Antradienį (sausio 18 dieną) Izraelio finansų ministras Avigdoras Liebermanas paragino nutraukti vietinio vadinamojo „žaliojo paso" sistemą. Kaip teigė vyras: „Žaliajame pase nėra medicininės ir epidemiologinės logikos ir daugelis ekspertų su tuo sutinka".
Politikas sakė, kad dirba su visomis suinteresuotomis grupėmis siekdamas panaikinti nelogišką „dokumentą", jog galėtų išsaugoti normalią žmonių kasdienybę ir ekonomiką.
Jam oponuoja Sveikatos apsaugos ministerija ir jų ekspertai, kurie teigia, kad skiepijimas yra veiksminga apsauga, be to, išreiškia nerimą dėl augančių susirgimo atvejų. Kas, logiškai mąstant, turėtų rodyti, kad esama sistema nepadeda.
Izraelyje labai sparčiai auga užsikrėtusiųjų skaičius. Sausio 19 dienos duomenimis buvo fiksuoti net 243 295 kovido susirgimo atvejai (7 dienų vidurkis - 52 258). Sausio 19 duomenimis nuo Covid-19 tą dieną mirė net 44 asmenys (7 dienų vidurkis - 10). Tačiau esminė dalis ta, jog ten trečia doze paskiepyta jau virš 53% ir vyksta ketvirtos dozės dalinimas.
Tačiau tai nepadeda. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, antradienį dėl Covid sunkios būklės į ligoninę buvo paguldyti 498 žmonės.
Dar vienas sveiko proto balsas yra profesorius Cirilas Kohenas. Kuris yra Bar Ilan universiteto imunologijos vadovas ir Izraelio vyriausybės vakcinų patariamojo komiteto narys. Jis išsamiame interviu pabrėžė, jog buvo padarytos klaidos.
Profesorius išvardino, kad:
- Žaliojo paso /vakcinos paso koncepcija nebėra aktuali Omikron eroje ir turėtų būti palaipsniui panaikinta (jis tikisi, kad Izraelyje tai įvyks greitai).
- Jis ir jo kolegos buvo nustebinti ir nusivylę, kad vakcinos neapsaugojo nuo ligos perdavimo, kaip jie iš pradžių tikėjosi.
- Didžiausia pandemijos Izraelyje klaida buvo mokyklų ir švietimo įstaigų uždarymas.
- Plačiai paplitusi infekcija dabar yra neišvengiama būsimo imuniteto dalis, kitaip dar vadinama „bandos imunitetu".
- „Omikron" paspartino pandemiją į endeminę fazę, kurioje Covid-19 bus „kaip gripas".
O tuo metu Lietuvoje, visuomeniniu turinčiame būti LRT kanale, vyksta diskusija ir balsavimas tokiu klausimu: „Ar reikėtų neskiepytų suaugusiųjų gyvenimą paversti „pragaru" uždraudžiant viską - įskaitant lankymąsi maisto prekių parduotuvėse".