EK balandžio 16 d. pateikė septynių „saugių" šalių, kurias Briuselis laiko saugiomis kilmės šalimis, sąrašą.
Jame yra Bangladešas, Kolumbija, Kosovas, Egiptas, Indija, Marokas ir Tunisas.
Šis žingsnis leis ES valstybėms narėms paspartinti prieglobsčio prašymų nagrinėjimo procesą ir grąžinti migrantus į šalis, kurios laikomos saugiomis, rašo „Deutsche Welle".
Už migraciją atsakingas EK narys Magnusas Bruneris (Magnus Brunner) pažymėjo, kad ES šalyse apstu neišnagrinėtų prašymų, todėl bet kokios priemonės, kuriomis siekiama paspartinti sprendimų priėmimo procesą, yra labai svarbios.
Briuselis priminė, kad kai kurios ES narės jau naudojasi tokiais sąrašais nacionaliniu lygmeniu.
„Saugių" šalių piliečių prieglobsčio prašymai vargu ar bus patenkinti," - pažymima EK interneto svetainėje.
Kartu pabrėžiama, kad šio statuso suteikimas nėra saugumo garantija visiems konkrečios šalies piliečiams, todėl ES narės turėtų vertinti kiekvieną paraišką atskirai.
EK pasiūlymą dėl saugių šalių sąrašo dabar turi apsvarstyti ir priimti Europos Parlamentas ir Europos Vadovų Taryba.
„EuroMed Rights", vienijanti 68 žmogaus teisių projektus Europoje ir Viduržemio jūros regione, kritikavo EK iniciatyvą.
Aktyvistų teigimu, Egipte, Maroke ir Tunise yra ne kartą dokumentuoti žmogaus teisių pažeidimai, todėl juo priskirti „saugioms šalims" yra klaidinga ir pavojinga.
„Financial Times" informavo, kad Jungtinė Karalystė ir Prancūzija aptaria susitarimą, remiantis kuriuo nelegaliai per Lamanšo sąsiaurį atplaukusius migrantus Londonas galės grąžinti Paryžiui.
Mainais JK priims iš Prancūzijos atvykstančius užsieniečius, kurie turės teisę apsistoti šalyje. Prancūzijos vidaus reikalų ministerija tikisi, kad kitos ES šalys irgi pasinaudos šia schema.