Baltarusijoje sulaikyta smogikų, rengusių ginkluotą provokaciją. Tai antradienį lankydamasis Mogiliove pareiškė Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.
"Mes tiesiog šiomis valandomis sulaikėme apie 20 smogikų, kurie rengė ginkluotą provokaciją. Jie patylomis ruošėsi, rinkosi laiką", - cituoja jo žodžius Baltarusijos naujienų agentūra BelTA.
Pasak prezidento, sulaikytieji "treniravosi stovyklose su ginklais". Anot A. Lukašenkos, viena iš stovyklų buvo Baltarusijoje, Bobruisko ir Osipovičių rajone. "Kitos stovyklos - Ukrainoje. Manau, Lietuvoje ar Lenkijoje (netvirtinsiu, bet kažkur ten), - teigė jis. - Pinigai į mūsų šalį plaukė per Lenkiją ir Lietuvą", - tvirtino A.Lukašenka.
A.Lukašenka pareiškė, kad visuomenei bus pateikta išsamesnė informacija.
Anot jo, apie smogikų planus pranešė Baltarusijos pilietė, kuri kreipėsi į šalies ambasadą vienos iš ES valstybių teritorijoje. "Moteris atėjo į ambasadą ir įspėjo, oficialiai parašė laišką, kad rengiama provokacija. Ir mes pradėjome aiškintis. Ir tikrai aptikome labai įdomių dalykų", - tvirtino A. Lukašenka.
L.Linkevičius: Baltarusijos vadovo pasisakymai „laužti iš piršto"
Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos teiginiai apie neva Lietuvoje ruoštus ginkluotus provokatorius, kurie buvo pasiųsti į Baltarusiją, yra niekuo nepagrįsti, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
Ministro teigimu, situacija Baltarusijoje dėl protestų šiuo metu yra įtempta, o priešų užsienio valstybėse ieškojimas yra gerai žinoma nedemokratiškų režimų taktika, tačiau, pasak L. Linkevičiaus, vargu ar šis kaltinimas dabar gali sušvelninti padėtį šalyje.
"Iš valstybės vadovų norėtųsi girdėti pagrįstus pareiškimus. O dabar nėra jokių argumentų, tik iš piršto laužti prasimanymai", - Eltai sakė L. Linkevičius, besiruošiantis išvykti vizito į JAV.
Pasak L. Linkevičiaus, Lietuva turi duomenų apie maždaug 80 Baltarusijoje protestų metu sulaikytų asmenų, o Vilnius ir Europos Sąjunga (ES) atidžiai stebi situaciją Baltarusijoje.
"Raginame elgtis atsakingai, neieškoti ne tik išorės, bet ir vidaus priešų (...), norime priminti, kad ES ir Baltarusijos santykiai priklausys, kaip Baltarusijos valdžia įgyvendins įsipareigojimus žmogaus teisėms. Nuo to priklausys ir mūsų santykiai", - kalbėjo Lietuvos diplomatijos vadovas.
Prezidentūra A. Lukašenkos pasisakymų nekomentuoja.
"Užsienio ir vidaus politikų pasisakymų spaudoje Prezidentė nekomentuoja", - rašoma Prezidentūros spaudos tarnybos Eltai atsiųstame komentare.
Mogiliove antradienį viešėjęs A. Lukašenka pareiškė, kad "šiomis valandomis" buvo sulaikyta apie 20 smogikų, turėjusių surengti ginkluotą provokaciją Baltarusijoje. Prezidentas taip pat sakė, kad sulaikytieji treniravosi "stovyklose su ginklais", kai kurios iš jų buvo įrengtos Baltarusijos teritorijoje.
"Kitos stovyklos - Ukrainoje. Manau, Lietuvoje ar Lenkijoje (netvirtinsiu, bet kažkur ten), - teigė jis. - Pinigai į mūsų šalį plaukė per Lenkiją ir Lietuvą", - tvirtino A. Lukašenka.
Gyventojų protesto akcijos įvairiuose Baltarusijos miestuose prasidėjo vasarį, gyventojams pradėjus piktintis vadinamuoju "veltėdžio mokesčiu", kurį turi mokėti visi asmenys, nedirbantys ilgiau kaip pusę metų. Šalies Konstitucinis Teismas neseniai išaiškino, kad tokio mokesčio taikymas neprieštarauja pagrindiniam Baltarusijos įstatymui, bet A. Lukašenka dėl protestų nurodė mokesčio surinkimą atidėti dar metams, nors visiškai atšaukti nesutiko.
L.Kojala: A.Lukašenkos teiginiai skirti vidaus vartojimui
Baltarusijos Prezidento Aliaksandro Lukašenkos pareiškimai apie Lietuvoje bei Lenkijoje galimai paruoštus provokatorius gimė spontaniškai, kaip reakcija į protestus šalies viduje, ir neturės ilgalaikių pasekmių, sako Rytų Europos studijų centro (RESC) direktorius Linas Kojala.
Pasak L. Kojalos, tai nėra pirmas prieštaringas Baltarusijos vadovo pareiškimas kaimyninių šalių atžvilgiu ir dabartinės „penktosios kolonos" paieškos atspindi A. Lukašenkos režimo nepasitenkinimą dėl vykstančių protestų, kuriuos pakurstė vadinamasis „veltėdžio mokestis".
„Tai yra tam tikra reakcija į protestus šalies viduje, kurie dabartinės valdžios nedžiugina ir visada ieškoma pateisinimų, dažniausiai tiems pateisinimams yra randamos išorinės priežastys", - Eltai sakė L. Kojala, pridurdamas, jog panašias sąmokslo teorijas kūrė ir nuversto Ukrainos vadovo Viktoro Janukovyčiaus aplinka Maidano protestų metu.
Politologo teigimu, jėgos panaudojimo protestams numalšinti scenarijaus Baltarusijoje negalima atmesti, bet kalbos apie diversantus iš užsienio nebūtinai reiškia pasiruošimą būsimoms represijoms. L. Kojala taip pat pastebėjo, kad nuo vasario Minske ir kituose miestuose vykstantys protestai rodo, jog pilietinė visuomenė Baltarusijoje yra gyva, tačiau nėra priežasčių manyti, kad nepasitenkinimas vienu ar kitu mokesčiu gali išjudinti A. Lukašenkos režimą.
„Akademiniai tyrimai rodo, kad absoliučiai didžioji dalis realių pokyčių tokiuose režimuose įvyksta dėl vidaus aplinkybių elito tarpe, ne dėl kilusių protestų iš visuomenės pusės", - Eltai sakė L. Kojala.
Baltarusijos vadovas antradienį viešėdamas Mogiliove pareiškė, kad šalyje aktyviai veikia „penktosios kolonos" - užsienio valstybių inspiruotos priešiškos jėgos. Prezidentas taip pat paskelbė apie neva sulaikytą grupę ginkluotų smogikų, pasirengusių vykdyti provokacijas ir galimai apmokytų bei finansuotų Lietuvoje, Lenkijoje, Ukrainoje. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tokius A. Lukašenkos teiginius pavadino „iš piršto laužtais" pareiškimais.