Berlynas, sausio 26 d. (AFP-ELTA). Dešimtys tūkstančių vokiečių šeštadienį rinkosi į mitingus prieš kraštutinius dešiniuosius, artėjant kitą mėnesį suplanuotiems parlamento rinkimams, o tuo pat metu JAV technologijų milijardierius Elonas Muskas vėl parėmė prieš imigrantus nusiteikusią partiją „Alternatyva Vokietijai“ (AfD).
E. Muskas vaizdo ryšiu tūkstančiams AfD šalininkų, susirinkusių rytiniame Halės mieste, sakė, kad jų partija yra „geriausia Vokietijos ateities viltis“.
AfD šalininkai mitinge garsiai reiškė savo pritarimą, o viena iš partijos pirmininkų Alice Weidel šypsodamasi žiūrėjo į juos.
Tuo tarpu daugelyje kitų Vokietijos miestų buvo surengti protestai prieš AfD.
Didžiausi mitingai vyko Berlyne ir Kelne; policijos duomenimis, juose dalyvavo atitinkamai 35 000 ir 40 000 žmonių. Berlyne organizatoriai teigė, kad sostinėje vykusiuose protestuose dalyvavo 100 000 žmonių.
Protestuotojai mobiliaisiais telefonais priešais Brandenburgo vartus suformavo „šviesos jūrą už demokratiją“ ir sudarė raides, iš kurių sudėliojo žodį „Pasipriešinimas“.
Prieš vasario 23 dieną Vokietijoje vyksiančius rinkimus AfD populiarumas nuomonių apklausose siekia apie 20 proc. – tai rekordinis rodiklis partijai, kuri jau sugriovė dešimtmečius pokario Vokietijoje galiojusį tabu, neleidusį remti kraštutinių dešiniųjų.
Pagrindinis konservatyvusis CDU/CSU aljansas renka apie 30 proc. balsų, o CDU lyderis Friedrichas Merzas yra favoritas po rinkimų tapti kancleriu.
Protestai visoje Vokietijoje
Artimas JAV prezidento Donaldo Trumpo bendražygis E. Muskas AfD mitinge sakė: „Manau, kad artėjantys rinkimai Vokietijoje yra nepaprastai svarbūs. Manau, kad jie gali nulemti visos Europos, o gal ir pasaulio likimą“.
Pastarosiomis savaitėmis E. Muskas savo komentarais socialinėje platformoje „X“, kuriais palaikė AfD ir kraštutinių dešiniųjų politikus kitose šalyse, įskaitant Didžiąją Britaniją, papiktino Europos politikus.
Šią savaitę jis vėl pritraukė daug dėmesio savo viešu gestu, kurį daug kas interpretavo kaip nacistinį pasveikinimą, o jis pats šį teiginį pavadino šmeižtu.
Kaip ir D. Trumpas, AfD priešinasi imigracijai, neigia klimato kaitą, pasisako prieš lyčių politiką ir paskelbė karą politiniam isteblišmentui bei tradicinei žiniasklaidai, kurie, jos teigimu, riboja žodžio laisvę.
Prieš AfD nukreipti mitingai vyko maždaug 60-yje miestų po įvairių organizacijų raginimų ir pritraukė daugiau žmonių, nei policija iš pradžių tikėjosi. Protestai praėjo taikiai, su plakatais „Naciai lauk“ ir „AfD nėra alternatyva“.
Kritikos sulaukė ir CDU kandidatas F. Merzas. Daugelis protestuotojų baiminasi, kad jis bus linkęs sulaužyti savo partijos politiką nesiderėti dėl koalicijos su AfD.