Airijos policija sulaikė, o vėliau paleido Slovakijos pilietį, kuris į šalį įsivežė sprogstamųjų medžiagų. Paaiškėjo, kad šias jam oro uoste pakišo slovakų specialiųjų tarnybų darbuotojas.
Nieko neįtariantis 49 metų elektrikas iš Slovakijos buvo tardomas Dublino policijos nuovadoje dėl jo lagamine rastų sprogstamųjų medžiagų. Vyrui teko teisintis ir įrodinėti, kad 100 gramų sprogstamosios medžiagos heksogeno yra ne jo. Slovaką po kelių valandų paleido, bet Dublino policija iki antradienio jį dar sekė norėdama įsitikinti, kad jis nėra teroristas.
Pasak ekspertų, 100 gramų heksogeno būtų pakakę, kad lėktuvas ore būtų subyrėję į gabalus.
Matyt, Airijos policininkai taip ir nebūtų patikėję vyro pasakojimais, jeigu ne Slovakijos specialiųjų tarnybos atstovų prisipažinimas, kad sprogmenys nelemto skrydžio keleivio lagamine atsidūrė dėl jų kolegų kaltės.
Su terorizmu kovojantis Slovakijos saugumo padalinys per mokymus tyčia padėjo sprogmenis į vyro bagažą, norėdamas patikrinti oro uosto saugumo ir bagažo patikros sistemų efektyvumą. Bratislavos oro uosto saugumo tarnybos darbuotojai sprogstamųjų medžiagų neaptiko. Tiesa, apie jas pamiršo ir skandalingus mokymus surengę Slovakijos saugumo agentai.
Slovakijos saugumo neprofesionalumas sukėlė pasipiktinimo bangą visoje šalyje. Nemalonumų Bratislavos oro uoste turėjo dar septyni keliautojai. Jiems saugumo agentai pakišo kitų draudžiamų medžiagų, kurių nevalia skraidinti lėktuvais. Visus juos išaiškino oro uosto bagažo patikros tarnybos darbuotojai. Saugumiečių “bandomosiomis žiurkėmis” tapusiems keliautojams buvo sukelta papildomų problemų ir stresas. Nė vieno iš jų nebuvo atsiklausta, ar jie nori dalyvauti saugumiečių pratybose.
Nepasitenkinimas slovakų pareigūnų veiksmais aidėjo ir Airijoje, kur buvo pagautas nekaltas elektrikas. Airijos teisingumo ministras Dermontas Achernas pareiškė, kad apie vykusias pratybas jo šalies policijos pareigūnams kolegos iš Slovakijos pranešė tik antradienį - t.y. po trijų dienų.
Slovakijos Vyriausybės nariai atsiprašinėjo airių dėl savo žioplių saugumiečių, tačiau nepranešama, ar buvo atsiprašyta žmonių, kuriems be jų žinios buvo pakišta pavojingų medžiagų.
Dublinas slovakų specialiųjų tarnybų pratybas pavadino nesąmone ir vėjavaikiškumu. Airijoje taip pat vyksta panašios pratybos oro uostose, tačiau ten lagaminus su sprogmenimis neša ne atsitiktiniai keliautojai, o specialiai parengti profesionalai, kurie žino, ką neša.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"