Jungtinė Karalystė ir kelios Europos Sąjungos šalys prabilo apie naujas sankcijas Rusijai.
Nekintanti pozicija
JK ir penkios ES šalys patvirtino ketinančios laikyti įšaldytą Rusijos turtą, kol baigsis konfliktas Ukrainoje ir bus atlyginta žala. Bendrą pareiškimą pasirašė Jungtinės Karalystės, Vokietijos, Ispanijos, Italijos, Lenkijos, Prancūzijos užsienio reikalų ministrai ir ES vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Kaja Kalas (Kaja Kallas). Pareiškimas paskelbtas po prieš porą dienų vykusio susitikimo Madride.
Dokumente pabrėžiama, kad šalys yra pasirengusios toliau spausti Rusiją, naudojant visas turimas priemones, įskaitant naujų sankcijų priėmimą, o Maskva raginama pademonstruoti rimtus ketinimus siekti taikaus susitarimo. Atskirai pabrėžiamas susitarimų, galinčių apriboti Ukrainos ar jos partnerių karinius pajėgumus, nepriimtinumas.
„Dabar mums reikia, kad Rusija pademonstruotų gerą valią ir sutiktų su šiomis paliaubomis", - nurodė K.Kalas. Pasak jos, ES ir sąjungininkės tebėra įsipareigojusios teikti politinę, finansinę, ekonominę, humanitarinę, karinę ir diplomatinę paramą Ukrainai.
Įšaldytas turtas
2024 m. G7 šalys susitarė dėl mechanizmo, leidžiančio pajamas iš įšaldyto Rusijos turto naudoti pagalbos Kijevui finansavimui. Praėjusį gruodį JAV pervedė pirmąją 1 mlrd. JAV dolerių siekiančią dalį, o kovą buvo sulaukta mokėjimų iš JK (970 mln. dolerių) ir Kanados (1,7 mlrd. dolerių).
Vakaruose esantį Rusijos turtą nuspręsta įšaldyti 2022 m. kovą, prasidėjus karo veiksmams Ukrainoje. EK duomenimis, Vakaruose įšaldyta Rusijos turto už maždaug 300 mlrd. eurų. Daugiau kaip 200 mlrd. eurų yra ES jurisdikcijoje, daugiausia -„Euroclear" sąskaitose Belgijoje.
Rusija turto įšaldymą vadina neteisėtu ir laiko jį vagyste, o šalies valdžios institucijos perspėja dėl galimų konfiskavimo teisinių pasekmių. Kovo pradžioje Anglijos generalinis prokuroras lordas Ričardas Hermeris (Richard Hermer) perspėjo britų vyriausybę dėl tokių veiksmų pasekmių ir priminė apie galimą tarptautinės teisės pažeidimą. „Euroclear" vadovė Valeri Urben (Valerie Urbain) taip pat atkreipė dėmesį į galimas pasekmes tarptautinei finansų sistemai.
Naujas sankcijų paketas
Praėjusią savaitę „EU Observer" pranešė, kad ES pradėjo rengti 17-ą antirusiškų sankcijų paketą. EK atstovė Anita Hiper (Anita Hipper) pabrėžė, kad apribojimų švelninimas įmanomas tik visiškai nutraukus karo veiksmus ir išvedus Rusijos karius iš Ukrainos teritorijos. Kremlius į tai atsakė, jog ES sprendimą nesiderėti lėmė jos nenoras derinti pozicijas su Maskva ir Vašingtonu.