Galingos audros „Helene“ aukų skaičius sekmadienį išaugo iki mažiausiai 93 – vien Šiaurės Karolinos valdžia pranešė apie 30 žuvusiųjų, tuo tarpu gelbėtojai mėgina pasiekti nelaimėlius visuose Jungtinių Valstijų pietrytiniuose regionuose.
Vėtra ir liūtys talžė miestus ir miestelius visoje Floridoje, Džordžijoje, Šiaurės Karolinoje, Pietų Karolinoje ir Tenesyje, griaudamos namus, tvindydamos kelius ir be elektros palikdamos milijonus gyventojų.
„Gauname pranešimų apie smarkiai apgadintą vandentiekio sistemų, ryšių, kelių, svarbiausių susisiekimo maršrutų infrastruktūrą, sugriautus namus“, – sekmadienį pasakojo Federalinės nepaprastųjų padėčių valdymo agentūros vadovė Deanne Criswell.
Ekstremalūs orai nusinešė mažiausiai 93 žmonių gyvybes: vietos valdžios institucijų duomenimis, 37 žmonės žuvo Šiaurės Karolinoje, 25 – Pietų Karolinoje, 17 – Džordžijoje, 11 – Floridoje, du – Tenesyje ir vienas – Virdžinijoje. Baiminamasi, kad aukų skaičius dar gali didėti.
Nuogąstaujant, kad liūčių gali neatlaikyti užtvankos, kai kuriuose vakarų Šiaurės Karolinos rajonuose tebegalioja perspėjimai dėl potvynių.
Nacionalinės meteorologijos tarnybos direktoriaus Keno Grahamo teigimu, tikimasi, kad maždaug antradienį padėtis nuo audros nukentėjusiose srityse turėtų pasitaisyti.
Portalo poweroutage.us duomenimis, sekmadienį be elektros vis dar buvo bemaž 2,2 mln. namų ūkių.
JAV Energetikos departamento atstovas Mattas Targuagno teigė, kad darbininkų komandos deda visas pastangas, kad kuo greičiau atkurtų elektros tiekimą, bet „likviduoti pasekmes bus sudėtinga ir užtruks ne vieną dieną“.
Amerikos Raudonojo Kryžiaus atstovės Jennifer Pipos teigimu, organizacijos prieglaudose pagalbos ieškojo tūkstančiai žmonių.
Vanduo nuplovė tiltus
Floridos pakrantę šiaurinėje Meksikos įlankos dalyje pasiekusi „Helene“ siautė kaip ketvirtos kategorijos viesulas, kurio metu vėjo greitis siekė 225 kilometrus per valandą.
Net ir silpdama ji niokojo viską aplink.
Vieni iš didžiausių potvynių kilo Šiaurės Karolinoje – valstijos gubernatoriaus Roy‘aus Cooperio teigimu, dėl užtvindytų kelių kai kuriuose rajonuose pagalbą tekdavo pristatinėti sraigtasparniais.
„Neįsivaizduoju, kaip būtų galima visiškai pasiruošti tokiems potvyniams ir nuošliaužoms, kuriuos jie patiria šiuo metu“, – duodama interviu transliuotojui CBS kalbėjo D. Criswell, pridurdama, kad į pagalbą siunčiama vis daugiau paieškos ir gelbėjimo darbuotojų komandų.
Valstijos nepaprastųjų padėčių valdymo departamento direktorius Williamas Ray‘us perspėjo, kad sąlygos vis dar yra itin pavojingos.
Regione tebėra uždaryta šimtai kelių, potvynio vanduo nuplovė keletą tiltų.
Šiaurės Karolinoje ir Tenesyje buvo uždarytos keturios svarbios magistralės, buvo nugriauta „daugybė“ tiltų, pranešė JAV Susisiekimo departamento atstovė Kristin White.
Džordžijoje, Šiaurės Karolinoje ir Pietų Karolinoje uždaryta po daugiau nei 100 kelių, pridūrė ji.
Džordžijos Valdostos mieste audra plėšė namų stogus, kelių sankryžose palikdama krūvas nuverstų elektros stulpų ir medžių.
Valdsotoje pirmadienį turėtų lankytis būti perrinktu kandidatuojantis buvęs JAV prezidentas respublikonas D. Trumpas, šiame mieste dalyvausiantis pasitarime dėl katastrofos pasekmių, pranešė jo rinkiminės kampanijos štabas.
Praūžus audrai federalinę pagalbą keletui valstijų patvirtinęs J. Bidenas taip pat šią savaitę ketina aplankyti nuo nelaimės labiausiai nukentėjusias valstijas, „kai tik tai nesukliudys nelaimės pasekmių likvidavimo operacijoms“, – sekmadienį pranešė Baltieji Rūmai, pridūrę, kad vėliau tą padaryti planuoja ir viceprezidentė bei Demokratų partijos kandidatė į prezidentus Kamala Harris.
„Šioms bendruomenėms padėsime tol, kol būsime tikri, kad jos sugebės atsigauti ir atsikurti“, – sekmadienį vakare dalyvaudama Las Vegase vykusiame rinkimų kampanijos renginyje sakė K. Harris.
J. Bidenas pirmadienį iš Baltųjų Rūmų turėtų pristatyti pranešimą apie audros pasekmių likvidavimą.