Kas būtų, jei Holivudas, pagrindinis demokratų finansinis ramstis, nutrauktų Joe Bideno kampanijos finansavimą? Toks pavojus iškilo po to, kai aktorius George‘as Clooney ir kiti turtingi rėmėjai paragino JAV prezidentą trauktis iš kovos dėl Baltųjų rūmų.
„Man patinka Joe Bidenas. Tačiau mums reikia naujo kandidato“, – rašė G. Clooney trečiadienį laikraščio „New York Times“ redakcijos skiltyje po to, kai katastrofiškas J. Bideno pasirodymas televizijos debatuose su respublikonų kandidatu Donaldu Trumpu vėl sukėlė nuogąstavimų dėl 81 metų prezidento tinkamumo eiti pareigas.
Šis pareiškimas buvo rimtas smūgis J. Bidenui, praėjus vos trims savaitėms po to, kai G. Clooney Los Andžele surengė didelį lėšų rinkimo renginį jo rinkimų kampanijai paremti.
Per iškilmingą vakarą prezidentui pavyko surinkti daugiau kaip 30 mln. dolerių – rekordinę sumą, kuri pademonstravo šio sektoriaus galią finansuojant Amerikos kairiuosius.
„Jei visi šie stambūs rėmėjai pasitrauks, jis nuskęs, – sakė Pietų Kalifornijos universiteto istorijos profesorius Steve‘as Rossas, parašęs knygą apie Holivudo įtaką Amerikos politikai. –Holivudas tebėra svarbi vieta kandidatų karjerai“.
G. Clooney nėra vienintelis dėl to nerimaujantis. Pastarosiomis dienomis vienas iš „Netflix“ įkūrėjų Reedas Hastingsas, Walto Disney anūkė Abigail ir Holivudo megaagentas Aris Emanuelis, kurio brolis Rahmas dirbo Barako Obamos štabo vadovu, – sakė, kad nefinansuos J. Bideno, motyvuodami susirūpinimu dėl jo amžiaus.
Įtakos istorija
Nors Amerikos pramogų industrijos uždirbami milijonai yra labai svarbūs abiem partijoms, Holivudo širdys ir piniginės dešimtmečius buvo linkusios į kairę.
Billas ir Hillary Clintonai, kandidatuodami į Baltuosius rūmus, abu kliovėsi Holivudo parama. 2007 metais B. Obama pasinaudojo „Oprah Winfrey efektu“ – jo žinomumas padidėjo po to, kai televizijos žvaigždė surengė vakarienę, skirtą reklamuoti žmogui, kuris tuo metu dar buvo tik senatorius.
Per 2020 metų prezidento rinkimų varžybas pramogų industrija demokratams skyrė 104 mln. dolerių, o respublikonams – 13 mln. dolerių, rodo ne pelno siekiančios organizacijos „Open Secrets“, stebinčios rinkimų kampanijų finansavimą, duomenys.
Bet taip buvo ne visada. Devintajame dešimtmetyje respublikonų prezidentas Ronaldas Reiganas, pats buvęs aktorius, džiaugėsi tokių žvaigždžių kaip Frankas Sinatra parama ir daug rėmėsi Holivudo pinigais.
„Holivudas iš tikrųjų buvo konservatyvi Respublikonų partijos bazė“, – AFP sakė S. Rossas.
„Kai praeito amžiaus trečiajame dešimtmetyje Louisas B. Mayeris perėmė MGM studiją, jis pavertė ją GOP lėšų rinkimo reklamos sparnu ir surinko milžiniškas pinigų sumas“, – sakė S. Rossas apie Respublikonų partiją.
Kita vertus, keturi broliai Warneriai ketvirtajame dešimtmetyje savo studija ir žvaigždėmis rėmė demokratą Frankliną D. Rooseveltą.
1960 metais išrinkus Johną F. Kennedy, Holivudas pradėjo krypti į kairę, kadangi baigėsi aktorių, įtariamų simpatijomis komunistams, įtraukimo į juoduosius sąrašus era.
„Tai buvo nauja žodžio laisvės era kino žvaigždėms, kurioms nebegrėsė įtraukimas į juoduosius sąrašus už kokių nors minčių, laikomų pernelyg radikaliomis, išsakymą“, – sakė ekspertas.
Tiesiog paspaustas pauzės mygtukas?
Tačiau ar Holivudas, net ir turėdamas kultūrinį ir finansinį pajėgumą, tikrai turi galios išstumti J. Bideną iš varžybų?
G. Clooney nuomonė „New York Times“ puslapiuose „tikrai yra dar vienas spaudimo taškas“, – sakė demokratų patarėjas Stevenas Maviglio, dirbęs su buvusiu Kalifornijos gubernatoriumi Gray‘umi Davisu.
Tačiau S. Maviglio mano, kad tam tikrų rėmėjų panika yra „laikinas reiškinys“.
„Jei prezidentas nuspręs pasilikti ir taps aišku, kad tai bus Bidenas ir Trumpas, Holivudas grįš ten, kur ir pradėjo, t. y. palaikys Joe Bideną“, – sakė S. Maviglio, pridurdamas, kad industrijos atstovų pasitraukimų dar nėra tiek daug, kad būtų galima nutraukti J. Bideno kampaniją.
Visų akys dabar krypsta į milijardierių Jeffrey Katzenbergą, buvusį „Disney“ vadovą ir vieną iš „Dreamworks“ įkūrėjų, kuris birželio mėnesį organizavo iškilmingą J. Bideno lėšų rinkimo vakarą.
Nuo katastrofiškų J. Bideno debatų J. Katzenbergas buvo smarkiai kritikuojamas, tačiau pats tylėjo. „Jis yra šios mašinos variklis. Jei jis sustos, tada tai bus reikšminga“, – sakė S. Maviglio.