Visame pasaulyje nustatyta apie 1400 įtariamųjų. Kai kurie iš sulaikytų įtariamųjų galimai ne tik įkėlė ir žiūrėjo vaizdo įrašus, bet ir smurtavo prieš vaikus. Iki šiol plačiausioje operacijoje prieš vaikų seksualinę prievartą Europoje dalyvavo ir Lietuvos kriminalinės policijos biuras.
Europolas trečiadienį pranešė, kad ką tik išardyta internetinė platforma „Kidflix", kuri buvo vienas didžiausių pasaulyje pedofilų tinklų. Tyrimo duomenimis, nuo 2022 m. balandžio iki 2025 m. kovo iš viso pasaulyje prie platformos prisijungė 1,8 milijono vartotojų.
2025 m. kovo 11 d. serverį, kuriame tuo metu buvo apie 72 tūkst. vaizdo įrašų, konfiskavo Vokietijos ir Nyderlandų valdžios institucijos.
Visame pasaulyje nustatyti 1393 įtariamieji, 79 iš jų sulaikyti už, kaip įtariama, seksualinės prievartos prieš vaikus medžiagos dalijimąsi ir platinimą. Kai kurie iš sulaikytųjų galimai ne tik įkėlė ir žiūrėjo vaizdo įrašus, bet ir smurtavo prieš vaikus.Kol kas neskelbiama, ar operacijos metu įkliuvo ir lietuviai. Tyrimas tebevyksta.
Viena populiariausių tarp pedofilų
Tyrimo duomenimis, platformą „Kidflix" 2021 m. sukūrė kibernetinis nusikaltėlis, kuris iš jos uždirbo didžiulį pelną, nes greitai platforma tapo viena populiariausių tarp pedofilų. Anot institucijų, platformoje, kol ji buvo aktyvi, įkelta ir bendrinta 91 tūkst. unikalių vaizdo įrašų, o bendra veikimo trukmė - 6 288 valandos.
Vidutiniškai kas valandą į platformą buvo įkeliama apie tris ar keturis naujus vaizdo įrašus, kurių daugelis anksčiau nebuvo žinomi teisėsaugai.
Mokėjo už kokybę
Pasak Europolo, skirtingai nuo kitų žinomų tokio tipo platformų, „Kidflix" ne tik leido atsisiųsti vaikų seksualinio išnaudojimo medžiagą, bet ir transliuoti įrašus. Vartotojai mokėjo naudodami kriptovaliutas, kurios vėliau buvo konvertuojamos į žetonus. Įkėlę medžiagą pažeidėjai, tikrindami vaizdo įrašų pavadinimus ir aprašus bei priskirdami įrašams kategorijas, galėjo užsidirbti žetonų, kuriuos vėliau naudodavo turinio peržiūrai.
Kiekvienas vaizdo įrašas buvo įkeltas keliomis versijomis - žemos, vidutinės ir aukštos kokybės.
Nusikaltėliams buvo leidžiama peržiūrėti turinį ir susimokėti, jei pageidaudavo aukštesnės kokybės versijų.
Jau anksčiau buvo įkliuvę
Operacija „Stream" buvo didžiausia Europolo ekspertų vykdyta operacija kovojant su seksualiniu vaikų išnaudojimu ir viena didžiausių teisėsaugos agentūrų remiamų bylų pastaraisiais metais.
2022 m. pradėtam tyrimui vadovavo Bavarijos valstybinė kriminalinė policija ir Bavarijos centrinis elektroninių nusikaltimų baudžiamojo persekiojimo biuras. Operacijoje dalyvavo 38 šalių teisėsaugos institucijos, tarp kurių nurodomas ir Lietuvos kriminalinės policijos biuras.
Tyrimo metu Europolo analitikai teikė intensyvią operatyvinę pagalbą nacionalinėms valdžios institucijoms, išanalizuodami tūkstančius vaizdo įrašų, kryžmiškai tikrino turimus duomenis ir pateikė įrodymų atitinkamoms šalims.
Dauguma operacijos „Stream" metu nustatytų įtariamųjų buvo sieti su įrašais Europolo duomenų bazėse, o tai rodo, kad didelė dalis jau žinomų teisėsaugai nusikaltėlių galėjo nusikalsti pakartotinai.
Grėsmė auga
Europolas pabrėžė, kad seksualinis vaikų išnaudojimas - viena didžiausių grėsmių Europos Sąjungos (ES) vidaus saugumui. Skaitmeninė erdvė suteikia nusikaltėliams neribotas galimybes. Prognozuojama, kad ši tendencija ateinančiais metais tik stiprės.
Per metus Lietuvoje registruojama 200-300 nuo seksualinės prievartos nukentėjusių vaikų iki 18 metų. Maždaug 25 proc. jų nukenčia nuo išžaginimų ir prievartavimų, apie 50 proc. sudaro nepilnamečio iki 16 metų tvirkinimas. Maždaug 85 proc. registruotų nukentėjusiųjų - mergaitės, maždaug 50 proc. nukentėjusiųjų yra 14-17 metų.
Kriminologas, Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas dr. Gintautas Sakalauskas „Vakaro žinioms" anksčiau yra sakęs, tai tėra ledkalnio viršūnė. Seksualinė prievarta prieš vaikus yra latentinis reiškinys, apie didžiąją dalį tokių įvykių nėra pranešama, jie lieka nepastebėti.