Mažiausiai penki žmonės žuvo Los Andžele siautėjančiuose gaisruose, trečiadienį pranešė pareigūnai, o ugniagesiai priblokšti ugnies greičio ir stiprumo – taip pat ir Holivude.
Antrajame pagal dydį Amerikos mieste kilusiuose gaisruose sudegė iki 1 500 pastatų, o daugiau kaip 100 000 žmonių buvo priversti palikti savo namus.
Uraganinis vėjas sukėlė ugnies kamuolius, kurie šokinėjo nuo namo prie namo prabangiame Pasifik Palisadeso rajone, sudegindami nemažai geidžiamiausio Kalifornijos nekilnojamojo turto, kurį mėgsta Holivudo įžymybės.
Trečiadienio vakarą Holivudo kalvose, vos už kelių šimtų metrų nuo garsiojo Holivudo bulvaro, įsiplieskė naujas gaisras, dėl kurio pasaulio pramogų sostinėje buvo paskelbta evakuacija.
Los Andželo apygardos ugniagesių vadas Anthony Marrone teigė, kad jo komandos buvo priblokštos besiplečiančių nelaimių masto ir greičio.
„Darome viską, ką galime. Bet ne, mes Los Andželo apygardoje tarp visų padalinių neturime pakankamai ugniagesių, kad galėtume su tuo susidoroti“, – sakė jis.
Trečiadienio popietę Pasifik Palisadeso rajone siautėjęs gaisras buvo apėmęs apie 6 500 hektarų plotą ir pasiglemžė 1 000 namų bei verslų.
Atskiras 4 300 hektarų ploto apėmęs gaisras degė Altadenos apylinkėse į šiaurę nuo miesto, kur liepsnos veržėsi priemiesčio gatvėmis.
Los Andželo apygardos šerifas Robertas Luna sakė, kad yra žinoma, jog žuvo penki žmonės, tačiau baiminamasi, kad aukų bus daugiau.
Išdžiūvę hidrantai
Pasadenos ugniagesių vadas Chadas Augustinas sakė, kad liepsnos pasiglemžė iki 500 pastatų.
Jis pasidžiaugė pirmųjų gelbėtojų drąsa. „Be jų didvyriškų veiksmų mūsų žuvusiųjų skaičius šiandien būtų gerokai didesnis“, – žurnalistams sakė jis.
Stiprūs vėjo gūsiai nešiojo liepsnas bei žarijas šimtus metrų, sukeldami naujus gaisrus greičiau, nei ugniagesiai spėjo juos malšinti.
Trečiadienį vakare gaisras kilo Ronjono Kanjone pačiame Holivudo centre, netoli tokių istorinių objektų kaip Graumano kinų teatras, Šlovės alėja ir El Kapitano teatras, taip pat AFP biuro.
Dėl netikėto liepsnų protrūkio Holivudo gatvėse susidarė spūstys, trukdančios šiame rajone – kuriame yra ir prabangių namų, ir kontroliuojamos nuomos butų – gyvenančių žmonių pastangoms išvykti.
Los Andželo vandens ir elektros departamento vadovė Janisse Quinones prašė žmonių taupyti vandenį, kai Pasifik Palisadeso rajone išdžiūvo hidrantai.
Išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį savo socialiniame tinkle ėmė teigti, kad vandens trūksta dėl valstijos aplinkosaugos politikos.
Iš tikrųjų didžioji dalis Los Andželo vandens gaunama iš Kolorado upės, ir didelė dalis viso į pietų Kaliforniją patenkančio vandens tenka žemės ūkiui, o ne gyvenamųjų namų ar gaisrų gesinimui.
„Panikos režimas“
Gaisras Pasifik Palisadeso rajone, kur buvo sunaikinta šimtai ne vieną milijoną kainuojančių namų, gali tapti vienų brangiausiai kainavusių gaisrų per visą istoriją.
„AccuWeather“ teigimu, nuostoliai gali siekti iki 57 mlrd. dolerių.
Poweroutage.us duomenimis, daugiau nei 300 000 namų ūkių regione liko be elektros energijos. Kalifornijos komunalinių paslaugų įmonės, siekdamos sumažinti naujų gaisrų pavojų, pučiant stipriam vėjui dažnai išjungia elektros energijos tiekimą.
Miškų gaisrai yra JAV Vakarų gyvenimo dalis ir atlieka svarbų vaidmenį gamtoje. Tačiau mokslininkai teigia, kad dėl žmogaus sukeltos klimato kaitos keičiasi orų modeliai.
Pietų Kalifornijoje du dešimtmečius vyravo sausros, po jų sekė dveji itin drėgni metai, paskatinę gausų augmenijos augimą, todėl regione atsirado daug degios medžiagos.
Meteorologas Danielis Swainas sakė, kad smarkūs vėjai, kurių greitis siekė iki 160 km per valandą, yra stipresni už įprastus sezoninius Santa Anos vėjus, tačiau tai nėra netikėta.
„Vėjai yra varomoji jėga, tačiau tikrasis katalizatorius... yra neįtikėtinas prieš tai buvęs sausringas oras, – sakė jis. – To nematėme nuo 19 amžiaus.“