respublika.lt

E.Makrono šokis prieš Amerikos dalgį

(0)
Publikuota: 2019 gruodžio 04 09:00:23, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Donaldas Trampas vakar rimtai susiriejo su Emanueliu Makronu. EPA-Eltos nuotr.

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) vakar patvirtino ketinantis įvesti muitus prancūziškų prekių importui, taip atsakydamas į Prancūzijoje įvestą skaitmeninių paslaugų mokestį. Kartu JAV vadovas itin griežtai atsakė į Emanuelio Makrono (Emmanuel Macron) išsakytą kritiką NATO.

 

„Neleisiu žmonėms pasinaudoti Amerikos įmonėmis. Jei kas nors ir pasinaudos Amerikos įmonėmis, tai būsime mes, o ne Prancūzija“, - prieš Londone vyksiantį NATO viršūnių susitikimą vakar sakė D.Trampas. „Taigi, mes apmokestiname jų vynus ir visa kita mes galime įvesti labai labai didelį mokestį“, - pridūrė jis.

Pasak D.Trampo, jo santykiai su Prancūzijos prezidentu E.Makronu „visada buvo geri“.

„Tačiau kartais aš manau, kad jis daro dalykus, kurie neatneša naudos jo paties valstybei“, - E.Makroną kritikavo D.Trampas.

Prancūzijos parlamentas šiemet įvedė 3 proc. iš skaitmeninių paslaugų gautų pajamų mokestį technologijų bendrovėms, daugiausia pelno gaunančioms iš internetinės reklamos ir panašių paslaugų internete. Mokestis taikomas įmonėms, kurių metinės pajamos iš skaitmeninių paslaugų visame pasaulyje siekia mažiausiai 750 mln. eurų.

Savo ruožtu Jungtinės Valstijos pagrasino įvesti net iki 100 proc. tarifo muitus 2,4 mlrd. dolerių vertės prekių iš Prancūzijos importui. Sąraše prekių, kurioms jau sausio viduryje gali būti pritaikyti didžiuliai muitai, yra prancūziškas putojantis vynas, jogurtas ir Rokforo sūris.

NATO viršūnių susitikime Londone D.Trampas vakar itin griežtai „sudrausmino“ E.Makroną ir dėl pastarojo pasisakymų Aljanso atžvilgiu - E.Makrono išsakyta kritika NATO atžvilgiu, D.Trampo manymu, „buvo labai įžeidžianti ir bjauri“. „Manau, kad tai labai didelis įžeidimas“, - teigė JAV vadovas ir pridūrė, kad E.Makrono komentarai apie NATO „smegenų mirtį“ buvo „labai bjaurus pareiškimas“ 28 kitoms Aljanso narėms.

M. Mažvydo nacionalinės bibliotekos analitiko, saugumo politikos eksperto Igno Stankovičiaus komentaras:


Viso šio reikalo esmė - noras dominuoti Europos žemyne. Prancūzai nuo seniausių laikų, dar iki Napoleono, reiškė ryškias pretenzijas tokiam dominavimui, todėl nereikia stebėtis, kad panašių minčių jie turi ir dabar.

Kalbant konkrečiau, manau, kad E.Makronas naudojasi valdžios perdavimo situacija Vokietijoje ir D.Trampo „tviterizmu“, t.y. JAV prezidento negebėjimu savęs pozicionuoti kaip patikimo partnerio - jis gali bet ką sugalvoti ar pasakyti, vėliau mėginti švelninti situaciją... Taigi, šiame fone, turint galvoje E.Makrono tam tikrą avantiūrišką natūrą, susidarė prielaidos pabandyti Prancūzijai perimti pasaulinio ar bent jau europinio lyderio funkciją. Kaip žinoma, proamerikietiškos ES šalys dairosi į Ameriką, o dauguma likusių - į Vokietiją, kaip didžiausią ekonominę Europos galybę. Prancūzija iki šiol taip ir netapo tuo lemiančiu Europos ekonominiu faktoriumi. Nežinia, kaip būtų, jeigu staiga prireiktų karinės galios - mano žiniomis, šiai dienai Prancūzijos karinė galia yra didesnė už Vokietijos karinę galią, tačiau potenciją greitai užauginti savo karinę galią bent jau ginkluotės prasme Vokietija vis tiek turi didesnę.

Taigi, E.Makrono aktyvumas taptautininėje arenoje, mano galva, tiesiogiai yra susijęs su šiomis aplinkybėmis. Žinoma, tikimasi, kad galbūt D.Trampas susikompromituos, o ir pati Amerika dėl įvairių gąsdinimų sulauks mažiau simpatijų iš ES šalių, o Vokietijoje dabar pereinamasis laikotarpis, savotiškas tarpuvaldis, kai nėra ryškaus lyderio, galinčio perimti Angelos Merkel politinį svorį. Taigi, tai puiki proga pasireikšti Prancūzijai. Ar sugebės E.Makronas tai padaryti - matysime...

Europa Jungtinėms Valstijoms atsakys savais tarifais

ES į JAV grasinimus įvesti muitus Prancūzijos prekėms žada atsakyti vieningai ir ragina Vašingtoną įsitraukti į diskusiją, vakar pranešė ES atstovas. „Kaip ir kitais su prekyba susijusiais klausimais ES valstybės veiks ir reaguos kaip viena ir išliks vieningos“, - sakė Europos Komisijos atstovas Danielis Rosario po to, kai JAV pagrasino įvesti net iki 100 proc. tarifo muitus prancūziškoms prekėms.

Europos Komisija, sprendžianti 28 ES šalių narių prekybos problemas, „su Prancūzijos valdžia šiuo metu skrupulingai koordinuoja galimus tolesnius žingsnius“, - sakė D.Rosario.

Jis taip pat paragino abi šalis kalbėtis, atkreipdamas dėmesį į tai, kad JAV paliko galimybę šį kivirčą spręsti Pasaulio prekybos organizacijoje Ženevoje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti naudojamo banko paslaugomis?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur šiemet atostogausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-1 +4 C

-2 +4 C

+1 +5 C

+1 +8 C

+5 +12 C

+2 +8 C

0-6 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s