respublika.lt

ES misija: paversti Europą islamo kalifatu

(0)
Publikuota: 2017 vasario 26 07:48:59, Ričardas Čekutis, „Respublikos“ žurnalistas
×
nuotr. 1 nuotr.
Vokietijos socialdemokratų lyderis Martinas Šulcas svarstė galimybę suteikti visiems migrantams balsavimo teisę, tačiau tiesioginė jo konkurentė Angela Merkel nė nesureagavo. EPA-Eltos nuotr.

Svarbiausius praėjusios savaitės pasaulio politikos įvykius ir reikšmingiausias tendencijas specialiai „Respublikai“ komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas ir saugumo politikos ekspertas Audrius Butkevičius.

 

- Vokietijos spaudoje pasirodė pranešimų, kad socialdemokratų lyderis Martinas Šulcas (Martin Schultz) su savo draugais žaliaisiais šią savaitę rimtai svarstė galimybę suteikti visiems migrantams balsavimo teisę. Tuomet ko yra verta pilietybė, nacionalinė valstybė ar pati „demokratijos“ sąvoka? Kur visa tai veda? Pagaliau, kodėl nereaguoja Angela Merkel, kurios tiesioginis konkurentas išdirbinėja tokius fokusus?

- Paaiškėjo, kad vokiškoji socialdemokratija yra dar kur kas blogesnis reiškinys nei vokiškoji krikščioniškoji demokratija... Kitaip sakant, bėgdamas nuo vilko ponas M.Šulcas įbėgo tiesiai į meškos glėbį. O kodėl nereaguoja A.Merkel, paaiškinti galima paties „vieningos Europos“ projekto esme. Šis projektas viešai negarsinamas, bet jis akivaizdžiai sumanytas, siekiant paversti Europą musulmoniška ir sunaikinti senus kryžiuočių idealus... Jeigu tikėtume, jog grafas Kalergis, vienas iš ES ideologinių tėvų, ir toliau daro įtaką Europos protams, tokios idėjos tuomet neatrodys visiškai keistos - tai tiesiog bus tam tikros ideologinės linijos nuoseklus įgyvendinimas. Tačiau yra ir geroji šio reikalo pusė. O geroji reikalo dalis ta, jog ES gali subyrėti priimant tokio pobūdžio sprendimus. Vadinasi, M.Šulcas gali tiesiog nespėti įgyvendinti savo sumanymų...

- Ši idėja M.Šulco aplinkoje pasirodė dar keistesniame kontekste. Kaip tik šią savaitę vokiečių specialiosios tarnybos pateikė savo ataskaitą, iš kurios matyti, kad įvairiausių islamo ekstremistų šalyje, palyginti su praeitais metais, smarkiai padaugėjo, beveik padvigubėjo. Vadinasi, Vokietijos kairieji tikisi remtis ir teroristų balsais? O gal jie tiesiog išsigando partijos „Alternatyva Vokietijai“ galimos sėkmės?

- Tokių kairiųjų iniciatyvų negalima paaiškinti nei sveiku protu, nei logika. Tai yra tiesiog minėtos neomarksistinės ideologinės linijos įgyvendinimas. Panašių pavyzdžių galima rasti istorijoje. Pavyzdžiui, lygiai taip pat dar visai neseniai Sovietų Sąjungoje buvo kuriami homo sovieticus, naikinant perspektyviausius valstiečius, izoliuojant bei taip pat naikinant visų sričių specialistus, intelektualius žmones ar kūrėjus... Tai, su kuo susiduriame dabar, yra lygiai ta pati linija, kuri gyvavo Tarybų Sąjungoje pradedant 1920 metais. Kita analogija - Kinija, kur „kultūrinės revoliucijos“ laikais, kai buvo naikinami žvirbliai, deginami senieji istoriniai raštai, žudomi vienuoliai ir visoje „padangių valstybės“ teritorijoje siautėjo chunveibinai. Čia lygiai tas pats. Man iki tol nesivertė liežuvis Angelą Merkel vadinti chunveibinų sąjūdžio atstove, bet po to, ką pradeda įgyvendinti M.Šulcas, kalbėti apie vokiškuosius chunveibinus darosi visiškai tinkama...

- O štai Jungtinėse Valstijose, atrodo, prasideda visiškai priešingi procesai. JAV prezidentas Donaldas Trampas (D.Trump) prabilo apie reikalą deportuoti iš šalies visus nelegalius migrantus. Tačiau bėda ta, kad tokių asmenų ten priskaičiuojama apie 11 milijonų...

- Atrodytų, galėtume D.Trampui tik paploti, jeigu jo veiksmai nebūtų tokie desperatiškai aktyvūs, skuboti, neparuošti ir keliantys didelę pasipriešinimo bangą. Yra dalykų politikoje, kuriuos reikia daryti apie tai garsiai nekalbant... Tokie veiksmai turi būti labai gerai parengiami ir jų įgyvendinimui turi būti sukuriama atitinkama infra-struktūra. Tai nėra viešai teikiamos deklaracijos. Juk dėl D.Trampo pareiškimų siena nepasistatys ir deportacijos neįvyks. Tiesiog visa tai kurs tam tikrą priešpriešą visuomenėje, kuri jau ir taip JAV yra didžiulė. Priešprieša, kuri egzistavo dar nuo Pilietinio karo laikų ir kuri visose Jungtinėse Valstijose buvo matoma įvairiausių konfederatų klubų pavidalu, iškabinėtomis vėliavomis ir pan. Aš bijau, kad D.Trampo politika veda baltąjį pasaulį į dar didesnį chaosą, negu tas, kuris jau kyla Europoje. Visai priešiški JAV ir Europos vadovybių veiksmai iš tikrųjų veda į netvarkos ir chaoso pasaulyje augimą. Jeigu jis tą darytų tyliai, ramiai, tada ir aš, šypsodamasis sau į ūsą, sakyčiau, jog senas biznierius žino, ką daro. Tačiau dabar jo veiksmai yra labiau panašūs į kokio nors mažaraščio politiko, kuris imasi darbų neparuošęs tam žmonių, nesurinkęs komandos, negavęs pakankamo pritarimo. Manau, kad slenkama labai pavojinga kryptimi.

- Susipriešinimas Valstijose matomas ne tik sprendžiant migrantų politikos klausimus. Štai šią savaitę JAV buvo nemažai kalbų apie vadinamąjį sienos mokesčio įstatymą, kurį palaiko daugelis gamybinių kompanijų. Bet štai spekuliacija užsiimančios firmos prieš šį įstatymą stojasi piestu. Vadinasi, tarpusavyje priešinasi ir verslo struktūros?

- Be jokios abejonės. Iš dalies galima suprasti D.Trampą, kuris paveldėjo aštuonių Barako Obamos valdymo metų sukurtas milžiniškas problemas. Pažvelkime į labai aiškų rodiklį - Jungtinių Valstijų skola vien per B.Obamos valdymo laikotarpį padidėjo dvigubai. Taigi, galima būtų galvoti, jog D.Trampas tuo baisisi ir nori čia kirsti iš peties pagal savo mėgstamą formulę: „Mąstyk plačiai, kirsk iš peties“. Tačiau priešprieša, kurią jo veiksmai generuoja, gali būti labai galinga ir sunkiai kontroliuojama. Pavyzdžiui, šiandieniniai Kalifornijos valstijos kai kurių veikėjų pareiškimai apie siekį išeiti iš JAV sandraugos gali būti realizuojami ir Teksase, ir dar keliose stiprias ekonomikas turinčiose valstijose. Žodžiu, krizė vystosi ir aktyvėja, o aš kol kas nematau būdų, kaip D.Trampas ją suvaldys.

- Grįžkime į Europą, kur šią savaitę įvairiose valstybėse užfiksuota radioaktyvaus jodo-131 „perteklius“. Versijų jau iškelta daugybė - kad tai nuotėkis iš farmacijos pramonės, kad galbūt prakiuro kuri nors tiriamoji atominė jėgainė, netgi kad įvykdytas teroro aktas ir pan. Kuri versija atrodo labiausiai tikėtina?


- Atsakymai, mano požiūriu, gali būti du. Galbūt mes turime kalbėti apie vadinamąją „nešvarią bombą“, ir galbūt net ne vieną, taip pat apie jos kuriamus padarinius Europoje. Kadangi tai galėtų sukurti dar didesnę priešpriešą tarp islamo valstybių ir Europos su visais „pabėgėlių“ srautais. O Europoje į tai reaguojama tokiu pat būdu, kokiu sovietai reagavo į Černobylio katastrofą, t.y. neįspėjant žmonių. Turėdamas galvoje veikėjus, kurie šiandien sėdi Europos vadovybėje, aš nė kiek nesistebėčiau tokiu reagavimo būdu... Kita vertus, galbūt reikėtų kalbėti apie katastrofą kažkuriame iš Europos branduolinių reaktorių, bet ir šiuo atveju tai yra slepiama. Vertindamas grynai intuityviai, jeigu tokia informacija apie pasklidusią radiaciją tvirtinsis ir toliau, aš pasisakyčiau už tai, kad čia susiduriame su milžiniško masto teroro aktu, t.y. su „nešvaria branduoline bomba“.

- Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker) šią savaitę gąsdino britus, kad jų pasitraukimas iš ES esą labai brangiai kainuos... Tačiau britai jau atliko visas formalias „Brexit“ procedūras šalies viduje. Ko tikėtis čia toliau?

- Matyt, čia kalbama apie reikalavimus Didžiajai Britanijai, kurie bus keliami, norint jiems laisvai prekiauti europinėje rinkoje. Iš esmės tai tam tikra šantažo politika, kai sakoma, kad, jeigu tikrai išeinate, tai mes jūsų neįsileisime. Tik čia neaišku, kas labiau dėl to nukentės. Kaip matome, Britanija jau pasitvarkė Amerikoje ir Kanadoje, be jokios abejonės, jie sprendžia savo klausimus su Indokinijos rinkomis... Tad galvoti, jog britai neturės kaip kompensuoti Europos rinkos praradimo, būtų klaida.

- Dažnai lankotės Ukrainoje. Kas ten dabar vyksta?

- Konfliktas ten gilėja. Galima sakyti, kad sugrįžta į 2014 metų rudens konflikto lygį. Rusijos ir jos statytinių pastangos atplėšti teritorijos gabalą yra nusikalstami veiksmai. Tiek būtų moralistinio aiškinimo. Vien tai, jog Rusija pripažįsta Luhansko ir Donecko „respublikų“ pasus, rodo, kad yra elgiamasi pagal lygiai tokį patį modelį, kuris buvo išbandytas Abchazijoje ir Pietų Osetijoje. Taigi visi tie žmonės iš esmės turės ir Rusijos pilietybę. Viešumoje jie vaidins, jog yra naujai susikūrusių nepripažintų „respublikų“ piliečiai, nors tikrovėje naudosis visomis Rusijos piliečio galimybėmis, o šios teritorijos po truputį bus virškinamos. Nuo to, kiek ukrainiečiai sugebės priešintis šiam procesui, panaudodami ginkluotą konfliktą kaip būdą stabdyti šį procesą, priklausys, kaip greitai tos teritorijos bus suvalgytos. Kitas dalykas - bus svarbu, kaip tarptautinė bendruomenė reaguos į Rusijos veiksmus.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +19 C

+13 +20 C

+13 +20 C

+15 +20 C

+20 +23 C

+20 +23 C

0-13 m/s

0-6 m/s

0-7 m/s