respublika.lt

Konfliktas - realus ar suvaidintas?

Komentuoja A.Butkevičius ir I.Stankovičius

(239)
Publikuota: 2025 vasario 21 07:38:24, Petras ŠULIAUSKAS
×
nuotr. 1 nuotr.
Viešas JAV prezidento Donaldo Trampo ir Ukrainos lyderio Volodymyro Zelenskio apsižodžiavimas gali būti labai naudingas. Arūno Bernacko koliažas

JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) trečiadienį Ukrainos lyderį Volodymyrą Zelenskį, pavadino diktatoriumi.

 

„Diktatorius be rinkimų, V.Zelenskis verčiau veiktų greitai, kitaip liks be šalies", - rašė D.Trampas savo socialinėje platformoje „Truth Social" apie Ukrainos lyderį, kurio penkerių metų kadencija baigėsi pernai. Pagal Ukrainos įstatymus, rinkimai karo metu negali būti rengiami.

Pranešime D.Trampas dar kartą pakartojo, kad karas Ukrainoje yra daug svarbesnis europiečiams, nei amerikiečiams, bei tai, kad V.Zelenskis atsisako surengti rinkimus ir jo populiarumas Ukrainoje yra labai menkas. Be to, jis neva pats pripažino, kad pusė pinigų, kuriuos jam davė Amerika, dingo.

„Europa nesugebėjo atnešti taikos, o V.Zelenskis tikriausiai nori išlaikyti šį lengvo pasipelnymo šaltinį. Aš myliu Ukrainą, bet V.Zelenskis padarė baisų darbą, jo šalis sugriauta, milijonai žuvo be reikalo", - tęsė D.Trampas.

V.Zelenskis netruko sureaguoti į kandžius D.Trumpo komentarus, kad V. Zelenskio populiarumo reitingas esą siekia 4 proc.

„Deja, prezidentas D.Trampas, kurį labai gerbiame kaip Amerikos žmonių lyderį gyvena dezinformacijos erdvėje", - tvirtino V.Zelenskis, apkaltindamas Maskvą D.Trampo klaidinimu.

Komentuoja Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataras Audrius Butkevičius:


Iš esmės nieko naujo neįvyko. JAV pozicija Europos atžvilgiu nuo tų laikų, kai Džordžas Bušas jaunesnysis (George Bush) ieškojo Rusijos prezidento Vladimiro Putino sielos, niekas nepasikeitė. Požiūris buvo gerai maskuojamas, tačiau situacija leido galvoti, kad tarp Europos priešų - Rusijos ir Kinijos - yra įsispraudusi ir JAV. D.Trampas išviešino situaciją, kuri politologams buvo puikiai suvokiama, tačiau politikams, gyvenantiems iliuzija, kad geras dėdulė iš Amerikos išspręs visas problemas, todėl patys galime nieko nedaryti, tai - nedidelis šokas.

Didžiausią šoką patyrė samdoma žurnalistika, kuri jaukiai gyveno iš JAV pakišamų pinigų ir pūtė Europos gyventojams miglą, esą viskas gerai. Vertinti susiklosčiusią situaciją galiu tik pozityviai - pagaliau Europoje prasidėjo lyderio paieška, senosios Europą formavusios galios pradėjo koncentruoti jėgas artėjančiam gynybos momentui. Vilniuje besilankantis generolas Benas Hodžesas (Ben Hodges) pirštu dūrė į Suvalkų koridorių, nurodydamas organizuoti jo gynybą, ir galime tikėtis, kad liurbiai Daukanto aikštėje, VRM ir KAM pagaliau išgirs apie ką mes kalbėjome pastaruosius 30 metų. Visiems pasiruošusiems pasiraitojus kelnes ieškoti upelio, kurį perbridus galima pasijusti saugiems, siūlau kiek nurimti - dar ne rytoj.

Ukrainai ši situacija taip pat išeina į naudą - teks pradėti gaminti patiems nors tiek, kiek suplanuota šalies gynybiniame biudžete (dabar jis vykdomas pusiau). Ginklų, kurių Džo Baidenas (Joe Biden) pasiuntė paskutinio pasispardymo metu, užteks geram pusmečiui atlaikyti rusų puolimą. Kita vertus, šiais laikais pusmetis - tai ištisas politinis amžius.

Komentuoja Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Strateginio prognozavimo skyriaus išorinės informacinės aplinkos vyriausiasis ekspertas, dimisijos pulkininkas Ignas Stankovičius:


Šiandieninė situacija veda prie neapibrėžtumo, didelių įtampų ir nenuspėjamumo. Analizuoti ją šiuo metu yra be galo sunku, nes jau patys pareiškimai duoda efektus. Kuo tai gali pasibaigti Ukrainai, kalbėti dar anksti, nes ne faktas, kad jie patys žino, ko nori.

Lietuvos šiuo metu tokios kalbos kažkaip ypatingai nepaveiks, bet mes, vienaip ar kitaip, galime paveikti ES. Kol situacija nėra aiški, tiek ES, tiek NATO nariams reikėtų susilaikyti nuo per daug ankstyvų pareiškimų, o mūsų politikai jau pradeda reaguoti, esą žino, kuo viskas baigsis. Jeigu jau norisi kalbėti, daryti tai reikėtų atsargiai, perspėjant apie galimas pasekmes, reikšti nuogąstavimus, o ne „išrašinėti receptus".

Jeigu tai yra naujoji Jalta, naujasis pasaulio perdalinimas, situacija gali tapti dar mažiau nuspėjama, bet mane ramina, kad be Europos JAV irgi nusilpsta. Pjautis su ES jiems nėra tikslinga. Gali būti, kad būdamas geras aktorius, tokiu būdu D.Trampas siekia supurtyti Europą, skatinant ją aktyviau ruoštis gynybai. Metodai pasirinkti drastiški, bet jeigu tikslas yra turėti galingesnį partnerį, juos galima pateisinti. Kadaise JAV „užmigdė" Europą, todėl, jeigu dabar ji taip buvo „pažadinta", D.Trampas gali pasidėti pliusą.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
160
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (239)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar reikėtų lietuviams boikotuoti didžiuosius prekybos centrus dėl didėjančių maisto kainų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kas turėtų kalbėti iš Signatarų rūmų balkono Vasario 16-ąją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-6 +1 C

-7 +1 C

-9 +1 C

-2 +1 C

-1 +4 C

0 +4 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s