Europos Sąjunga trečiadienį pradėjo precedento neturintį tyrimą dėl naujosios Lenkijos dešiniojo sparno vyriausybės priimtų teisminių pokyčių, siekdama įvertinti, ar šalis pažeidė ES demokratines taisykles ir, ar nusipelnė baudžiamųjų priemonių, skelbia "EUbusiness".
"Šiandien mes nusprendėme, kad Europos Komisija atliks preliminarų vertinimą šiuo klausimu pagal teisinės valstybės principus", - nurodė EK viceprezidentas Fransas Timermansas (Frans Timmermans) po surengtų diskusijų šia tema.
Pasak F. Timermanso, naujoji Lenkijos euroskeptiška vyriausybė nepaisė Lenkijos konstitucinio teismo įpareigojančių sprendimų, o tai, anot EK viceprezidento, yra rimta problema bet kurioje teisinėje valstybėje.
EK sušaukė posėdį po didėjančio susirūpinimo dėl Jaroslavo Kačynskio (Jaroslaw Kaczynski) vadovaujamos "Įstatymo ir teisingumo" partijos priimtų Konstitucinio teismo pokyčių ir vyriausybės vykdomos valstybinės žiniasklaidos kontrolės.
Savo komentaruose F. Timermansas kalbėjo tik apie tyrimą dėl Konstitucinio teismo, neužsimindamas apie žiniasklaidos reformas.
Per spaudos konferenciją olandų politikas teigė pritariantis 2014 metais priimtam ES teisinės valstybės mechanizmui, kuris 28 šalių blokui suteikia teisę tirti, ir jei būtina, nubausti bet kurią Bendrijos narę, pažeidžiančią pagrindines ES demokratijos ir teisių normas.
Tyrimu siekiama "pradėti dialogą" su Lenkija, pažymėjo EK viceprezidentas, pridūręs, kad jis neturi įtakos rezultatams.
Lenkijos vyriausybė tikina, kad pokyčiai šalyje visiškai atitinka teisinės valstybės principus ir ragina Briuselį nesikišti į Varšuvos reikalus.
"Lenkija nepagrįstai kaltinama tuo, ko nėra, demokratijos normų pažeidinėjimu. Tai netiesa. Demokratija yra ir jai nekyla joks pavojus Lenkijoje", - trečiadienį pareiškė Lenkijos premjerė Beata Šydlo (Beata Szydlo).