Šeštadienį Šv. Petro aikštėje Vatikane susirinko dešimtys tūkstančių gedinčiųjų bei pasaulio šalių lyderiai, tarp kurių yra ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kad į paskutinę kelionę išlydėtų popiežių Pranciškų – vargšų gynėją ir pirmąjį iš Lotynų Amerikos kilusį katalikų bažnyčios vadovą.
Kai kurie susirinkusieji laukė visą naktį, kad gautų vietą ceremonijoje, o policija pranešė, kad iki 10 val. (9.00 val. Grinvičo laiku) prasidedant laidotuvėms, aikštę ir aplinkines gatves užtvindė maždaug 150 000 žmonių minia.
Iš Šv. Petro bazilikos į aikštę išneštą karstą su popiežiaus palaikais minia pasitiko šūksniais iš plojimais.
Pirmiau į baziliką užėjo daugelis iš valstybių vadovų, kurių laidotuvėse dalyvauja daugiau nei 50, kad atiduotų pagarbą pirmadienį mirusio argentiniečio pontifiko karstui.
Pranciškus mirė, būdamas 88-erių.
Tarp susirinkusių svečių buvo Argentinos prezidentas Javieras Milei bei Didžiosios Britanijos princas Williamas, taip pat Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kuris, anot atstovo spaudai, pertraukoje tarp laidotuvių apeigų buvo susitikęs su D. Trumpu.
Dvylika metų trukusio pontifikato metu Pranciškus siekė, kad katalikų bažnyčia taptų atviresnė kitokių pažiūrų asmenims, o jo mirtis visame pasaulyje sukėlė emocijų bangą.
„Jis buvo ne tik popiežius – jis buvo tikras žmogaus apibrėžimo įsikūnijimas“, – sakė viena į šeštadienio mišias atvykusi viešnia iš Los Andželo.
Vykstant apeigoms, Italijos ir Vatikano valdžia ėmėsi griežtų saugumo priemonių – ceremonijos metu budi naikintuvai, ant miestą valstybę supančių pastatų stogų įsitaisę snaiperiai.
Tačiau milžiniška minia ramiai laukė ir stebėjo apeigas, kurios buvo transliuojamas keliuose dideliuose aikštėje įrengtuose ekranuose.
„Naktį kartu su vaikais praleidome automobilyje, – pasakojo vienas svečias iš Peru. – Mums labai gaila dėl to, kas nutiko, nes Pietų Amerikos popiežius yra mūsų širdyse.“
Laidotuvių dieną prasideda Vatikane devynias dienas truksiantis oficialus gedulas dėl Pranciškaus, 2013 m. popiežiaus krėsle pakeitusio atsistatydinusį popiežių Benediktą XVI.
Kol truks gedulas, įvyks kardinolų konklava, kurioje bus išrinktas naujas popiežius, vadovausiantis 1,4 mlrd. pasaulio katalikų.