Turkija ketina prisijungti prie BRICS, per vizitą Kinijoje sakė užsienio reikalų ministras Hakanas Fidanas, pranešė „South China Morning Post" (SCMP).
Galimą stojimą į BRICS jis pavadino gera alternatyva Europos Sąjungai, dėl narystės kurioje Turkija kreipėsi dar 1987 m. balandį. H.Fidanas pabrėžė, kad Ankarai svarbu užmegzti tvirtus ekonominius ryšius. Pasak jo, dėl šalies vykdomos „tapatybės politikos" kai kurios didžiosios ES valstybės neleido Turkijai tapti visateise bloko nare, nors ji jau seniai bando prie jo prisijungti. „Todėl turime ieškoti kitų variantų", - apibendrino ministras.
Jis pridūrė, kad Turkija mato potencialą BRICS, nors asociacijoje dar yra tobulintinų momentų. H.Fidanas pažymėjo, jog tikisi kitą savaitę dalyvauti BRICS ministrų susitikime Rusijoje, o viena iš diskusijų turėtų būti skirta Turkijos galimybių stoti į asociaciją aptarimui.
Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas nurodė, kad Rusija sveikina Turkijos valdžios siekį prisijungti prie BRICS, ir pažymėjo, kad šis klausimas bus įtrauktas į kito viršūnių susitikimo darbotvarkę. Jis neslėpė, kad BRICS vargu ar galės priimti visas norinčias prisijungti valstybes, tačiau teigė, jog asociacija yra pasirengusi palaikyti ryšius su jomis.
„Tam kuriami įvairūs kontaktų palaikymo formatai. Šis procesas reikalauja laiko, bet mes džiaugiamės tokiu gyvu susidomėjimu", - patikslino D.Peskovas.
SCMP priminė, kad Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas (Recep Tayyip Erdogan) apie šalies norą prisijungti prie BRICS paskelbė dar 2018 metais, tačiau nuo to laiko šia kryptimi padaryta pažanga nėra didelė.
Nuo 2024 m. sausio 1 d. BRICS išsiplėtė - prie Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos prisijungė dar kelios šalys: Egiptas, Iranas, Saudo Arabija ir Etiopija. Buvo tikimasi, kad Argentina taip pat prisijungs prie BRICS, tačiau prezidentas Chavjeras Milejus (Javieras Miley) paraišką atsiėmė.