Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, kurio prezidentavimo kadencija baigėsi gegužės 20 d., kreipėsi į JAV prezidentą Džo Baideną (Joe Biden) ir Kinijos vadovą Si Dzinpingą (Xi Jinping), kviesdamas juos apsilankyti Šveicarijoje vyksiančiame Taikos susitikime. Atitinkamas vaizdo kreipimasis jo „Telegram" kanale pasirodė gegužės 26 d.
Įraše V.Zelenskis kritikuoja Dž.Baideno ir Si Dzinpingo nenorą apsilankyti Šveicarijoje. Ukrainiečių lyderio teigimu, dalyvavimą susitikime patvirtino daugiau negu 80 valstybių.
„Kreipiuosi į tuos pasaulinius lyderius, kurie, kol kas, lieka nuošalyje nuo pasirengimo Taikos susitikimui: į JAV lyderį Dž.Baideną ir Kinijos prezidentą Si. Tegul jūsų lyderystė pasireiškia siekiant priartintą taiką, tikrą taiką, o ne pauzes tarp atakų", - pabrėžė jis.
Ukrainos prezidentas pabrėžė, kad geriausiu įsipareigojimų vykdymo garantų yra pasaulinės visuomenės pastangos.
Ukrainai pašvęsta taikos konferencija Bjurgenštoke vyks birželio 15-16 dienomis.
Gegužės 24 d. aukštas ES atstovas pareiškė, kad blokas tikisi artėjančiame susitikime nustatyti ateities derybų, skirtų Ukrainos konflikto sureguliavimui, rėmus.
Gegužės 23 d. agentūra „Bloomberg" informavo, kad amerikiečių prezidentas, greičiausiai, Šveicarijoje nepasirodys, nes jau suplanuoti jo rinkiminės kampanijos renginiai.
Tą pačią dieną pasirodė informacija, kad V.Zelenskis savo „Taikos formulę" sutrumpino nuo dešimties punktų iki trijų, palikęs radiacinio ir branduolinio bei maisto saugumo, ir visų belaisvių bei deportuotų asmenų sugrąžinimo reikalavimus.
Kiek anksčiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas patikino, kad Maskva neatsisako sėsti prie derybų stalo, tačiau jos atstovai į tokius susitikimus, koks vyks Šveicarijoje, nėra kviečiami.
Pastarąjį kartą Maskva ir Kijevas prie derybų stalo buvo susėdę 2022 m. kovo 29 d. Stambule. Po šio susitikimo Kijevas oficialiai nutraukė kontaktus su Maskva, o tų pačių metų spalio 4 d. V.Zelenskis pasirašė įsaką, draudžiantį bet kokias derybas su V.Putinu.