Trečiadienį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė pasirašantis įsakymą, nustatantį „abipusius“ – arba atsakomuosius – muitus viso pasaulio šalims.
„Pasirašysiu istorinį vykdomąjį įsakymą, nustatantį abipusius tarifus šalims visame pasaulyje. Abipusiai reiškia: jie tai daro mums, o mes – jiems“, - sakė jis Baltuosiuose rūmuose.
„Mano nuomone, tai viena svarbiausių dienų Amerikos istorijoje, - sakė D. Trumpas. Jis buvo sutiktas plojimais ir dėkojo susirinkusiai miniai.
Pirmiausia D. Trumpas pareiškė, kad šiandien bus „labai gerų naujienų“. Šiandien yra „Išsilaisvinimo diena“, kurios JAV ilgai laukė, tęsė jis ir pridūrė, kad ši diena bus prisiminta kaip diena, kai Amerikos pramonė „atgimė“ ir Amerika „vėl tapo turtinga“.
D. Trumpas paskelbė didžiulius naujus 34 proc. muitus importui iš Kinijos ir 20 proc. importui iš Europos Sąjungos – dviejų pagrindinių JAV prekybos partnerių.
D. Trumpas sakė, kad pradinis 10 proc. tarifas bus įvestas importui iš daugelio kitų šalių, tačiau kai kurioms bus taikomi daug griežtesni muitai, įskaitant 24 proc. muitus Japonijai ir 26 proc. Indijai.
Baltųjų rūmų Rožių sodelyje JAV vėliavų fone 78 metų respublikonas kalbėjo, kad Jungtines Valstijas „grobė, plėšė ir prievartavo artimos ir tolimos tautos – tiek draugai, tiek priešai“.
Kabineto nariai, taip pat plieno, naftos ir dujų pramonės šakų darbuotojai aikčiojo ir džiaugėsi, kai D. Trumpas sakė, kad tarifai „vėl padarys Ameriką turtingą“. Jis jau kelias savaites kalbėjo, kad muitai neleis kitoms šalims „apiplėšti“ JAV ir paskatins naują Amerikos pramonės „aukso amžių“.
Tačiau daugelis ekspertų perspėja, kad muitai gali sukelti recesiją šalyje, nes išlaidos bus perkeltos JAV vartotojams, o užsienyje kils žalingas prekybos karas.
Ketvirtadienį taip pat turėtų įsigalioti 25 proc. muitai automobiliams, apie kuriuos D. Trumpas paskelbė praėjusią savaitę.
JAV prekybos partnerės pažadėjo greitą atsaką, nors drauge mėgino įtikinti D. Trumpą tartis, kad būtų išvengta muitų. Vokietija trečiadienį perspėjo, kad prekybos karai kenkia „visoms šalims“.
Europos Sąjunga į naujus D. Trumpo muitus sureaguos „iki balandžio pabaigos“, sakė Prancūzijos vyriausybės atstovė. 27 valstybių blokas pirmiausia atremtų JAV veiksmus dėl plieno ir aliuminio, o vėliau imtųsi atskirų priemonių kiekviename sektoriuje.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Keiras Starmeris, dėjęs intensyvias, bet kol kas bevaises pastangas išvengti D. Trumpo muitų, pareiškė, kad „prekybos karas neatitinka niekieno interesų“. „Mes pasirengę visoms galimybėms ir nieko neatmesime“, – parlamentui sakė jis.
Muitai įsigalios nuo balandžio 5 ir 9 dienos
Naujieji muitai JAV prekybos partnerėms turėtų įsigalioti šį savaitgalį, trečiadienį pranešė Baltųjų rūmų pareigūnai, o didesnis tarifas „didžiausioms pažeidėjoms“ – kitą savaitę.
Paskelbę, kad „nacionalinė būtinybė“ kilo iš susirūpinimo saugumu dėl nuolatinio prekybos deficito, Baltieji rūmai pranešė žurnalistams, kad „baziniai“ 10 proc. muitai bus taikomi nuo balandžio 5 d. 12.01 val. (4.01 val. Grinvičo laiku), o didesni muitai įvairioms partnerėms – nuo balandžio 9 d. 12.01 valandos.
Muitų sąraše nėra Rusijos ir Baltarusijos
D. Trumpo atstovė Karoline Leavitt žinių portalui „Axios“ tai paaiškino galiojančiomis sankcijomis Rusijai. Dėl sankcijų esą „prasminga prekyba ir taip yra neįmanoma“.
Dėl sankcijų JAV muitai nebus taikomi ir Kubai, Baltarusijai bei Šiaurės Korėjai.
Vis dėlto prekyba su Rusija vyksta toliau, nors ir gerokai mažesne apimtimi nei anksčiau.
„Axios“ duomenimis, 2021 m. prekybos apimtys siekė 35 mlrd. dolerių, o pernai jau tik 3,5 mlrd.