Penktadienį JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas iš Turkijos sostinės Ankaros atskrido į Bagdadą ir susitiko su Irako ministru pirmininku Mohammedu Shia al Sudani, jiedu sutarė bendradarbiauti siekiant garantuoti, kad teroristinė „Islamo valstybė“ neatsigautų po Basharo al Assado nuvertimo kaimynėje Sirijoje.
Aukščiausiasis JAV diplomatas tęsia kelionę regione dėl Sirijos krizės, Bagdade jis sakė Irako premjerui, kad JAV „įsipareigojusios bendradarbiauti su Iraku saugumo srityje ir stiprinti bei išsaugoti Irako suverenitetą, stabilumą ir saugumą“.
A. Blinkenas pabrėžė, kad Irakas bene geriausiai supranta, kaip svarbu išsaugoti stabilumą Sirijoje ir neleisti atgimti „Islamo valstybės“ (IS) džihadistams, dar žinomiems arabišku akronimu „Daesh“. „Esame pasiryžę užtikrinti, kad „Daesh“ negalėtų vėl atsirasti“, – sakė A. Blinkenas. Jis priminė, kad JAV ir Irakas kartu ypač sėkmingai „atėmė teritorinį kalifatą, kurį prieš daugelį metų sukūrė „Daesh“.
Irakas itin suinteresuotas užkirsti kelią bet kokiam chaoso plitimui iš Sirijos, kur sekmadienį islamistų vadovaujami sukilėliai po žaibiško puolimo nuvertė penkis dešimtmečius trukusį Assadų dinastijos valdymą. Tiek Irakas, tiek Sirija dar neatsigavo nuo smurtinio IS sukilimo, per kurį ši teroristų grupuotė įkūrė kalifatą, apėmusį didžiulius plotus abipus abiejų valstybių sienos.
Jungtinės Valstijos laiko Irake apie 2500 karių ir dar 900 Sirijoje, svarbiausias šių pajėgų tikslas yra neleisti „Islamo valstybei“ atsigauti. Prezidento Joe Bideno administracija susitarė su Iraku iki 2025 m. rugsėjo užbaigti koalicinių pajėgų buvimą Irake, tačiau nesutiko visiškai išvesti JAV pajėgų, jų buvimui Irake priešinasi su Iranu susijusios ginkluotos grupuotės.
Kitą mėnesį pareigas pradėsiantis eiti išrinktasis prezidentas Donaldas Trumpas skeptiškai vertina JAV karių dislokavimą, tačiau nėra aišku, ar jis atsitrauks nuo J. Bideno susitarimo ir ar pakeis taktiką, atsižvelgdamas į įvykius Sirijoje.
Turkija griežtai priešinasi JAV aljansui su Sirijos kurdų kovotojais, padedančiais JAV kovoti su „Islamo valstybe“ Sirijoje, tačiau Ankaros siejamais su uždraustais kurdų separatistais Turkijoje.
Savo ruožtu Izraelis bombarduoja Siriją, naikindamas savo istorinio priešo karinius objektus ir vykdydamas kampaniją prieš Irano remiamą „Hezbollah“ miliciją Libane, siekdamas pažaboti B. al Assado sąjungininko Teherano įtaką regione.