Savaitgalį Vilniuje vykusios LGBT eitynės apskųstos institucijoms. Rinkimų į Europos Parlamentą išvakarėse vykęs renginys galėjo būti reklama „laisviečiams" ir konservatoriams. Tai institucijų ištirti paprašė Lietuvos šeimų sąjūdis ir Krikščionių sąjunga.
Klausiama, ar iš savivaldybės lėšų remiamas renginys nebuvo rinkėjų papirkinėjimas ir ar Vilniaus valdžia nepasinaudojo savo tarnybine padėtimi. Visgi dvi skundo sulaukusios komisijos greitai šio klausimo atsikratė.
Prašymai atlikti tyrimus skirti Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) ir Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK). Valstybės institucijų prašoma įvertinti, ar dieną prieš EP rinkimus rengiamos eitynės nėra sostinės tarybos daugumos - „laisviečių" ir konservatorių - siekis taip paveikti savo rinkėjus.
„Krikščionių sąjunga ir Lietuvos šeimų sąjūdis vertina „Lithuanian Pride 2024" eitynes Vilniuje, rengiamas Europos Parlamento rinkimų išvakarėse, kaip konservatorių ir Laisvės partijų valdančiosios Vilniaus miesto savivaldybės daugumos provokatyvų bandymą paveikti visuomenės nuomonę ir įtakoti rinkimų rezultatus savo partijų naudai", - pabrėžiama politinių jėgų rašte.
Nepalankiai vertinama tai, kad privataus renginio konferencijai sostinės savivaldybė suteikė konferencijų salę, taip pat kritikuojamas savivaldybės sprendimas eitynėms skirti 14 tūkst. eurų miesto lėšų.
„Krikščionių sąjunga ir Lietuvos šeimų sąjūdis kreipiasi į VRK ir VTEK, reikalaudami atlikti tyrimą ir įvertinti, ar mokesčių mokėtojų lėšų skyrimas privataus renginio, propaguojančio šių partijų tikslus, reikmėms nepažeidžia Rinkimų kodekso ir Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų", - teigiama partijų kreipimesi.
Vilniaus meras Valdas Benkunskas pernai ir pats dalyvavo LGBT eitynėse. „Laisviečiai" čia taip pat dažni dalyviai, o šiemet turėjo netgi atskirą platformą.
Primename, kad dar neseniai VRK paskelbė, kad Seimo narys Jonas Pinskus ir jo žmona, Širvintų rajono merė Živilė Pinskuvienė pripažinti papirkinėję rinkėjus. Nes pernai per Kūčias socialinės globos įstaigoje viešėjęs J.Pinskus perdavė nuo žmonos iš asmeninių lėšų pirktas vaišes. Tačiau valdžios paramoje LGBT eitynėms VRK rinkėjų papirkinėjimo neįžvelgė.
Kaip „Vakaro žinias" informavo komisijos atstovė, VRK, atsakydama paklausėjams, nurodė Rinkimų kodekso nuostatą, kuri numato, kad „Vyriausiajai rinkimų komisijai paskelbus kandidatus ir kandidatų sąrašus, šie kandidatai turi teisę pasisakyti rinkėjų ir kitokiuose susirinkimuose, pasitarimuose, posėdžiuose, specialiose rinkimų agitacijos laidose ir skelbti savo ar juos iškėlusios politinės partijos arba politinio komiteto rinkimų programą."
„Komisija nevertina savivaldybės sprendimų finansuoti visuomenines akcijas, jeigu jais nėra pažeidžiamas Rinkimų kodeksas ir/arba nesudaroma prielaidų politinei reklamai ar agitacijai vertinti. Todėl tyrimui pradėti VRK šiuo metu pagrindo nemato", - nurodė VRK atstovė Indrė Ramanavičienė.
VTEK irgi nesivargino tirti galimų LBGT parado sąsajų su rinkimais. Komisijos pirmininko pavaduotoja Virginija Aleksejūnė nurodė „Vakaro žinioms", kad klausimas nepriskirtinas VTEK įgaliojimų sričiai (kompetencijai).