Savaitę JAV pietryčiuose siautėjęs uraganas „Helenа" pripažintas vienu baisiausiu po uraganų „Katrinos" (2007 m.) ir „Marijos" (2017 m.).
Aukų skaičius gali augti
Uraganas „Helena" rugsėjo 26 d. smogė Floridos įlankos pakrantei, o vėliau išplito į dar penkias valstijas - Džordžiją, Šiaurės ir Pietų Karoliną, Virdžiniją ir Tenesį. Vėjo greitis siekė 140 mylių per valandą (apie 225 km/h). „Associated Press" duomenimis, nuo spalio 4 dienos žuvo mažiausiai 215 žmonių, aukų skaičius toliau auga. Didžiausias mirčių skaičius - daugiau nei šimtas - buvo fiksuotas Šiaurės Karolinoje, skelbia CNN.
„The Washington Post" uraganą „Helena" vadina vienu katastrofiškiausių JAV nuo šiuolaikinių orų prognozavimo metodų atsiradimo. Pasak leidinio, nuo XXI a. pradžios tik uraganai „Katrina" ir „Marija" pagal aukų skaičių pranoko „Heleną": „Marija" pareikalavo 2,9 tūkst. gyvybių, „Katrina" - 1,4 tūkst.
Po stichijos siautėjimo dingo šimtai žmonių. Vien Šiaurės Karolinos Bankomo apygardoje daugiau nei 200 gyventojų likimas lieka nežinomas. Dingusiųjų paieškas apsunkina problemos su ryšiu ir elektra, gelbėtojų komandos turi keliauti per kalnuotą vietovę.
Problemų kyla ir identifikuojant kūnus: kai kurie mirusieji randami už šimtų mylių nuo namų be dokumentų, NBC sakė Šiaurės Karolinos Našo apygardos šerifas Kitas Stounas (Keith Stone). Tokiais atvejais tapatybei nustatyti atliekama teismo medicinos ekspertizė.
Užtvindytos ligoninės ir prarasti pasėliai
Šiaurės Karolinos gubernatorius Rėjus Kuperis (Ray Cooper) paskelbė, kad valstijoje visiškai sunaikinti keliai, tiltai ir vandens tiekimo sistemos, praneša „ABC News". Jis apskaičiavo, kad infrastruktūros atkūrimas kainuos milijardus dolerių.
„The New York Times" uragano vakarų Šiaurės Karolinoje pasekmes apibūdina kaip istorinę katastrofą. Valstijos gyventojas interviu leidiniui incidentą pavadino mini apokalipse. Susisiekimas tarp Šiaurės Karolinos miestų yra nutrauktas, nes daugelis kelių išplauti arba užversti nuvirtusiais medžiais ir šiukšlėmis.
Mariono mieste dėl didelių potvynių, kuriuos sukėlė uraganas „Helena", „Baxter International", didžiausio JAV intraveninių tirpalų gamintojo, gamykla pristabdė darbą. Tai lėmė preparatų tiekimo sutrikimus visoje šalyje. „Baxter" nurodė, kad ir toliau dirba visą parą, kad problemų būtų kuo mažiau, tačiau ligoninės jau taupo medikamentus.
Ašvilyje potvynis paralyžiavo „Mission Hospital" ligoninės darbą. Po audros įstaigos kanalizacijos sistema buvo taip užsikimšusi, kad pacientai ir personalas turėjo tuštintis į maišus ir kibirus. Darbuotojai susidūrė su maisto ir švaraus vandens trūkumu, todėl šalia buvo iškastas šulinys.
Tame pačiame mieste potvyniai faktiškai sunaikino River Arts rajoną, kuris buvo Bankomo apskrities turizmo centras. Čia veikė menininkų studijos, alaus daryklos, parduotuvės ir kavinės, dabar daugelis verslų tapo griuvėsiais.
Nacionalinės hidrologinių prognozių tarnybos duomenimis, dėl audros užtvindytos Ašvilyje upės vandens lygis siekė 7,6 m ir sumušė 1895 m. rekordą. Vietos gyventojai abejoja, ar rajonas kada nors atgaus buvusią išvaizdą.
„Daugelis mūsų įmonių stengėsi atsigauti po uždarymo per kovidą. Bijau, kad kovidas, palyginti su tuo, kas įvyko, atrodys kaip šventė", - atviravo Bankomo apygardos meno tarybos vykdomoji direktorė Ketė Kornel (Kathy Cornell).
Iš Šiaurės Karolinos kalėjimų dėl vandens ir elektros trūkumo buvo evakuota 2,8 tūkst. kalinių.
Džordžijoje uraganas pridarė žalos žemės ūkiui. Valstijos gubernatorius Brajanas Kempas (Brian Kemp) paskelbė apie beveik visišką medvilnės ir pekano pasėlių sunaikinimą.
Tenesio valstijoje buvo užtvindyta Junikojaus apygardos ligoninė, personalas ir pacientai turėjo lipti ant stogo. Vieno iš pagyvenusių pacientų dukra pasakojo, kad evakuacija prasidėjo, kai vanduo iš netoliese esančios upės jau artėjo prie pastato.
Į ligoninę buvo išsiųstos pripučiamos valtys ir policijos sraigtasparniai, tačiau gelbėjimo operaciją apsunkino stiprūs vėjai ir srovės. Pasak NBC pašnekovės, saugioje vietoje ji atsidūrė tik po penkių valandų. Moters teigimu, vandeniui iki ligoninės stogo buvo likę apie penkis metrus. Ligoninė po evakuacijos pažymėjo, kad upės greitis buvo 140 tūkst. galonų per sekundę - dvigubai daugiau nei Niagaros krioklių.
JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) lankėsi uragano nuniokotose valstijose ir susitiko su šeimomis, kurių namai buvo sugriauti. Grįžęs į Baltuosius rūmus Dž.Baidenas, atsakydamas į žurnalistų klausimus apie pagalbą audros zonoje, ne iš karto suprato, apie ką kalbama, pažymi „Newsweek".
Tada jis pareiškė, kad aukos gauna viską, ko joms reikia ir yra labai laimingos.