Prieš kelias dienas Australijos naujienų tarnybos ABC žurnalistai buvo gerokai nustebę, kai vidiniame susirašinėjime gavo nurodymą vaikų prievartautojų nebevadinti pedofilais.
Vyriausio prodiuserio Tasmanijos biuro darbuotojams atsiųstame elektroniniame laiške buvo akcentuojama vengti pedofilo termino net tais atvejais, kai vaikų skriaudikai tai darė ne vienerius metus. Esą ši formuluotė silpnina jų socialinius ryšius su visuomene.
Reikalavimas buvo grindžiamas Tasmanijos pagalbos seksualinės prievartos aukoms tarnybos (SASS) rekomendacijomis. Jose teigiama, kad minėto termino vartojimas gali pakeisti smurtautojų požiūrį ir jie, užuot ieškoję medikų pagalbos, toliau tęs savo veiklą.
Savo rekomendacijas SASS grindė nusikaltimais prieš vaikus įtariamo Džeimso Grifino (James Griffin) istorija. Šis, daugybės kaltinimų dėl vaikų seksualinio išnaudojimo sulaukęs asmuo, nusižudė 2019 m. spalį.
Prieš jį pradėto tyrimo metu buvo nustatyta, kad 69-erių Dž.Grifinas beveik tris dešimtmečius grobė ir skriaudė savo mažametes aukas, o nuo 2001 m. dirbo Launkestono bendrosios ligoninės vaikų skyriuje.
Po to, kai jam buvo pareikšti įtarimai dėl keliolikos seksualinių nusikaltimų prieš jaunesnius negu 11-os metų vaikus, vyras, nelaukdamas teismo verdikto, nusprendė pats pasitraukti iš gyvenimo.
„Tad termino „pedofilas" turėtume vengti, išskyrus tuos atvejus, kai asmeniui diagnozuota klinikinė pedofilija. Keičiant jį rekomenduojama naudoti tokius terminus kaip „serijinis seksualinis nusikaltėlis", „plėšrūnas" ar „seksualinis vaikų prievartautojas", - rašoma darbuotojams atsiųstame el.laiške.
Toliau jame buvo akcentuojama, kad, SASS vertinimu, žmonių, sergančių pedofilija, nėra mažai, tačiau jie nepasiduoda šiems impulsams. Ypač, kai laiku kreipiasi į medikus ir sulaukia profesionalios pagalbos: „Dž.Grifino įvardijimas „pedofilu" galėjo būti ne visai tikslus. Tai gali atgrasyti panašius žmones ieškoti pagalbos, todėl labai tikėtina, kad jie ir toliau tvirkins vaikus."
2020 m. spalio mėn. policija pradėjo operaciją „Arkstone". Jos metu buvo išgelbėti 46 vaikai, 16 jų - iš vaikų priežiūros centro. Tai buvo vienas didžiausių vaikų seksualinės prievartos atvejų tyrimų Australijos istorijoje.
Dalis ABC žurnalistų pasipiktino tokiomis SASS rekomendacijomis, kiti tiesiai šviesiai pareiškė, kad jų nepaisys. Reaguodama į tai ABC vadovybė suskubo pareikšti, kad oficialaus nurodymo keisti vienus terminus kitais nedavė.
„ABC nekeitė termino „pedofilas" naudojimo straipsniuose ir naujienose. Jis vis dar vartojamas", - sakoma „Daily Mail Australia" pranešime.
Nepaisant to, buvo pabandyta pateisinti ir SASS rekomendacijas: „Pranešimo kai kuriems Tasmanijos biuro darbuotojams tikslas buvo juos informuoti apie SASS poziciją, nes visada naudinga suprasti su nukentėjusiais asmenimis dirbančių tarnybų požiūrį. Laiškas neturėjo sudaryti įspūdžio, kad oficialiai pasikeitė terminų vartojimas, nes to nebuvo."