JAV prezidento Donaldo Trumpo ypatingasis pasiuntinys Ukrainoje Keithas Kelloggas duodamas šeštadienį pasirodžiusį interviu dienraščiui „The Times“ pasiūlė, kad britų ir prancūzų kariai galėtų imtis kontroliuoti atitinkamas šios šalies zonas.
K. Kelloggas užsiminė, kad jų – „garantinių pajėgų“ – atsakomybės zonos galėtų būti suformuotos į vakarus nuo Dniepro upės, o nuo rytuose esančių Rusijos okupuotų teritorijų jas skirtų demilitarizuota zona.
„Praktiškai galima būtų padaryti taip, kaip po Antrojo pasaulinio karo buvo Berlyne, kur atsirado rusų zona, prancūzų zona, britų zona ir JAV zona“, – kalbėjo jis, paskiau platformoje „X“ paaiškindamas, kad Jungtinės Valstijos savo karių į šias zonas nesiųstų.
„Esate į vakarus (nuo Dniepro), o tai yra didelė kliūtis“, – sakė K. Kelloggas, pridurdamas, kad dėl to pajėgos Rusijos „visai neprovokuos“.
Jo teigimu, demilitarizuota zona galėtų būti suformuota palei esamas kontrolės zonas rytų Ukrainoje, pranešė „The Times“.
80-ies K. Kellogas – atsargos generolas leitenantas, pirmosios D.Trumpo kadencijos metais laikinai ėjęs nacionalinio saugumo patarėjo pareigas – sakė, kad Ukraina yra pakankamai didelė, kad joje tilptų keletas kariuomenių, padėsiančių užtikrinti paliaubas.
Norint užtikrinti, kad būtų išvengta britų, prancūzų, ukrainiečių, kitų sąjungininkų pajėgų bei rusų kariuomenės susišaudymo, K. Kelloggo teigimu, reikėtų įkurti buferinę zoną.
„Pažiūrite į žemėlapį ir suformuojate, tarkime, demilitarizuotą zoną (DMZ)“, – sakė jis.
„Turite... DMZ, kurią galite stebėti, be to, turite šią... saugią zoną, kurioje nebūtų šaudoma“, – paaiškino K. Kelloggas.
Tačiau jis pridūrė: „Ar pasitaikytų pažeidimų? Greičiausiai, nes jų visada būna. Tačiau tai galėsite lengvai stebėti“.
Tiesa, K. Kelloggas pripažino, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šio pasiūlymo „gali ir nepriimti“.
Rusija plataus masto Ukrainos invaziją pradėjo 2022 m. vasarį.