Naujasis Sakartvelo parlamentas pirmadienį rinksis į pirmąjį posėdį, opozicijai protestuojant dėl tariamai suklastotų rinkimų, o proeuropietiškai prezidentei reikalaujant anuliuoti rinkimų rezultatus.
Praėjus beveik mėnesiui po spalio 26 dieną vykusio balsavimo, kurį pasiskelbė laimėjusi valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“, šalyje tęsiasi politinė sumaištis.
Provakarietiškos opozicinės partijos atsisako įžengti į naująjį parlamentą, kurį laiko „neteisėtu“.
Proeuropietiška prezidentė Salomė Zurabišvili, nesutarianti su valdančiąja partija, pateikė skundą konstituciniam teismui, siekdama anuliuoti rezultatus.
Šalies vadovė apkaltino Rusiją kišimusi į rinkimus, nors Maskva tai neigia, ir atsisakė išleisti prezidento dekretą dėl įstatymų leidžiamosios valdžios sušaukimo.
„Sakartvelo svajonė“, užsitikrinusi 89 vietas iš 150 parlamente, teigia, kad rinkimai buvo laisvi ir sąžiningi, o parlamento pirmininkas Šalva Papuašvilis pareiškė, kad įstatymų leidėjai susirinks net ir be prezidentės šaukimo.
„Pirmoji parlamento plenarinė sesija rengiama lapkričio 25 dieną 12.00 val. (8.00 val. Grinvičo laiku)“, – sakė jis penktadienį spaudos konferencijoje.
Opozicinės partijos paragino pirmadienio rytą surengti protesto mitingą prie parlamento rūmų.
Vienas žymiausių konstitucinės teisės ekspertų Vachuštis Menabdė sakė, kad „naujasis parlamentas negali susirinkti, kol konstitucinis teismas nepriims sprendimo dėl S. Zurabišvili skundo“.
Artėja prezidento rinkimai
Š. Papuašvilis sakė, kad naujojo parlamento deputatai turėtų balsuoti už tai, kad dabartinis ministras pirmininkas Iraklijus Kobachidzė ir toliau liktų vyriausybės vadovu.
Teisę siūlyti ministrą pirmininką turi partijos „Sakartvelo svajonė“ įkūrėjas milijardierius ir „garbės pirmininkas“ Bidzina Ivanišvilis, kuris, kaip manoma, laiko rankose valdžios vadžias, nors oficialiai neužima jokių pareigų vyriausybėje.
Deputatai taip pat nustatys prezidento rinkimų, kurie turėtų įvykti iki metų pabaigos, datą.
Pirmą kartą šalies istorijoje naujas prezidentas bus renkamas ne visuotiniuose rinkimuose, o rinkimų kolegijoje, kurią sudarys parlamento nariai ir vietos pareigūnai.
Visuotinai manoma, kad dėl 2017 metais priimtos konstitucinės reformos S. Zurabišvili neteks pareigų.
ES – vis dar tikslas?
Po parlamento rinkimų didžiausia Sakartvelo rinkimų stebėtojų organizacija pareiškė, kad aptiko įrodymų apie sudėtingą didelio masto rinkimų klastojimo schemą, kuri pakreipė rezultatus „Sakartvelo svajonės“ naudai.
ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis praėjusią savaitę sakė, kad blokas „nusiųs misiją į Sakartvelą... ir rinkimai turės būti ištirti“.
„Sakartvelo žmonėms... ES niekada neapleis jūsų ir jūsų kovos už ES vertybes“, – sakė jis pareiškime po ES Užsienio reikalų tarybos posėdžio.
Prieš rinkimus Briuselis įspėjo Tbilisį, kad rinkimų eiga bus lemiama šio perspektyvoms įstoti į bloką.
„Sakartvelo svajonė“ paneigė kaltinimus sukčiavimu ir pareiškė, kad narystė ES išlieka „svarbiausiu jos vyriausybės prioritetu“.