Aukščiausi JAV ir Didžiosios Britanijos diplomatai trečiadienį kartu išvyko į Ukrainą aptarti Vakarų ginklų panaudojimo šaudant į taikinius Rusijoje taisyklių sušvelninimo. Įtarimai, kad Iranas perdavė Rusijai raketų, sukėlė naujų nuogąstavimų.
Leisdamiesi į retą bendrą kelionę, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Davidas Lammy, kurio leiboristų vyriausybė pradėjo darbą prieš du mėnesius ir pažadėjo išlaikyti Didžiosios Britanijos, kaip pagrindinės Ukrainos gynėjos, vaidmenį, išvažiavo į Kijevą traukiniu. Abu anksti trečiadienį įlipo į traukinį Lenkijos pasienio mieste Pšemislyje, Kijeve turėtų susitikti su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, spaudžiančiu Vakarus suteikti galingesnių ginklų ir sumažinti jų panaudojimo apribojimus.
JAV prezidentas Joe Bidenas, Vašingtone paklaustas, ar leis Ukrainai naudoti ilgesnio nuotolio ginklus, atsakė: „Šiuo metu tai sprendžiame“. Tvirtai Ukrainą palaikantis J. Bidenas anksčiau yra aiškiai pasakęs, kad nori išvengti JAV ir Rusijos, dviejų didžiausių pasaulyje branduolinių valstybių, tiesioginio konflikto.
Antradienį A. Blinkenas, Londone kalbėdamas kartu su D. Lammy, sakė, kad Jungtinės Valstijos yra įsipareigojusios suteikti Ukrainai „tai, ko jai reikia, ir tada, kai jai to reikia, kad ji kuo veiksmingiau atremtų Rusijos agresiją“. Tačiau jau penktą kartą nuo karo pradžios į Kijevą keliaujantis A. Blinkenas taip pat sakė, jog ne mažiau svarbu, kad Ukrainos pajėgos galėtų eksploatuoti ir naudoti specifinę ginkluotę.
Vėliau interviu „Sky News“, spaudžiamas pasakyti ar Jungtinės Valstijos uždegs žalią šviesą tolimojo nuotolio ginklų panaudojimui, A. Blinkenas atsakė: „Mes niekada neatmetame, bet kai pritariame, norime būti tikri, jog tai padės ukrainiečiams pasiekti tai, ką jie mėgina pasiekti“.
Irano raketų baimė
Diskusijos dėl tolimojo nuotolio ginklų panaudojimo atsinaujino, kai JAV pareiškė, kad Iranas išsiuntė Rusijai trumpojo nuotolio raketų, kurios per kelias savaites smogs Ukrainai. Tai sukėlė baimę, kad Maskva bus laisva panaudoti savo tolimojo nuotolio raketas prieš palyginti nepažeistas Vakarų Ukrainos teritorijas. Vakarų valstybės paskelbė naujas sankcijas Iranui.
Anksčiau šiais metais JAV leido Ukrainai naudoti Vakarų ginklus smogiant per sieną tiesioginiame konflikte su Rusijos pajėgomis. Tačiau praėjusį mėnesį Ukraina pateikė staigmeną, įsiveržusi į Rusijos teritoriją Kurske.
Didžiosios Britanijos žiniasklaida pranešė, kad penktadienį per susitikimą su ministru pirmininku Keiru Starmeriu J. Bidenas ketina nutraukti prieštaravimus leisti Ukrainai naudoti prieš Rusiją ilgojo nuotolio raketas „Storm Shadow“. Didžioji Britanija seniai ragina Jungtines Valstijas tai padaryti.
Vienas iš pagrindinių Ukrainos prašymų yra panaikinti apribojimus JAV tiekiamoms taktinėms raketų sistemoms ATACMS, galinčioms smogti taikiniams už 300 kilometrų.
Bendrame laiške J. Bidenui vadovaujantys Kongreso nariai iš konkuruojančios Respublikonų partijos paprašė jo nedelsiant imtis veiksmų dėl ATACMS ir neleisti Rusijai turėti saugaus prieglobsčio, „iš kurio ji nebaudžiama galėtų vykdyti karo nusikaltimus prieš Ukrainą“. Tai sakoma laiške, pasirašytame Atstovų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininko Mike'o McCaulio.
Tačiau respublikonai yra labai susiskaldę dėl Ukrainos, o jų kandidato į prezidentus Donaldo Trumpo pergalė prieš J. Bideno politinę įpėdinę Kamalą Harris per rinkimus lapkritį gali smarkiai pakeisti JAV politiką. D. Trumpo padėjėjai leido suprasti, kad jei jis laimėtų, pagalbą Ukrainai pasitelktų kaip svertą priversti Kijevą padaryti teritorinių nuolaidų Rusijai, kad užbaigtų karą.