respublika.lt

ES svarstoma dėl Talibano pripažinimo

(34)
Publikuota: 2024 liepos 19 09:37:31, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 1 nuotr.
Nors Afganistaną valdantis Talibanas priskirtas teroristinėms organizacijoms, bet pasigirsta kalbų, kad Vakarai gali savo požiūrį į jį pakeisti. EPA-Eltos asociatyvi nuotr.

Kai kurios ES šalys galvoja apie savo ambasadų Afganistane atidarymą, o tai reikštų diplomatinį Talibano judėjimo pripažinimą, pranešė „Bloomberg", cituodama šaltinius.

 

Talibano judėjimas atėjo į valdžią Afganistane 2021 metų rugpjūtį, kai iš šalies skubiai pasitraukė JAV kariuomenė. Tuomet Vakarų šalys nedelsdamos paliko Afganistaną, evakavo savo piliečius ir uždarė diplomatines misijas. Talibano suformuotos vyriausybės tarptautinė bendruomenė nepripažino, tačiau santykius su ja palaiko Rusija.

Pasak neįvardytų agentūros pašnekovų, Italija pastarosiomis savaitėmis Kabule vykdė „žvalgybinę misiją". Italijos užsienio reikalų ministras Antonijus Tajani patvirtino, kad Italijos ambasadorius Dohoje (Kataras) lankėsi Kabule.

„Mes dirbame ties tuo, mūsų ambasadorius atvyko su misija. Afganistane netrūksta žmogaus teisių problemų. Jų sprendimas yra labai sunkus, tai užtruks", - praėjusią savaitę Vašingtone vykusiame NATO viršūnių susitikime „Bloomberg" sakė A.Tajani.

Ispanijos užsienio reikalų ministras Hosė Manuelis Albaresas (Jose Manuel Albares) interviu agentūrai papasakojo, kad Ispanija grąžins ambasadorių į Kabulą, kai tik bus sukurtos minimalios saugumo sąlygos. Pasak jo, Madridas jau buvo pasiruošęs tokiam žingsniui prieš mėnesį, tačiau apsigalvojo, kai trys ispanai žuvo Afganistane per Islamo valstybės surengtą teroristinį išpuolį.

Neįvardytas aukšto rango Europos diplomatas agentūrai nurodė, kad valdininkai Briuselyje dabar yra linkę pripažinti buvimo Afganistane būtinybę, visų pirma siekiant apsaugoti moterų teises ir įtvirtinti strateginį buvimą šalyje.

Tuo pat metu Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir Vokietijos valdininkai agentūrai teigė, kad jų šalys artimiausiu metu neplanuoja atnaujinti diplomatinių misijų Kabule darbo. Nepaisant to, Prancūzijos valdininkas interviu „Bloomberg" pripažino, kad padėtis, kai Afganistane nėra jokios atstovybės, ilgai tęstis negali.

Be to, Vokietijos valdžios institucijoms kilo klausimas - kaip grąžinti prieglobsčio prašytojus iš Afganistano, kurie padarė nusikaltimus ar dalyvavo teroristinėje veikloje, į jų tėvynę. Dabar Vokietija negali deportuoti tokių žmonių į Afganistaną, nes nėra užmezgusi diplomatinių santykių su Talibanu. Šiuo metu nė viena ES šalis neturi ambasados Afganistane, nors ES delegacija ir toliau ten veikia. Vienintelė iš Didžiojo septyneto šalių, turinti ambasadą Afganistane, yra Japonija.

Vienas aukšto rango JAV administracijos valdininkas agentūrą patikino, kad Jungtinės Valstijos neketina pripažinti Talibano judėjimo ar atnaujinti ambasados Kabule darbo. Pasak jo, JAV leido Talibanui aiškiai suprasti, kad tam yra kliūčių, tokių kaip moterų teisių padėtis Afganistane.

 

 

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (34)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar kada nors šaudėte iš šaunamojo ginklo?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+13 +19 C

+13 +20 C

+14 +22 C

+19 +27 C

+22 +28 C

+21 +27 C

0-6 m/s

0-4 m/s

0-4 m/s