Išrinktojo JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) pareiškimus dėl Grenlandijos, Kanados ir Panamos pasaulio lyderiai vertina nevienareikšmiškai. Kaip ir Lietuvos politikai bei politologai. Vieni sako, kad tai tėra D.Trampo „kuoleliai", įkalti avansu, kuriuos besiderant galima pastumti, kiti mano, kad tai - išrinktojo prezidento nusišnekėjimai, kurių galėjo ir nebūti.
Sausio 20 d. JAV prezidento pareigas pradėsiantis eiti D.Trampas praėjusią savaitę per spaudos konferenciją pareiškė, kad galėtų priversti Kanadą tapti viena iš JAV valstijų naudodamas „ekonominę jėgą".Taip pat neatmetė galimybės panaudoti karinę galią Panamos kanalui ir Grenlandijai užimti. Tiesa, buvo išprovokuotas vieno žurnalisto, kuris pasiteiravo, ar D.Trampas „neatmeta galimybės" dėl Grenlandijos perėmimo panaudoti ir karinę jėgą. Politikas atsakė: „neatmetu".
Į tai skaudžiai sureagavo Vokietijos bei Prancūzijos lyderiai, anot kurių, įtakingiausios NATO valstybės vadovas neturėtų kalbėti apie kitų valstybių teritorinio vientisumo pažeidimą.
Lietuvoje reakcijos - nevienareikšmiškos. Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia nesanti išgąsdinta išrinktojo JAV prezidento pareiškimų: „Ne, negąsdina. Man teko su juo dirbti, į pareiškimus reikia reaguoti ramiai - svarbu ne tai, ką jis šneka, o ką jis daro."
Tuo metu dabartinis šalies vadovas Gitanas Nausėda pabrėžė, jog būsimojo JAV prezidento pareiškimai yra nepriimtini XXI amžiuje. Jis iš D.Trampo tikisi aiškesnio karinio bendradarbiavimo tarp Europos ir JAV apibrėžimo.
„Kol kas mes matome pareiškimus, kurie, tiesą sakant, kvestionuoja atskirų valstybių sienas. Tai nėra priimtina XXI amžiuje. Kiek prisimenu, XIX amžiuje buvo paskutiniais laikai, kai buvo perkamos-parduodamos teritorijos", - žurnalistams kalbėjo prezidentas.
Pasak jo, ypač svarbu gerbti tarptautinėje erdvėje pripažintų ir demokratines vertybes puoselėjančių valstybių suverenumą: „Laikykime tai tam tikru nesusipratimu."
Pristatytas įstatymo projektas dėl Grenlandijos pirkimo
JAV Atstovų Rūmų respublikonai parengė įstatymo projektą, kuris, jei bus priimtas, suteiks Amerikos prezidentui teisę derėtis su Danija dėl Grenlandijos pirkimo, praneša „Axios".
Tai yra naujausias iš virtinės respublikonų pasiūlytų įstatymų projektų, skirtų įgyvendinti išrinktojo JAV prezidento D.Trampo viziją apie naują, didžiulę Amerikos imperiją.
Komentuoja Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas, buvęs NATO generalinio sekretoriaus pavaduotojas Giedrimas JEGLINSKAS:
„Žinant D.Trampą ir suprantant, kaip jis veikia iš tikro... Jis dabar derasi su Kanada dėl laisvosios prekybos. Čia labai aiški derybinė pozicija. Jis parodė aiškius siekius susigrąžinti Panamos kanalą ne dėl to, kad jis prieš Panamą, o dėl to, kad jis yra prieš Kiniją.
Dėl Grenlandijos - ten didžiuliai retųjų metalų kiekiai ir lygiai taip pat kalbama apie konkurenciją su Kinija, o ne su Europa. Manau, dėl to čia turėtų būti mažiau panikos, reikėtų nusiraminti.
Paradoksalu, bet šiame nesaugiame pasaulyje su D.Trampo atėjimu mes turbūt einame į unikalų stabilumo periodą, nes esminė kova yra vis dėlto tarp demokratijų (JAV ir Vakarų) bei tos blogio ašies. Aš manau, kad čia kaip tik turėsime mažiau agresyvumo, nes tie diktatoriai, nuo Putino iki Si, nuo Irano iki Šiaurės Korėjos, bijo neprognozuojamo JAV lyderio, todėl tikrai nematau jokių problemų dėl tų pareiškimų.
Aš klausiausi tos spaudos konferencijos gyvai per kanalus. Ten buvo žurnalistai ganėtinai provokuojantys: tai ar tikrai, ar tikrai, atmeskite, atmeskite. Ir jis tą taip žaidybiškai, kaip tikra TV žvaigždė, to galbūt neatmetė. Tai yra žaidybiniai dalykai, derybinė pozicija, iš kurios Trampas ateina. Jis ateina visą laiką iš labai radikalios derybinės pozicijos", - dėstė politikas.
Pasak G.Jeglinsko, JAV gynybai skiria 950 milijardų dolerių - dvigubai daugiau negu visos kitos šalys NATO aljanse kartu sudėjus. Parlamentaro teigimu, be D.Trampo Europa niekada nebūtų prabudusi.
„Pažiūrėkime, kas įvyko. Tas jo tonas NATO štabe... Lygiai taip pat buvo visi susiėmę už galvų, koks čia... nediplomatiškas, „naglas", nemandagus. Bet realiai tai davė rezultatų. Ši D.Trampo kadencija reikš, kad Europa taps stipresnė. Aš tuo tikrai tikiu.
D.Trampas antrą kartą ateina su stipria darbotvarkę, žino, kaip tai veikia. Žino, kaip susistatyti kuolelius ir užsitikrinti lyderystę. Dėl Kanados jo pareiškimas gal ir atrodo humoristiškai, bet dėl Grenlandijos... Kai su Kinija vyksta kova dėl resursų, tame nieko humoristiško nėra. Tik, aišku, jokios kalbos apie ginkluotus dalykus nėra. Dėl Panamos - juk būtent JAV tą kanalą kadaise pastatė ir ilgai valdė, dabar tai irgi yra konkurencijos su Kinija dalykas. D.Trampas visais šiais pareiškimais duoda suprasti, kad bus aktyvus derybininkas, o šie pareiškimai yra derybinių pozicijų išdėliojimas.
Prancūzijos, Vokietijos vadovai, manau, netiki, kad prasidės kažkokie kariniai dalykai. Jie žiūri iš savo buvusių imperinių pozicijų, kurių nebeturi. Europa nebėra stiprus geopolitinis žaidėjas. Aišku, Vokietija ir Prancūzija norėtų jais būti. Tačiau... Jau išrinkus D.Trampą buvo galvojama ne kaip reikės bendradarbiauti su D.Trampu, nes turime bendrų priešų - Šiaurės Korėją, Rusiją ir t.t. - o kaip su juo kovoti.
Mūsų kelias su JAV - bendras. Visiškai pateisinu D.Trampo siekius, kad visos NATO šalys daugiau skirtų gynybai. JAV pagrindinis tikslas - konkuruoti su Kinija. Mūsų tikslas - stiprinti bendradarbiavimą su JAV, nes ši valstybė yra mūsų strateginė partnerė. Deja, Europoje vienybė silpsta, bet reikia prie šios galios šlietis, nes tai - vienintelė galia, kurios bijo Putinas ir kiti", - reziumavo G.Jeglinskas.
Komentuoja politologas Kęstutis GIRNIUS:
„Pamatysime, ką reiškia šie D.Trampo pareiškimai. Jis dažnai kažką pareiškia ir po to tuos pareiškimus atsiima. Prisiminkime kad ir jo pažadą per dieną baigti karą Ukrainoje. Arba dėl „Hamas" įkaitų - esą dėl jų „Hamas" laukia pragaras. Kur tas pragaras?
Pareiškimas dėl Grenlandijos - kad šios salos gyventojai savo noru prisijungtų prie JAV - lyg ir normalus, tačiau retorika... Kalba kaip Putinas, viešai grasina.
Aš stengiuosi šių pasisakymų nepaisyti, nes jie nėra korektiški, taip neturėtų kalbėti JAV prezidentas. Juo labiau kad reikia prisiminti, jog 1989-1990 m. JAV buvo užpuolusi Panamą ir nukovė keliasdešimt jos gyventojų. Kol kas D.Trampas taip tik kalba, tačiau, prisiminus istoriją, reikia daryti išvadą, kad tai gali būti ne tik teoriniai pasvarstymai. Nors tuo netikiu.
D.Trampas mėgsta plepėti, per konferencijas jis kalba apie viską nuo A iki Z. Nori sudaryti įspūdį, kad jis „kietas", kitoks nei kiti. Bet neramina tai, kad vienos iš Vakarų šalių vadovas tokius dalykus sako. Nes tai yra vienos NATO valstybės grasinimas kitai. Nenormalu. Visos NATO šalys gina kitų valstybių vientisumą, o čia... Gaila, kad niekas iš NATO šalių nedrįsta pasmerkti tokių kalbų. O tai, manau, tik padrąsins D.Trampą padidinti spaudimą. Tik tiek, kad nemanau, kad jis griebsis smurto.
Dėl Kanados - kanadiečiai ir taip nemėgsta amerikiečių, o dabar dar labiau nemėgs. Tokie idiotiški pajuokavimai reikalingi tik tam, kad visi apie D.Trampą kalbėtų. Jam svarbiausia būti dėmesio centre, nesvarbu, iš kokios pusės. Jis įsivaizduoja, kad yra išrinktas ne tik JAV, bet ir viso pasaulio prezidentu".