Maždaug 350 mlrd. JAV dolerių vertės svarbiausių Ukrainos išteklių yra Rusijos užgrobtose srityse, sekmadienį pranešė Ukrainos valdžia, patirianti Jungtinių Amerikos Valstijų spaudimą pasirašyti sutartį dėl lengvatinės prieigos prie šalies išteklių bazės.
„Mūsų turima informacija, deja, apie 350 mlrd. JAV dolerių vertės šių naudingų medžiagų yra laikinai okupuotoje teritorijoje“, – per spaudos konferenciją Kijeve sakė ministro pirmininko pavaduotoja Julija Svyrydenko.
Šeštadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė mėginantis susigrąžinti milijardus dolerių, kuriuos jo pirmtakas Joe Bidenas skyrė paremti Rusijos puolimą atremiančią Ukrainą. Vašingtonas ir Kijevas derasi dėl mineralinių išteklių susitarimo, kurio D. Trumpas nori kaip kompensacijos už JAV suteiktą karinę pagalbą.
Netoli Vašingtono vykstančioje Konservatorių politinių veiksmų konferencijoje (CPAC) D. Trumpas sakė delegatams, jog nori, kad ukrainiečiai „ką nors duotų“ mainais į JAV išleistus pinigus. „Mes prašome retųjų žemių metalų ir naftos, visko, ką galime gauti“, – sakė jis ir pridūrė manąs, kad sandoris bus greitai pasiektas.
Kiek anksčiau šaltinis naujienų agentūrai AFP sakė, kad Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis „nėra pasirengęs“ pasirašyti tokio susitarimo, nepaisant didėjančio JAV spaudimo. Pasak šaltinio Ukrainoje, Kijevui pirmiau reikia garantijų.
„Prezidentas nepasirengęs priimti projekto tokiame pavidale, koks jis yra dabar. Mes vis dar mėginame daryti pakeitimus ir pridėti konstruktyvumo“, – sakė su šiuo reikalu susipažinęs šaltinis.
Ukraina nori, kad į bet kokį su JAV pasirašytą susitarimą būtų įtrauktos saugumo garantijos. „Sutartyje nėra jokių amerikiečių įsipareigojimų dėl garantijų ar investicijų, viskas labai miglota, ir jie nori išpešti iš mūsų 500 mlrd. dolerių“, – naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis. „Kokia tai partnerystė? Nėra atsakymo, kodėl mes turime duoti 500 mlrd. dolerių“, – sakė šaltinis ir pridūrė, kad Ukraina pasiūlė pakeitimus.
D. Trumpas kaip kompensacijos už JAV suteiktą pagalbą prašo „500 mlrd. dolerių“ vertės retųjų žemių mineralų, tačiau Ukraina nesutinka su tokia kaina, smarkiai viršijančia JAV paskelbtas pagalbos sumas.
Oficialūs skaičiai rodo, kad nuo Rusijos invazijos pradžios JAV suteikė Ukrainai daugiau nei 60 mlrd. JAV dolerių vertės karinę pagalbą – didesnę nei bet kuri kita Kijevo sąjungininkė, bet gerokai mažesnę, nei teigia D. Trumpas.
Kylio institutas, Vokietijos ekonomikos tyrimų institucija, pranešė, kad nuo 2022 m. iki 2024 m. pabaigos Jungtinės Valstijos iš viso skyrė Ukrainai 114,2 mlrd. eurų (119,8 mlrd. dolerių) finansinės, humanitarinės ir karinės pagalbos.