Kinijos prezidentas Xi Jinpingas antradienio vakarą atvyko į Serbiją, pranešė Kinijos valstybinė žiniasklaida – tai antra jo kelionės po Europą stotelė po valstybinio vizito Prancūzijoje.
Kinijos valstybinis transliuotojas CCTV pranešė, kad Xi Jinpingas „atskrido į Belgradą specialiu lėktuvu, jo valstybinis vizitas surengtas Serbijos prezidento Aleksandaro Vučičiaus kvietimu“.
Trečiadienį Belgrade Xi Jinpingas susitiks su A. Vučičiumi, Pekinui siekiant stiprinti politinius ir ekonominius ryšius su draugiškesnėmis Europos šalimis. Kinija investavo milijardus į Serbiją ir kaimynines Balkanų šalis, ypač į kasybą ir gamybą, pernai Pekinas ir Belgradas pasirašė laisvosios prekybos sutartį.
Xi Jinpingas atvyko į Serbijos sostinę po valstybinio vizito Prancūzijoje, ten intensyviai bendravo su prezidentu Emmanueliu Macronu opiomis prekybos ir glaudžių ryšių su Rusija, kuriuos Kinija palaiko nepaisant karo Ukrainoje, temomis. Tačiau kitos dvi šalys, kurias Xi Jinpingas pasirinko pirmajai nuo 2019 m. kelionei į Europą, ją užbaigs Vengrijoje, yra laikomos Maskvai palankiausiomis valstybėmis Europoje.
Serbijos finansų ministras Siniša Mali valstybiniam transliuotojui RTS sakė, kad per diskusijas trečiadienį daugiausia dėmesio bus skiriama „puikiam projektui“. „Siekiame pritraukti didelių Kinijos investicijų į labai perspektyvią sritį“, – antradienį sakė jis, tačiau pridūrė, kad „šiuo metu kortų neatskleis“.
Per vizitą Serbijos sostinės gatvės buvo išpuoštos Kinijos vėliavomis, plakatais ir reklaminiais stendais, skelbiančiais „šiltą draugų iš Kinijos sutikimą“.
NATO bombardavimas
Xi Jinpingo vizitas Belgrade sutampa su 25-osiomis Kinijos ambasados bombardavimo metinėmis. 1999 m. JAV subombardavus ambasadą žuvo trys žmonės. Ambasada nukentėjo per keletą mėnesių trukusią JAV vadovaujamą NATO kampaniją, nukreiptą į Serbijos saugumo pajėgas, Kosove kariavusias žiaurų karą su etninių albanų sukilėliais. Vėliau JAV atsiprašė ir sakė, kad pasenę žemėlapiai suklaidino pilotą ir jis smogė į klaidingą taikinį.
Antradienį serbų dienraštis „Politika“ paskelbė Xi Jinpingo straipsnį, kuriame jis parašė, kad NATO „pasibaisėtinai subombardavo Kinijos ambasadą Jugoslavijoje“, ir perspėjo, kad Kinija „niekada neleis tokiai tragiškai istorijai pasikartoti“. Jis taip pat gyrė „tvirtą it geležis“ Kinijos ir Serbijos draugystę, „sutvirtintą mūsų tautiečių krauju“.
Pasak ekspertų, vizito data reiškia, kad jis turės „didelę simbolinę reikšmę“.
Po susitikimo su A. Vučičiumi Xi Jinpingas vyks į Vengriją, ten Kinija daug investavo į didžiules akumuliatorių ir elektromobilių gamyklas.