respublika.lt

JAV prezidento rinkimuose triumfavo D.Trampas

(0)
Publikuota: 2016 lapkričio 09 22:36:14, Respublika.lt, Eltos inf.
×
nuotr. 2 nuotr.
Donaldas Trampas. EPA-Eltos nuotr.

Naujuoju JAV prezidentu išrinktas Donaldas Trampas (Donald Trump). Respublikonų partijos kandidatas rinkimuose įveikė favorite laikytą savo konkurentę demokratę Hilari Klinton (Hillary Clinton). Ši per pokalbį telefonu su D. Trampu pripažino savo pralaimėjimą, pranešė CNN.

 

Po dramatiškos nakties D. Trampas taps 45-uoju Baltųjų rūmų šeimininku. Jis užsitikrino reikiamus 270 rinkikų balsų iš 538. Jo pergalei svarbus, be kita ko, buvo laimėjimas Ohajo ir Floridos valstijose, kur tarp kandidatų vyko atkakli kova. JAV stočių skaičiavimu, D. Trampas turi mažiausiai 288 rinkikų balsus.

70-metis D. Trampas poste pakeis prezidentą Baraką Obamą (Barack Obama). Jis bus inauguruotas sausio 20-ąją. Milijardierius būdamas valdžioje turės savo respublikonų daugumą Kongrese ir galės įgyvendinti galimas svarbias iniciatyvas. Respublikonai per balsavimą antradienį apgynė daugumą Senate ir Atstovų Rūmuose.

Balsavimo teisę šalyje turėjo 219 mln. žmonių. D. Trampas pirmiausiai buvo populiarus tarp vyresnio amžiaus rinkėjų, ypač - tarp didžiausios rinkėjų grupės, kurią sudaro 50-64 metų asmenys. H. Klinton, kaip ir tikėtasi, sulaukė moterų palankumo, tačiau ne tokio didelio, kaip tikėjosi jos stovykla. Jos palaimėjimas gali reikšti jos politinės karjeros pabaigą.

Rinkikai balsuoti dėl JAV prezidento rinksis gruodžio 19-ąją.

D. Trampas savo rinkimų kampaniją vykdė populistiniais šūkiais. Jis vis pasisakė prieš imigraciją, tarptautinius prekybos susitarimus ir globalizaciją ir teigė, kad tai lemia darbo vietų praradimą JAV. Milijardierius yra naujokas politikoje, jis dar niekada neužėmė politinio posto. Tačiau jis savo kvalifikaciją praeityje grindė savo, kaip verslininko, pasiekimais. Tačiau šie jokiu būdu nėra tokie puikūs, kaip jis nuolat akcentuoja. Per 18 metų bankrutavo keturios bendrovės iš jo kazino imperijos. D. Trampas yra trečią kartą vedęs ir turi penkis vaikus.

Abu kandidatai praėjusiomis savaitėmis aršiai kovėsi dėl aukščiausio šalies posto. Ši rinkimų kampanija buvo laikoma nuožmiausia ir purviniausia JAV istorijoje. Ją lydėjo asmeniniai įžeidinėjimai ir keiksnojimai. Faktai ir turinys praktiškai nevaidino jokio vaidmens.

Dar niekada per JAV rinkimų kampanijos istoriją abu kandidatai nebuvo tokie vienodai nemėgstami: D. Trampas - dėl savo būdo ir išsišokimų, H. Klinton - dėl savo skandalų ir savo artumo dabartinei sistemai.

 

H. Klinton: D. Trampui reikia suteikti galimybę vadovauti

JAV prezidento rinkimus pralaimėjusi Hilari Klinton (Hillary Clinton) teigia, kad išrinktajam šalies prezidentui Donaldui Trampui (Donald Trump) turi būti suteikta galimybė vadovauti, praneša BBC.

Pirmą kartą viešai pasirodžiusi po to, kai pripažino savo pralaimėjimą, Demokratų partijos atstovė sakė besivilianti, kad D. Trampas bus geras visų JAV gyventojų prezidentas.

H. Klinton paragino savo rėmėjus gerbti tokią rinkimų baigtį, sakydama, kad šalies Konstitucija įtvirtina taikaus valdžios perdavimo principą.

"Apgailestauju, kad nelaimėjome šių rinkimų dėl bendrų vertybių ir dėl vizijos, kurią turėjome numatę savo šaliai", - Niujorke kreipdamasi į savo šalininkus kalbėjo H. Klinton.

"Vis dar nesudaužėme tų pačių aukščiausių ir kiečiausių stiklinių lubų. Tačiau vieną dieną kam nors pavyks tai padaryti", - sakė H. Klinton, kalbėdama apie taip ir neįgyvendintą savo siekį tapti pirmąja JAV prezidente moterimi.

Po D.Trampo pergalės JAV rinkimuose aukso kaina šoktelėjo

Donaldo Trampo (Donald Trump) pergalė JAV prezidento rinkimuose privertė investuotojus ieškoti saugių aktyvų ir tai paskatino aukso kainų augimą. Šio tauriojo metalo kaina trečiadienį šoktelėjo beveik 5 proc., iki aukščiausio lygio per šešias savaites, vėliau aukso kainų augimas kiek atslūgo. Tai didžiausias aukso kainų augimas per vieną prekybos sesiją nuo birželio 24 dienos, kai britams nubalsavus už šalies pasitraukimą iš ES taurusis metalas pabrango iškart 8 proc.

D. Trampo pergalė gali sukelti ekonominį ir pasaulinį neapibrėžtumą, taip pat prislopinti JAV federalinio atsargų banko ryžtą didinti palūkanų normas kitą mėnesį.

Trečiadienio dienos prekyboje, palyginti su antradienio vakarine prekyba, aukso kaina ūgtelėjo nuo 1 tūkst. 275,26 iki 1 tūkst. 302,00 dolerio už unciją. Ateities sandorių aukso kaina Niujorke sumažėjo 28,2 JAV dolerio ir siekė 1 tūkst. 302,70 JAV dolerio už unciją.


"D. Trampo prezidentavimas reiškia ilgalaikį neapibrėžtumo laikotarpį, per kurį kiekvienas naujai išrinkto prezidento pareiškimas turės didžiulį poveikį rinkoms, - sakė Džošua Rotbartas (Joshua Rotbart), Honkongo "J. Rotbart & Co" atstovas.

"Ekonominis neapibrėžtumas sukels saugių aktyvų paklausos augimą ir išpardavimą Azijos akcijų rinkose", - sakė analitikas Kameronas Aleksandras (Cameron Alexander) iš "Thomson Reuters GFMS".

Sidabro kainos trečiadienį, palyginti su antradienio vakarine prekyba, ūgtelėjo nuo 18,341 iki 18,62 JAV dolerio. Platinos kaina sumažėjo nuo 1 tūkst. 002,60 iki 1 tūkst. 002,50 JAV dolerio, o paladis atpigo nuo 662,97 iki 654,47 JAV dolerio už unciją.


Volstritas priblokštas D.Trampo triumfo

Nuo prabangių apartamentų Niujorko Ist Saide iki barų Manahatano centre - visa Niujorko finansinė visuomenė sukrėsta stebėjo, kaip respublikonas Donaldas Trampas (Donald Trump) galutinai nutiesė sau kelią į Baltuosius rūmus.

Pakilimas finansų rinkose greit išsisklaidė, kai Hilari Klinton (Hilary Clinton) šalininkai ir rėmėjai suvokė, kad jų kandidatė - tinkamiausias variantas Volstritui, nes H. Klinton prezidentavimas žadėjo stabilumą, - pralaimėjo rinkimuose.

Netikėti D. Trampo pasisakymai ir jo neigiamas nusiteikimas prieš sutartis dėl laisvosios prekybos trikdė finansininkus, nuogąstaujančius, kad D. Trampas gali sužlugdyti pasaulinę prekybą ir pridaryti žalos geopolitiniams santykiams.

JAV dolerio kursas smuko, o akcijų vertė krito, nes investuotojai suskubo atsikratyti rizikingų aktyvų.

Indeksas "S&P 500" smarkiai krito. D. Trampo pasisakymai apie finansų sektorių sukėlė sumaištį Volstrite.

"Girdėdavome, kaip jis per savo agitacinius pasisakymus kritikuoja bankus, - sakė investuotojų advokatas Džozefas Peiferis (Joseph Peiffer). - O patyrinėję jo programą, matėme, kad jis nori atšaukti įstatymus, reguliuojančius bankų veiklą. Tai rimti dalykai. Bet kas žino, apie ką jis iš tikrųjų galvoja. Ir nesužinosim, kol jis to nepadarys".

D. Trampo šalininkas Stivenas Čivaronas (Steven A.Chiavarone), fondo "Federated Global Investment Management Corp" valdytojo padėjėjas, pažymėjo, kad svyravimų rinkoje nereikia vertinti kaip pasaulio pabaigos pranašo.

"Tai ne pasaulio pabaiga. Atsižvelgiant į tai, kad kapitalizmas išgyvens, pavyks atremti svyravimus bei nestabilumą ir atrasti naujų galimybių", - sakė S. Čivaronas.


Europos rinkos stebi D.Trampo pergalės poveikį

Britanijos ir Europos rinkos vertina padėtį po pradinio akcijų vertės nuosmukio po Donaldo Trampo (Donald Trump) pergalės Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) prezidento rinkimuose, praneša BBC.

Ryto prekyboje "FTSE 100" akcijos smuktelėjo 1,4 proc., vėliau ūgtelėjo iki 6 838 punkto.

Kitose didžiosiose Europos akcijų rinkose irgi fiksuotas smukimas, investuotojams renkantis saugias akcijas, auksą ir valiutas, ypač jeną. Biržos prekybininkai tikėjosi, kad demokratė Hilari Klinton (Hillary Clinton) nugalės respublikoną D. Trampą ir taps JAV prezidente.

Prancūzijos "Cac" indeksas ir Vokietijos "Dax" abu nukrito po maždaug 1 proc.

Kai kurie analitikai prilygina D. Trampo pergalės poveikį "Brexit" rezultatų poveikiui, bet nė vienoje akcijų ir valiutų rinkoje nepastebėtas toks smarkus pokytis kaip po birželio mėnesio balsavimo dėl Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos.

Didžiausi "FTSE 100" laimėtojai bus farmacijos įmonės, aukso gavybos bei kasybos bendrovės, o skaudžiausiai nukentėjo bankai ir mažmeninės prekybos atstovai.


B.Obama pasveikino savo įpėdinį D.Trampą

JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama), televizijos stoties CNN informacija, pasveikino savo įpėdinį Donaldą Trampą (Donald Trump) su pergale rinkimuose. Abu jie ketina ketvirtadienį susitikti, pranešė CNN.


V.Putinas sveikina D.Trampą ir viliasi dirbti kartu


Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pasveikino Donaldą Trampą (Donald Trump) su pergale JAV prezidento rinkimuose ir išreiškė viltį dirbti kartu su juo, siekiant gerinti dvišalius santykius, teigiama Kremliaus pranešime, rašo AFP.

V. Putinas sveikindamas "išreiškė viltį dėl abipusio darbo, siekiant išvesti JAV ir Rusijos santykius iš kritinės padėties, ir spręsti tarptautinėje darbotvarkėje neišspręstus klausimus".

"Rusijos prezidentas taip pat išreiškė neabejotiną faktą, kad konstruktyvaus dialogo tarp Maskvos ir Vašingtono kūrimas bus mūsų šalies žmonių ir visos pasaulio bendruomenės interesas", - teigė Kremlius.

Rinkimų kampanijos metu V. Putinas tyliai palaikė D. Trampą, nors tuo tarpu verslininkas gyrė ir pataikavo Rusijos lyderiui, teigdamas, kad norėtų dirbti su juo.

Trečiadienį, sužinojus apie D. Trampo pergalę prieš Hilari Klinton (Hillary Clinton), Rusijos parlamente pasigirdo plojimų banga.

 

D.Tuskas ir Ž.K.Junkeris pasveikino D.Trampą su pergale

Europos Komisijos vadovas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker) ir Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas (Donald Tusk) pasveikino respublikoną Donaldą Trampą (Donald Trump) su pergale JAV prezidento rinkimuose. „Šiandien svarbiau nei kada nors anksčiau stiprinti transatlantinius santykius", - rašė jie bendrame laiške D. Trampui.

Ž. K. Junkeris ir D. Tuskas pakvietė D. Trampą į ES ir JAV viršūnių susitikimą, „kai tik Jums bus įmanoma". Jame esą turėtų būti nubrėžta bendrų santykių kryptis artimiausiems metams.

Tik glaudžiai bendradarbiaudamos, ES ir JAV esą gali kovoti su tokiais iki šiol neregėtais iššūkiais, kaip „Islamo valstybė" (IS), grėsmė Ukrainos suverenumui ir teritoriniam integralumui, klimato kaita ir migracija. „Laimei, ES ir JAV strateginė partnerystė yra plati ir gili", - pažymima laiške.

Santykiai tarp ES ir JAV yra „gilesni už bet kokius politikos pokyčius", tviteryje rašė ir ES užsienio politikos įgaliotinė Federika Mogerini (Federica Mogherini). „Mes bendradarbiausime toliau, vėl atrasime Europos stiprybę", - teigė ji.

Maltos, kuri sausį perims pirmininkavimą ES, premjeras Džozefas Muskatas (Joseph Muscat) taip at pasveikino D. Trampą.

 

A. Lukašenka pasveikino D. Trampą, laimėjusį JAV prezidento rinkimus

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka trečiadienį pasveikino Donaldą Trampą (Donald Trump), išrinktą JAV prezidentu, praneša "Interfax".

"Jūsų pergalė rodo, kad amerikiečių tauta pritaria politikai, kuri remiasi sąžiningumu, atsakomybe, permainų paieškomis. Savo aktyvia, nuoširdžia ir drąsia pozicija rinkimų kampanijos metu jūs išjudinote Amerikos visuomenę, grąžinote jai tikrą demokratiją", - sakoma A. Lukašenkos sveikinime.

"Tikiuosi, kad Jums vadovaujant mūsų šalių santykiai bus toliau normalizuojami", - pažymėjo Baltarusijos prezidentas.

Jis taip pat palinkėjo D. Trampui sveikatos, energijos ir atkaklumo vykdant rinkimų pažadus.

 

Prezidentė pasveikino D.Trampą su pergale

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino Donaldą Trampą (Donald Trump) iškovojus pergalę JAV prezidento rinkimuose. Lietuvos vadovė taip pat išreiškė viltį, kad Vašingtonas liks tvirčiausiu ir artimiausiu Vilniaus sąjungininku.

D. Grybauskaitės teigimu, JAV nuosekliai rėmė Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, o abiejų šalių draugystę amžiams įtvirtino drąsi ir principinga JAV pozicija nepripažįstant Baltijos valstybių okupacijos.

"Savo sveikinimo laiške naujajam JAV vadovui Prezidentė pabrėžė, jog Lietuva yra pasirengusi toliau stiprinti transatlantinius ryšius tarp Europos ir JAV. Kartu ginti demokratijos ir laisvės principus. Įgyvendinti abipusiškai naudingus projektus ekonomikos, saugumo, energetikos bei kitose srityse. Toliau aktyviai dirbti kartu tiek dvišaliu lygiu, remiantis JAV ir Baltijos chartija, tiek Šiaurės Atlanto sutarties organizacijoje", - praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Lietuvos vadovė palinkėjo naujajam Prezidentui visokeriopos sėkmės, o JAV piliečiams - ilgų taikos, gerovės ir klestėjimo metų.


Latvijos prezidentas tikisi glaudžių santykių su naująja JAV administracija

Latvijos prezidentas Raimondas Vėjuonis pasveikino respublikoną Donaldą Trampą (Donald Trump), išrinktą į JAV prezidento postą. Tai pranešė Latvijos valstybės vadovo spaudos tarnyba.

R. Vėjuonis savo sveikinime pareiškė viltį, kad Latvijos santykiai su naująja JAV administracija bus glaudūs. Prezidentas pabrėžė, kad Amerikos piliečiai priėmė savo sprendimą.

"Mes tęsime bendrą darbą, užtikrindami kolektyvinę gynybą, kovodami su terorizmu ir kitais dabarties iššūkiais saugumo srityje", - sakė R. Vėjuonis.

Anot jo, Latviją ir JAV sieja bendros demokratinės vertybės. "Jungtinės Valstijos visada buvo ir bus strateginės Latvijos partnerės ir svarbios sąjungininkės", - pabrėžė R. Vėjuonis.


Ukraina viliasi, kad, D.Trampui tapus prezidentu, JAV ir toliau ją rems kovoje su Rusija


Ukrainos prezidentas Petro Porošenka sakė besiviliantis, kad, naujuoju JAV prezidentu tapus Donaldui Trampui (Donald Trump), JAV ir toliau palaikys Ukrainą įtemptuose jos santykiuose su Rusija, praneša naujienų agentūra "Reuters".

"Prezidentas tikisi, kad JAV ir toliau palaikys Ukrainą dviejose svarbiose srityse: jai kovojant su Rusijos vykdoma agresija (...) ir šalyje vykdant esmines reformas", - trečiadienį išplatintame pranešime cituojamas P. Porošenka.


Kas galimai keisis prezidentaujant D. Trampui?

Donaldo Trampo (Donald Trump) pergalė JAV prezidento rinkimuose galėtų pakeisti Amerikos santykius su likusiu pasauliu penkiose labai svarbiose srityse: klimato kaitos, laisvosios prekybos, uždarų sienų politikos, NATO ir Rusijos, rašo naujienų agentūra BBC.

1) Klimato kaita. D. Trampas sakė, kad jis "panaikintų" Paryžiaus klimato kaitos susitarimą, kurį 2015 metų gruodį pasirašė daugiau kaip 195 šalys. Nė viena šalis negali panaikinti Paryžiaus susitarimo, tačiau, Jungtinėms Valstijoms pasitraukus, arba atsisakius prezidento Barako Obamos (Barack Obama) pradėtų vidaus priemonių, tai būtų didelis smūgis susitarimui. Jis taip pat teigė sustabdysiąs mokėjimus Jungtinių Tautų (JT) pasaulinio klimato atšilimo programoms. Be kita ko, nekilnojamojo turto magnatas ragino išgauti daugiau iškastinio kuro ir ragino pritarti naftotiekio "Keystone XL" projektui.

2) Laisvoji prekyba. Jei D. Trampas vykdys savo prekybos politiką, tada šalis susidurs su dideliais pokyčiais. Jis pagrasino panaikinti daugybę egzistuojančių laisvosios prekybos susitarimų, pavyzdžiui, Šiaurės Amerikos laisvosios prekybos sutartį tarp JAV, Kanados ir Meksikos. Jis sutartį kaltina dėl darbo vietų praradimo. Verslininkas net siūlė, kad Jungtinės Valstijos pasitrauktų iš Pasaulinės prekybos organizacijos (PSO). Be to, D. Trampas norėtų apmokestinti importus, jis kalbėjo apie tarifų nustatymą - 45 proc. Kinijai ir 35 proc. prekėms, atgabenamoms iš Meksikos.

3) Uždarų sienų politika. D. Trampas laikėsi griežtos pozicijos dėl imigracijos, tačiau jo požiūris dažnai keitėsi. Rinkimų kampanijos pradžioje žadėjo JAV pasienyje su Meksika pastatyti sieną ir deportuoti 11 mln. dokumentų neturinčių imigrantų. Jis tvirtino priversiąs Meksiką sumokėti už sienos statybas. Vėliau verslininkas sušvelnino savo poziciją, teigdamas, kad būtų deportuoti "milijonai" Jungtinėse Valstijose gyvenančių nusikaltėlių, o likusiųjų dokumentų neturinčių migrantų likimas spręstųsi vėliau.

4) NATO. D. Trampas griežtai sukritikavo NATO, pavadindamas Aljansą pasenusiu, ir valstybes nares apibūdino kaip negarbingas sąjungininkes, kurios pelnosi iš JAV dosnumo. Anot verslininko, Amerika daugiau nebeišgali apsaugoti šalių Europoje ir Azijoje, negaudama atitinkamos kompensacijos. Jis išreiškė JAV susirūpinimą dėl daugelio NATO valstybių narių, kurios nevykdo savo įsipareigojimų sumokėti gynybai mažiausiai du procentus bendrojo vidaus produkto (BVP). Kai kurie kėlė klausimus, ar D. Trampas atitoltų nuo karinio Aljanso.

5) Rusija. D. Trampas sakė esąs įsitikinęs, kad galėtų sumažinti įtampą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu, ir pavadino politiką stipriu lyderiu, su kuriuo norėtų palaikyti draugiškus santykius. Verslininkas mažai pasisakė šiuo klausimu, tačiau išreiškė norą bendromis pastangomis kovoti su "Islamo valstybės" (IS) kovotojais.


Tokios pirmosios damos JAV dar neturėjo - 15 faktų apie M.Tramp


JAV prezidento rinkimus laimėjus respublikonui Donaldui Trampui (Donald Trump), daugelio akys krypsta ir į jo žmoną. Portalas „berliner-kurier.de" pateikia 15 beprotiškų faktų apie naująją šalies pirmąją damą.

Ji yra pirmoji prezidento žmona, gimusi komunistinėje šalyje ir po Luizos Adams (Louisa Adams, 1775-1852) tik antroji, pasaulio šviesą išvydusi ne Jungtinėse Valstijose.

Ji paklūsta savo vaidmeniui. Emancipacija ir pasipriešinimas Melanijai (Melania), regis, yra svetimi žodžiai. Ji santūri, nuolat lojali savo vyrui - nepaisant visų jo neigiamų pasisakymų apie moteris.

Ji ne kartą žibėjo ant žurnalų virželių. Modelis per savo karjerą puošė tokių leidinių, kaip „Harper's Bazar", „Vanity Fair", „GQ" ir „Sports Illustrated" pirmuosius puslapius - dažniausiai vos prisidengusi kūną ar net visai nuoga.

Ji - nekalbi. Retai amerikiečiai prieš rinkimus apie potencialią pirmąją damą žinojo tiek mažai, kiek apie Melaniją Tramp. Melanija, žmogus, laikėsi nuošalyje, ji ir rinkimų kampanijos pabaigoje rodėsi tik nedaugelyje renginių.

Ji pavyzdžiu laikė Mišelę Obamą (Michelle Obama). Sakydama kalbą Respublikonų partijos suvažiavome, ji naudojo kone identiškas citatas, kaip ir dabartinė JAV pirmoji dama, agitavusi tada balsuoti už savo vyrą.

Jos ūgis - 1,8 metro. Tačiau dažniausiai moteris atrodo dar aukštesnė, nes nuolat dėvi batelius 5-7 cm dydžio kulniukais.

Ji kilusi iš Europos, tačiau retai kalba apie savo šaknis. Ji augo Sevnicoje, Jugoslavijai priklausiusios Slovėnijos rytinėje dalyje. Jos mergautinė pavardė yra Knavs (Knavs), tačiau jau nuo dešimtojo dešimtmečio pradžios ji pavardę rašė vokiškai „Knauss", o ištekėjusi jos visiškai atsisakė. Tik 2006-aisiais, gimus sūnui Baronui (Barron), ji įgijo JAV pilietybę.

Jos tėvai gyvena „Trump-Tower" dangoraižyje Niujorke. Jos tėvas Viktoras Knavsas (Viktor Knavs) buvo automobilių prekeivis, jos mama Amalija (Amalija) dirbo drabužių fabrike. Ji turi vyresnę seserį ir vyresnį netikrą brolį iš ankstesnių tėvo santykių.

Ji meluoja panašiai kaip D. Trampas - kad pavaizduotų save geresne. Ji, pavyzdžiui, savo tinklapyje tvirtino turinti universitetinį išsilavinimą. Tačiau žurnalistai išsiaiškino, jog ji nutraukė architektūros ir dizaino studijas, kad galėtų dirbti modeliu Paryžiuje ir Milane.

Jos vestuvinė suknelė kainavo 100 000 dolerių. Ją kūrė „Dior" mados namai.

Ji visą parą „dirba mama". Šeima esą neturi auklių. Melanija sako, kad ji visą laiką rūpinasi sūnumi. Jos vyras ne kartą vadino ją „fantastiška mama".

Ji vadovauja grožio produktų linijai.

Ji kalba penkiomis kalbomis. Angliškai ji kalba su dideliu akcentu.

Būdamas JAV pirmąja dama, ji, be kita ko, nori kovoti su mobingu internete. „Aš būsiu moterų ir vaikų advokatė", - teigė Melanija. Ji skundėsi, kad „mūsų kultūra tapo šiurkščia ir bjauria" - tai keisti žodžiai iš lūpų moters, kurios vyras per rinkimų kampaniją įžeidinėjo ištisas gyventojų grupes.

Ji kategoriškai neigia teikusi eskorto paslaugas. Dėl tokių teiginių ji padavė į teismą anglų laikraštį „Daily Mail".


Musulmonai sukrėsti dėl D.Trampo pergalės


"Aš labai bijau. Ar dabar bus daugiau karų? Ar Amerika vėl puls musulmonų šalis?", - Donaldui Trampui (Donald Trump) artėjant prie netikėtos pergalės JAV prezidento rinkimuose, sakė Indonezijos aktyvistas Alidžahas Dietas (Alijah Diete), skelbia naujienų agentūra AFP.

"Aš nerimauju, kad santykiai tarp JAV ir musulmonų vėl taps įtempti", - pridūrė jis.

Musulmonams Azijoje trečiadienį sunku priimti žinią, kad didžiausios pasaulio jėgos prezidentu tapo politikas populistas, kurio rinkiminės kampanijos kertiniu akmeniu buvo pikta, prieš islamą nukreipta retorika.

Prieštaringiausius komentarus apie islamą D. Trampas išsakė pernai gruodį, sukeldamas pasipiktinimą tarp 1,5 mlrd. pasaulio islamo pasekėjų. Tada verslininkas, po masinių šaudynių Kalifornijoje, ragino uždrausti musulmonams įžengti į Jungtines Valstijas.

"Esu nusivylęs dėl D. Trampo pergalės. Hilari Klinton (Hillary Clinton) yra gera moteris, ji gera Pakistanui ir musulmonams visame pasaulyje. Ji kalbėjo apie taiką pasaulyje, o D. Trampas apie kovą su musulmonais", - Islamabado turguje sakė 32 metų amžiaus Išakas Chanas (Ishaq Khan).


Laimėjęs JAV prezidento rinkimus, D.Trampas kreipėsi į savo šalininkus


Respublikonų partijos kandidatas Donaldas Trampas (Donald Trump) išplėšė pergalę JAV prezidento rinkimuose, o pasaulyje tvyro nežinomybė dėl politinės ateities. D. Trampas pasiekė vieną labiausiai neįtikėtinų politinių pergalių šiuolaikinėje Jungtinių Valstijų istorijoje, nepaisant įvairių ginčytinų pasisakymų ir veiksmų, kurie būtų pakenkę kitiems kandidatams, nepaisant kraštutinės politikos, sulaukusios didelės kritikos, ir nepaisant rasistinio bei seksistinio elgesio bei patirties trūkumo politikoje, rašo "The Guardian".

Apie pergalę sužinojęs D. Trampas iš karto kreipėsi į savo šalininkus ir pasakė padėkos kalbą.

"Ką tik sulaukiau JAV valstybės sekretorės Hilari Klinton (Hillary Clinton) skambučio. Ji pasveikino mus ir aš pasveikinau ją dėl labai tvirtos ir stiprios kampanijos. Dabar pats metas amerikiečiams sutvarstyti pasidalijimo žaizdas. Metas mums kartu tapti vieningais žmonėmis. Pasižadu kiekvienam mūsų žemės piliečiui, kad būsiu visų amerikiečių prezidentas", - kalbėjo jis.

Padėkos kalboje D. Trampas tęsė: "Prižadu jums, kad aš jūsų nenuvilsiu ir atliksiu puikų darbą. Mūsų darbas dar tik prasideda. Mes nedelsdami dirbsime dėl Amerikos žmonių. Myliu šią šalį. Ačiū".

Remiantis "Fortune" pranešimais, D. Trampas savo kalboje teigė norįs dirbti kartu, siekiant "atkurti" tautą, nes šalis turi "didžiulį potencialą". "Kiekvienas amerikietis turės galimybę suvokti visą savo potencialą. Pamirštieji mūsų šalies vyrai ir moterys daugiau nebebus pamiršti", - sakė žymus verslininkas.

Jis taip pat palietė ekonomikos temą, sakydamas, kad Jungtinės Valstijos turės stipriausią pasaulyje ekonomiką ir tuo pačiu metu puikiai sutars su kitomis tautomis. Užbaigdamas kalbą D. Trampas pareiškė, kad amerikiečiai didžiuosis savo prezidentu.

Kiek anksčiau demokratų kampanijos pirmininkas Džonas Podesta (John Podesta) pasirodė prieš sukrėstus H. Klinton šalininkus ir paskelbė, kad buvusi JAV valstybės sekretorė nesakys pralaimėjimo kalbos. "Visi turėtų vykti namo. Pamiegoti. Rytoj turėsime daugiau ką pasakyti", - sakė jis.


Ambasadorė ramina dėl JAV politikos tęstinumo po rinkimų

Donaldą Trampą (Donald Trump) išrinkus Jungtinių Valstijų (JAV) prezidentu, šios šalies ambasadorė Lietuvoje Anė Hol (Anne Hall) ramina dėl JAV užsienio politikos tęstinumo.

"Aš žinau, kad daug lietuvių norės žinoti, ką D. Trampo prezidentavimas reikš Lietuvai. Aš esu įsitikinusi, kad stipri draugystė tarp mūsų dviejų šalių, kuri tęsėsi dešimtmečius, toliau klestės. Amerikos politikoje yra tęstinumas po prezidento rinkimų. Ši tradicija yra taikoma ir Amerikos užsienio politikai, tarp jų ir ilgalaikei paramai demokratinėms institucijoms, mūsų įsipareigojimui sąjungininkams NATO Aljanse ir ekonominėms galimybėms", - kalbėjo A. Hol.

Ambasadorė, sveikindama amerikiečius, pažymėjo, kad rinkimų kampanija buvo ilga, o kova konkurencinga.

"Dabar, kai Amerikos žmonės pasirinko, mes matysime mūsų naujai išrinktą prezidentą, Atstovų rūmus ir Senatą visus kartu dirbančius, kad šalis judėtų pirmyn", - sakė A. Hol.

Naujai išrinktas prezidentas darbą pradės sausį.


H.Klinton pripažino savo pralaimėjimą JAV prezidento rinkimuose

Demokratė Hilari Klinton (Hillary Clinton), stoties CNN informacija, per pokalbį telefonu su respublikonu Donaldu Trampu (Donald Trump) pripažino savo pralaimėjimą JAV prezidento rinkimuose ir pasveikino konkurentą su pergale.

Prieš tai paaiškėjo, kad D. Trampas užsitikrino reikiamą skaičių rinkikų balsų ir taps 45-uoju Baltųjų rūmų šeimininku.

Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų pažiūrų lyderė M.Le Pen sveikina D.Trampą

Prancūzijos kraštutinių dešiniųjų pažiūrų lyderė Marina Le Pen (Marine Le Pen) trečiadienį pasveikino Respublikonų partijos kandidatą Donaldą Trampą (Donald Trump), kuris artėja link pergalės JAV prezidento rinkimuose, rašo "Reuters".

"Sveikinimai naujajam Jungtinių Valstijų prezidentui D. Trampui ir laisviems Amerikos žmonėms", - savo "Twitter" paskyroje rašė M. Le Pen.

Remiantis nuomonių apklausomis, didelė tikimybė, kad M. Le Pen laimės pirmąjį kitais metais vyksiančių Prancūzijos prezidento rinkimų turą, tačiau pralaimės antrajame ture, nepaisant to, kas bus jos varžovas.

"Šiandien Jungtinės Valstijos, rytoj - Prancūzija", - "Twitter" paskyroje rašė politikė.

Trečiadienį Respublikonų partijos kandidatas D. Trampas artėja prie pergalės į Baltuosius rūmus. Netikėtai balsavo pagrindinės valstijos - Floridos ir Ohajo - jose nekilnojamojo turto magnatas nurungė varžovę Demokratų partijos kandidatę Hilari Klinton (Hillary Clinton).


JAV prezidento rinkimai: Atstovų Rūmų pirmininkas jau sveikina D.Trampą


Respublikonas Donaldas Trampas (Donald Trump) pirmauja pagal rinkikų balsus, iškovotus JAV prezidento rinkimuose. 6 valandą Lietuvos laiku, analitinio portalo "Real Clear Politics" duomenimis, jis turėjo 213 Rinkikų kolegijos balsų, o demokratė Hilari Klinton (Hillary Clinton) - 131 balsą.

Pergalei reikalinga 270 rinkikų parama.

Šiuo metu susumuojami rinkimų rezultatai JAV Rytuose, Pietuose ir Vidurio Vakaruose. 6 valandą Lietuvos laiku baigėsi balsavimas Vakarų pakrantės valstijose.

"Real Clear Politics" vertinimais, H. Klinton laimi Vermonte, Virdžinijoje, Delavere, Ilinojuje, Konektikute, Masačusetse, Merilande, Naujajame Džersyje, Naujojoje Meksikoje, Niujorke, Rod Ailende ir Kolumbijos federalinėje apygardoje. Ji taip pat pirmauja Ajovoje, Pensilvanijoje, Kolorade ir Minesotoje.

Respublikonas D. Trampas išsiveržė į priekį Alabamoje, Arkanzase, Vajominge, Vakarų Virdžinijoje, Indianoje, Kanzase, Kentukyje, Luizianoje, Misisipėje, Misūryje, Montanoje, Nebraskoje, Oklahomoje, Šiaurės Dakotoje, Šiaurės Karolinoje, Tenesyje, Teksase, Pietų Dakotoje ir Pietų Karolinoje.

Jis taip pat kol kas pirmauja Aidahe, Arizonoje ir Juroje.

Visos išvardytos valstijos ir 2012 metais per JAV prezidento rinkimus lygiai taip pat pasiskirstė tarp demokratų ir respublikonų.

Skaičiuojami balsai svarbiausiose ginčijamose valstijose. Tais pačiais vertinimais, D. Trampas nugalėjo dviejose svarbiausiose iš jų - Floridoje ir Ohajuje.


JAV Atstovų Rūmų pirmininkas jau sveikina D.Trampą su pergale


JAV Atstovų Rūmų pirmininkas respublikonas Polas Rajanas (Paul Ryan) jau sveikina Donaldą Trampą (Donald Trump) su pergale JAV prezidento rinkimuose. Tai tviteryje pranešė stoties NBC reporteris. Anot jo, P. Rajanas telefonu kalbėjosi su D. Trampu.

Po vulgarių respublikonų kandidato pasisakymų apie moteris P. Rajanas buvo atsiribojęs nuo D. Trampo.


Vokietijos politikai sukrėsti dėl D. Trampo pergalės

Įvairių rangų Vokietijos politikai išreiškė savo susirūpinimą dėl Respublikonų partijos kandidato Donaldo Trampo (Donald Trump) pergalės JAV prezidento rinkimuose, praneša "Deutsche Welle".

Vokietijos gynybos ministrė Urzula fon der Lejen (Ursula von der Leyen) išreiškė drąsų požiūrį dėl nekilnojamojo turto magnato D. Trampo pergalės, pavadindama ją "dideliu sukrėtimu".

"Žinoma, mes europiečiai, kaip NATO partneriai, žinome, kad D. Trampas klaus savęs, kaip mes prisidedame prie Aljanso. Bet mes taip pat klausime, koks jūsų vaidmuo Aljanse. Daug atvirų klausimų. Mums rūpi atsakinga ir atvira Amerika", - sakė kanclerės Angelos Merkel (Angela Merkel) Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) narė.

Socialdemokratų partija (SPD) taip pat nežino, kaip vertinti JAV prezidento rinkimų rezultatus. "Su D. Trampu mes tikrai nežinome, kas mūsų laukia", - SPD užsienio politikos reikalų atstovas sakė ZDF transliuotojui.


Kas balsavo už D.Trampą ir kas už H.Klinton?

JAV prezidento rinkimuose pirmaujant respublikonui Donaldui Trampui (Donald Trump), aiškėja, kokios gyventojų grupės rinkosi milijardierių ir kokios - buvusią valstybės sekretorę Hilari Klinton (Hillary Clinton). Atitinkamus duomenis po balsavusių rinkėjų apklausos skelbia CNN.

Į akis krinta tai, kad D. Trampui pavyko įtikinti vyresnio amžiaus rinkėjus. Jam savo balsą atidavė dauguma vyresnių nei 40 metų amžiaus amerikiečių. H. Klinton tuo tarpu buvo populiaresnė tarp 19-39 metų amžiaus rinkėjų.

Ypač stiprios paramos, anot CNN, D. Trampas sulaukė iš didžiausios rinkėjų grupės - 50-64 metų amžiaus žmonių. Čia parama jam siekė 53 proc., o H. Klinton - 44.

Kitokia situacija yra su jaunais rinkėjais. 56 proc. jų balsavo už demokratę, 35 proc. - už respublikoną. Tačiau tai palyginti nedidelė balsavimo teisę turinčių rinkėjų grupė.

Įdomus yra amerikiečių pasirinkimas pagal lytį. H. Klinton, kaip ir tikėtasi, gavo daugiau moterų balsų, tačiau ne tiek daug, kiek tikėjosi jos stovykla. Tik 54 proc. moterų nurodė balsavusios už H. Klinton.

Jai gali pritrūkti ir lemiamų mažumų balsų. H. Klinton parėmė didžiulė juodaodžių dauguma - 88 proc., tačiau tik 65 proc. beveik tokio pat dydžio lotynų amerikiečių grupės žmonių. Baraką Obamą (Barack Obama) 2012-aisiais rinkosi 93 proc. juodaodžių ir 71 proc. lotynų amerikiečių.

Trečdalis lotynų amerikiečių vyrų nurodė balsavę už D. Trampą - nors jis juos rinkimų kovoje išvadino nusikaltėliais ir prievartautojais.

Vertinant pagal išsilavinimą, D. Trampas turi aiškų pranašumą tarp amerikiečių, kurių išsilavinimas yra ne aukštesnis kaip vidurinis. H. Klinton tuo tarpu populiaresnė tarp universitetų absolventų - tačiau ir čia ne taip aiškiai, kaip prognozavo apklausos.

Tarp baltaodžių universitetų absolventų D. Trampas, anot CNN, pirmauja santykiu 49:46. Daugumą respublikonas turi ir tarp amerikiečių, kurių pajamos yra daugiau nei 50 000 dolerių metus.

Įdomu tai, kad, lyginant pagal religiją, D. Trampas sulaukė didesnės visų grupių, kurios vadina save krikščionimis, paramos - protestantų, katalikų ir kitų krikščioniškų grupių.

H. Klinton tuo tarpu pirmauja tik tarp žydų rinkėjų, kuri sudaro labai mažą rinkėjų grupę - 3 proc., ir tarp tų amerikiečių, kurie nurodė priklausantys kitai religijai arba nepriklausantys jokiai.


D.Trampui įžengus į Baltuosius rūmus, krinta akcijų kainos, doleris nuvertėja


Trečiadienį, Donaldui Trampui (Donald Trump) Jungtinių Amerikos Valstijų tapus prezidentu, akcijų kainos rinkoje smuko, o doleris jenos ir euro atžvilgiu nuvertėjo, praneša žinių tarnyba AFP.

Meksikos pesas taip pat pasiekė rekordines žemumas, o investuotojai rinkosi saugesnes investicijas į auksą, pabrangusį 5 proc., ir Vokietijos vyriausybės obligacijas. Baimindamiesi rinkimų rezultatų poveikio finansinėms rinkoms, Japonijos ir Pietų Korėjos valdžios pareigūnai pradėjo derybas dėl krizės valdymo.

Rinkose prasidėjo sąmyšis, nes dauguma prekiautojų laikė demokratų kandidatę Hilari Klinton (Hillary Clinton) saugesniu pasirinkimu, nes D. Trampo politika kelia grėsmę didžiausiai pasaulio ekonomikai.

"Pastarosiomis valandomis rinkose vyko tikros skerdynės, ir Meksikos pesas nukentėjo labiausiai", - sakė OANDA vyriausiasis rinkos analitikas Kreigas Erlamas (Craig Erlam).

Prekybos pabaigoje Tokijo akcijų indeksas smuko 5,4 proc., Honkongo - 2,2 proc., o Šanchajaus - 0,6 proc. Sidnėjaus akcijų indeksas nukrito beveik 2 proc., Taipėjaus - 3 proc., Manilos nusmuko 2,5 proc., o Džakartos - 2 proc.

Volstrite "S&P 500" ir "Nasdaq" indeksų ateities sandoriai krito daugiau nei 5 proc., o "Dow Jones" - 4 proc.

Ankstyvoje Europos prekyboje Londono akcijų indeksai smuko 1,9 proc., Paryžius prarado 2,8 proc., o Frankfurtas - 2,9 proc.

Meksikos pesas, kurį sudrebino D. Trampo pasisakymai prieš imigraciją, rekordiškai sumažėjo doleriu atžvilgiu. JAV doleris buvo vertinamas 20,7128 peso. Rinkimų kampanijos metu D. Trampas pažadėjo deportuoti neregistruotus imigrantus, pastatyti sieną ir panaikinti prekybos susitarimą su Meksika. Šalies finansų ministras Chosė Antonijus Meadis (Jose Antonio Meade) ir centrinio banko valdytojas Augustinas Karstensas (Augustin Carstens) trečiadienį paskelbs pranešimą ir veiksmų planą po peso nuosmukio.

JAV dolerio vertė dar kartą nukrito, investuotojams renkantis jeną, kuri laikoma saugiu prieglobsčiu neramiais laikais. Doleris smuko nuo 105,00 jenų antradienį iki 101,30 jenos trečiadienį, bet vėliau iškopė iki 103,00 jenų.

Staigūs pokyčiai privertė Japonijos vyriausybę sušaukti skubų pasitarimą, nes stipresnė jena gali pakenkti svarbiausiems šalies eksportuotojams.

Seulo finansų reguliavimo tarnyba taip pat planuoja sušaukti skubų pasitarimą su didžiausių regiono bankų vadovais ir aptarti rinkimų rezultatų poveikį finansų rinkai. Pietų Korėjos vonas nukrito 1,3 proc.

Euras pakilo 1,2 proc., lyginant su doleriu, auksas pabrango 5,4 proc. - tai ryškiausias pokytis nuo birželį vykusio Britanijos balsavimo dėl išstojimo iš Europos Sąjungos (ES), sukrėtusio rinkas.

Australijos doleris smuko 0,9 proc., Indonezijos rupija - 0,8 proc., o Malaizijos ringitas - 0,4 proc.

Taip pat sumažėjo ir naftos kainos, tiek JAV "West Texas Intermediate", tiek "Brent" rūšies naftos ateities sandoriai smuko daugiau nei 2 proc.

Akcijų indeksų pokyčiai apie 10 val. Lietuvos laiku:

Tokijo "Nikkei 225" smuko 5,4 proc. iki 16251,54 punkto

Hongkongo "Hang Seng" smuko 2,2 proc. iki 22415,19 punkto

Šanchajaus "Composite" smuko 0,6 proc. iki 3128,37 punkto

Londono "FTSE 100" smuko 1,9 proc. iki 6718,85 punkto.

Doleris Meksikos peso atžvilgiu vėlyvą antradienį pakilo nuo 18,6152 iki 20,1100 peso

Svaras JAV dolerio atžvilgiu antradienį pakilo nuo 1,2378 iki 1,2500 JAV dolerio.

Euras svaro atžvilgiu pakilo nuo 89,03 iki 90,07 penso.

Euras dolerio atžvilgiu pakilo nuo 1,1020 iki 1,1243 JAV dolerio.

Doleris jenos atžvilgiu smuktelėjo nuo 105,14 iki 103.00 jenos.

Nafta "West Texas Intermediate" atpigo iki 43,76 JAV dolerio už barelį. Nafta "Brent North Sea" atpigo iki 44,96 JAV dolerio už barelį.

Niujorko indeksas "Dow" pakilo 0,4 proc. iki 18332,43 punkto.


JAV duris užvėrė paskutiniai balsavimo punktai

8.00 val. Lietuvos laiku JAV Aliaskos valstijoje duris užvėrė paskutinieji balsavimo punktai. Tai reiškia, kad JAV prezidento rinkimai oficialiai baigti.

Aliaska, kaip ir Delaveras, Montana, Šiaurės Dakota, Pietų Dakota, Vermontas ir Vajomingas gauna tik tris rinkikų balsus.

Rinkimuose pirmauja respublikonas Donaldas Trampas (Donald Trump). Demokratė Hilari Klinton (Hillary Clinton) praktiškai neturi šansų jį pasivyti.


Respublikonai apgynė savo daugumą Atstovų Rūmuose

Rinkimuose į JAV Kongresą respublikonai, remiantis balsavusių rinkėjų apklausa, apgynė savo daugumą Atstovų Rūmuose. Stotis „ABC News" antradienio vakarą (vietos laiku) pranešė, kad respublikonai čia turės mažiausiai 218 vietų iš 435. Tuo tarpu kol kas visiškai neaiški Senato rinkimų baigtis, praneša agentūra AFP.

Amerikiečiai antradienį rinko ne tik šalies prezidentą, bet ir 435 Atstovų Rūmų narius. Kad perimtų daugumą, demokratams reikėjo laimėti papildomai 30 vietų. Taip pat buvo renkami 34 nauji senatoriai iš 100.

Rinkimams į Senatą ir Atstovų Rūmus tenka didžiulė reikšmė, nes prezidento veiksmų laisvė labai priklauso nuo demokratų ir respublikonų balsų santykio Kongrese.

Šiuo metu respublikonai Atstovų Rūmuose turi 246 mandatus, demokratai - 186. Trys vietos yra vakuojančios.

Remiantis prieš rinkimus darytomis apklausomis, demokratams gali pavykti atsikovoti daugumą Senate. Šiuo metu respublikonai turi 54 senatorius, demokratai - 44. Dvi vietos skirtos nepriklausomiems senatoriams, tačiau jie „de facto" priklauso demokratų stovyklai.

Kongresas gali blokuoti daug prezidento iniciatyvų, ypač - jei abiejuose rūmuose vyrauja opozicinė partija.


Aiškėjant rinkimų rezultatams, Azijos akcijos smunka


Pasirodžius pirmiesiems JAV prezidento rinkimų rezultatams, pranešantiems apie tikėtiną Donaldo Trampo (Donald Trump) pergalę, Azijos akcijos rinkoje smuko, skelbia BBC.

Visose regiono rinkose fiksuojamas smukimas, o pinigų srautas nukrypo į saugias akcijas, auksą ir valiutas, taip pat ir Japonijos jeną.

Meksikos pesas pasiekė žemiausią lygį istorijoje santykyje su JAV doleriu.

Biržos prekiautojai tikėjosi užtikrintos Hilari Klinton (Hillary Clinton) pergalės, todėl menkos balsų persvaros užteko, kad rinkas užvaldytų sąmyšis.

Japonijos "Nikkei 225" nukrito 4,8 proc., Honkongo "Hang Seng" smuko 2,8 proc., o "Shanghai Composite" - 1,3 proc.

Australijos "ASX 200" krito 1,8 proc., o Pietų Korėjos "Kospi" - 2,8 proc.

JAV ir Europos akcijų indeksai antradienio prekybą baigė fiksuodami pakilimą, bet vėliau JAV akcijų ateities sandoriai smuko 4 proc.


B.Obama ragina amerikiečius po rinkimų būti vieningus


JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama) paragino amerikiečius po rinkimų būti vieningus. Rinkimų kampanija buvo sunki, kupina streso ir kartais tiesiog keista, pareiškė jis vaizdo įraše, kurį antradienio vakarą (vietos laiku) tviteryje paskelbė JAV žinių portalas „Buzzfeed".

Tačiau: „Nesvarbu, kas nutiks, saulė rytoj vėl patekės, ir Amerika ir toliau bus nuostabiausiai pasaulio šalis".

Anot B. Obamos, amerikiečiai po jo įpėdinio rinkimų turėtų jaustis ne tik demokratais ar respublikonais, bet amerikiečiais.

Rinkimų kova tarp respublikonų kandidato Donaldo Trampo (Donald Trump) ir demokratės Hilari Klinton (Hillary Clinton) smarkiai suskaldė šalį ir sukėlė daugybę skandalų.


D.Trampas nugalėjo svarbioje Floridos valstijoje

Respublikonų partijos kandidatas į JAV prezidentus Donaldas Trampas (Donald Trump) nugalėjo demokratę Hilari Klinton (Hillary Clinton) svarbioje Floridos valstijoje, prognozuoja naujienų agentūra "The Associated Press".

D. Trampas po pergalės Floridoje užsitikrino 197 rinkikų balsus, H. Klinton turi 131. Pergalei reikia 270 balsų.

Didžiausi televizijos kanalai ir AP prognozuoja nugalėtojus atskirose valstijose ir visoje šalyje dar nebaigus skaičiuoti balsų, remdamiesi savo statistikos modeliais. Šios prognozės nėra oficialios, bet turi didelį autoritetą.

Pergalė Floridoje, kur gyvena daugiau kaip 20 milijonų žmonių, garantuoja kovoje dėl JAV prezidento posto 29 rinkikų balsus.


JAV rinkimai: D.Trampo ir H.Klinton lenktynės

Suskaičiuoti pirmieji rezultatai iš vidurnaktį Naujajame Hampšyre vykusio balsavimo, praneša "Euronews".

Trijuose Naujojo Hampšyro miesteliuose balsavimo punktai duris atvėrė vidurnaktį. Čia 32-25 balsų santykiu pirmavo Respublikonų partijos kandidatas Donaldas Trampas (Donald Trump). Tačiau, remiantis rezultatais iš Diksvil Nočo miestelio, kuris balsavo pirmasis, čia keturiais balsais prieš du Demokratų partijos kandidatė Hilari Klinton (Hillary Clinton) įveikė priešininką.

Diksvil Nočas istoriškai visada pats pirmas atiduoda ir suskaičiuoja balsus. Šie metai taip pat nėra išimtis. Pagal įstatymą, bendruomenės, turinčios mažiau nei 100 rinkėjų, gali prašyti leidimo atidaryti balsavimo punktus vidurnaktį ir uždaryti iš karto, kai tik registruoti gyventojai atidavė savo balsus.

ECB pasirengęs bet kokiems ekonominiams sukrėtimams po D. Trampo pergalės

Europos centrinis bankas (ECB) pareiškė pasirengęs atremti bet kokius galimus ekonominius sukrėtimus po milijardieriaus Donaldo Trampo (Donald Trump) pergalės JAV prezidento rinkimuose. Tai pareiškė ECB valdytojų tarybos nariai - Slovėnijos centrinio banko vadovas Boštjanas Jazbecas ir Austrijos centrinio banko vadovas Evaldas Novotnas (Evald Novotny).

"Mes, be abejonės, pasirengę įsikišti, iškilus nepaprastai situacijai. Turime palaukti ir pamatyti, kaip visa tai iš tiesų atsilieps ekonomikai", - pareiškė E. Novotnas.

Pažymima, kad bet koks JAV ūkio plėtros nusilpimas ar euro kurso sustiprėjimas JAV dolerio atžvilgiu neigiamai atsilieps dabartinei ECB politikai.

"Mano nuomone, JAV federalinis atsargų bankas ir Europos centrinis bankas yra pajėgūs atitinkamai sureaguoti į bet kokius galimus sukrėtimus po JAV prezidento rinkimų", - sakė Slovėnijos centrinio banko vadovas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +22 C

+12 +19 C

+15 +20 C

+13 +22 C

+16 +20 C

+20 +23 C

0-9 m/s

0-11 m/s

0-7 m/s