Uraganai ir taifūnai šiais metais padarė milžiniškų nuostolių, kurių bendra suma, preliminariais vertinimais, siekia 133 mlrd. dolerių. Šiųmetis audrų sezonas buvo brangiausias nuo 2017-ųjų, pranešė vokiečių perdraudimo bendrovė „Munich Re“.
Ekonominiai nuostoliai, ekspertų teigimu, smarkiai viršijo ir 10 metų (89,2 mlrd. dolerių), ir 30 metų (62,6 mlrd.) vidurkį. Pagrindinė to priežastis buvo intensyvus uraganų sezonas Šiaurės Atlante, kuris, anot „Munich Re“, vien tik Šiaurės Amerikoje padarė bendros žalos už 110 mlrd. dolerių.
Uraganas ir taifūnas yra skirtingi atogrąžų ciklonų pavadinimai – šie susiformuoja Šiaurės Atlante ir Ramiojo vandenyno šiaurės vakarinėje dalyje esant aukštai jūros vandens paviršiaus temperatūrai. Šiaurės Atlante suskaičiuota 18 atogrąžų ciklonų, iš kurių 11 sustiprėjo iki uragano kategorijos. Ilgametis vidurkis yra 12 ciklonų.
Daugiausiai aukų pareikalavęs ir daugiausiai nuostolių padaręs uraganas buvo „Helene“, kurio vėjo stiprumas siekė iki 225 km/h. Jis virtinėje JAV valstijų nusinešė daugiau kaip 200 žmonių gyvybių ir padarė 56 mlrd. dolerių nuostolių.
Ramiojo vandenyno vakaruose taifūnai vasaros mėnesiais dažnai talžo Taivaną, Japoniją, Filipinus, Kinijos pietryčius ir Vietnamą. Atogrąžų ciklonų skaičius Rytų ir Pietryčių Azijoje, „Munich Re“ duomenimis, kiek sumažėjo – jų registruota 25. Tačiau 22 mlrd. dolerių žala šiek tiek viršijo vidurkį.
Meteorologai ir klimato mokslininkai įžvelgia sąsajas tarp didėjančios stichijų žalos ir visuotinio klimato šilimo. Šiaurės Atlante ir Meksikos įlankoje jūros vandens temperatūra, anot „Munich Re“, beveik visą audrų sezoną buvo artima iki šiol išmatuotiems temperatūrų rekordams arba juos viršijo.
Ekspertai atkreipia dėmesį į studijas, kuriomis remiantis, neįprastai šylant jūrų vandeniui audros būna stipresnės ir atneša didesnius lietaus kiekius.
„Munich Re“ įvardyta 133 mlrd. dolerių suma yra bendra spėjama ekonominių nuostolių suma. 51 proc. šios sumos buvo apdrausta.
„Munich Re“ yra didžiausia pasaulyje perdraudimo bendrovė ir jau dešimtmečius turi savo geomokslinį skyrių, kuris vertina gamtos katastrofų rizikas.