Sviatlanos Cichanouskajos biurui anonsavus pirmųjų naujosios Baltarusijos pasų išdavimą, dalis Lietuvos politikų pasipiktino „Pagonios“ herbo naudojimu jų dizaine.
Pasak jų, šis raitelis ant žirgo – lietuvių Vytis, todėl baltarusiai į jį neturi jokių teisių. Tai, kad Lietuvoje vis kyla tokių klausimų, nedžiugina, rašo leidinyje „Naša Niva“ istorijos mokslų kandidatas, Baltarusijos viešosios istorijos instituto narys Aliaksandras Paškevičius.
Pasak jo, visa baltarusių pasipriešinimo Aliaksandro Lukašenkos režimui, pirmiausia – dvasinio pasipriešinimo, istorija praėjo su „Pagonia“. Ji baltarusiams buvo tiek sutryptų vilčių, tiek tikėjimo geresniu rytojumi simbolis.
„Kai skaitai, kad „Pagonios“ herbo naudojimas prieštarauja Lietuvos interesams ir meta lietuviams kažkokį iššūkį, pajunti nuostabą ir apmaudą. Tokių teiginių autoriai nežino, kad „Pagonia“ dabar baltarusiams yra pasipriešinimo „rusų pasauliui“ simbolis. Ir kad „Pagonia“ niekad nebuvo naudojama prieš lietuvius, priešingai, ji yra europietiško pasirinkimo simbolis“, - rašo baltarusių istorikas.
Anot jo, „Pagonią“ baltarusiai naudojo kaip tautinio atgimimo ir laisvės troškimo simbolį nuo pat tautinio judėjimo pradžios. Tuo nesunku įsitikinti, pažvelgus į istorines nuotraukas ir kitus iki mūsų dienų išlikusius artefaktus: „Pagonia“ buvo ant 1918 metais įkurtos Baltarusijos Liaudies Respublikos antspaudų, pasų, pašto ženklų, ji matyti ir daugelyje nuotraukų, kuriose užfiksuoti šimtmečio senumo baltarusių renginiai.
Kaip pažymi istorikas, būtent dėl ankstesniais dešimtmečiais sukaupto galingo simbolinio kapitalo „Pagonia“ 1991 metais tapo vienintele pretendente į valstybės herbo vaidmenį nepriklausomoje Baltarusijoje. Buvo diskutuojama dėl himno, bet nebuvo diskutuojama dėl vėliavos ir herbo: kitų variantų nebuvo.
„Pagonia“ buvo valstybės herbas 1991–1995 m. m., ir būtent šis laikotarpis buvo didelių vilčių, kad Baltarusija taps ne atgimusios Rusijos imperijos forpostu vakaruose, o demokratine Europos valstybe, gerbiančia žmogaus teises, metas, primena A. Paškevičius.
Pasak jo, neatsitiktinai vienas pirmųjų prieš 30 metų į valdžią atėjusio Aliaksandro Lukašenkos žingsnių buvo valstybės herbo ir vėliavos pakeitimas modernizuotais sovietiniais. Tai simboliškai liudijo atsisakymą nuo europietiškos ateities ir besąlygišką orientaciją į Rusiją.
Siūlymas baltarusiams atsisakyti kančiomis ir krauju pašventinto simbolio iš tikrųjų prilygsta siūlymui atsisakyti tautinės tapatybės ir svajonės apie geresnę ateitį. Jei taip nutiktų, tai pralaimėtų ne tik Baltarusija, bet ir jos kaimynės. O Lietuva dėl savo geografinės padėties pralaimėtų pirmoji ir labiausiai, baigdamas pažymi A. Paškevičius.
ELTA primena, jog praėjusią savaitę Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja pranešė, kad sausio 26-ąją šalies demokratinės jėgos vizito Varšuvoje metu planuoja pristatyti naujosios Baltarusijos pasą.