dėl politinio „neapibrėžtumo“ nebuvo įtraukti D. Trumpo pasiūlymai, TVF padidino pasaulinio augimo prognozę ir gerokai pagerino JAV ekonomikos perspektyvas.
Daugelis ekonomistų D. Trumpo muitų ir imigracijos planus mato kaip infliacinius, tačiau pats D. Trumpas ir jo patarėjai tvirtina, kad bendras priemonių paketas, kurį planuojama įgyvendinti, turėtų padėti išlaikyti kainas stabilias.
Prekiautojai sumažino savo prognozes dėl numatomų JAV Federalinės rezervų sistemos palūkanų normų karpymų 2025 metais, įvardydami apytikriai 80 proc. tikimybę, kad šiemet bus atlikti ne daugiau kaip du ketvirčio punkto sumažinimai, rodo „CME Group“ duomenys.
P.-O. Gourinchas teigė, kad TVF tikisi, jog FED apkirps palūkanų normas pusantro procentinio punkto tiek 2025, tiek 2026 metais. Tokia prognozė atitinka vidutinę FED pareigūnų, apklaustų gruodį, prognozę.
Defliacijos rizika Kinijoje
Antroje pagal dydį pasaulio ekonomikoje, kovojančioje su nekilnojamojo turto sektoriaus krize ir didėjančiu neapibrėžtumu dėl pasaulinės prekybos politikos, situacija atrodo visiškai kitaip.
Savo WEO ataskaitoje TVF prognozuoja, kad Kinijos ekonomikos augimas ir toliau vės, bet šiek tiek lėčiau – dėl neseniai vyriausybės patvirtinto fiskalinės paramos paketo, skirto ekonomikai stiprinti.
„Žvelgiant į Kiniją, susirūpinimą kelia tai, kad galbūt prasidės defliacija ir paaštrės nekilnojamojo turto sektoriaus krizė“, – sakė P.-O. Gourinchas.
„Kalbant apie politiką, tikrai manome, kad kinai eina teisinga linkme, tačiau galbūt Kinijos valdžios institucijos galėtų nuveikti daugiau“, – pažymėjo jis.
Jei ne, Kinija rizikuoja, kad pastaroji ekonominė parama gali pasirodyti nepakankama ir paskatinti dar didesnį augimo sulėtėjimą, pridūrė ekonomistas.