Aušvice apsilankiusi Vokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį teigė, kad nacių įvykdytų nusikaltimų pripažinimas yra Vokietijos nacionalinio identiteto dalis. Išsakydama šią žinutę ji kreipėsi ir į Vokietijos kraštutinių dešiniųjų grupes, raginančias atsisakyti atminties kultūros.
Partijos „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) nariai teigė, kad valstybei reikėtų mažiau teisintis dėl nacistinės Vokietijos praeities ir verčiau atminti kitus istorinius momentus.
„Nusikaltimų atminimas... tai niekada nesibaigianti atsakomybė. Ji yra neatskiriamai susieta su mūsų šalimi“, – pirmojo apsilankymo buvusioje Aušvico koncentracijos stovykloje metu sakė A. Merkel.
„Šios atsakomybės įsisąmoninimas yra mūsų nacionalinio identiteto dalis, mūsų, kaip apsišvietusios ir laisvos visuomenės, savivokos bei teisiniais principais grįstos demokratijos, dalis“, – sakė ji.
A. Merkel teigė, kad Aušvicas „reikalauja, kad atmintį laikytume gyvą.“ Ji pabrėžė, kad dėl to, kas įvyko Aušvico-Birkenau stovykloje, kur 1940–1945 m. buvo nužudyti milijonai žydų, Vokietija nuolat jaučia „stiprią gėdą“. „Nėra žodžių, tinkamų sielvartui išreikšti“, – teigė ji.
Kreipdamasi į renginyje dalyvavusius holokaustą išgyvenusius žmones, A. Merkel sakė: „Lenkiu galvą prieš šoa aukas“.
Kanclerė taip pat aptarė pastaraisiais metais Vokietijoje padažnėjusius prieš žydus nukreiptus ir kitus neapykanta grįstus nusikaltimus ir teigė, kad tokių išpuolių skaičius pasiekė „nerimą keliantį lygį“.
„Tam, kad nugalėtume antisemitizmą, privalome dalytis naikinimo stovyklų istorija, ji turi būti pasakojama“, – sakė A. Merkel.