Kijevo sprendimas nepratęsti pasibaigusios galioti su „Gazpromu“ sudarytos sutarties dėl rusiškų dujų tiekimo į Europą rimtai pakenks Europos vartotojams, trečiadienį pareiškė Kremlius.
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis antradienį pranešė, kad jo šalis nuo gruodžio 31 d. nebepratęs tranzito per Ukrainą sutarties galiojimo.
„Ji baigėsi“, – pasakė jis.
Nepaisant vykstančio konflikto, 2023 m. Rusija per Ukrainą į Europą pristatė daugiau nei 14 mlrd. kubinių metrų dujų, nors šis kiekis ir nesiekė sutartyje numatytos 40 mlrd. kubinių metrų apimties.
Rusiškas dujas tokiu būdu vis dar gauna ES narės Austrija, Vengrija ir Slovakija.
Šios trys šalys naudojasi dujomis iš Rusijos, nors po 2022 m. vasarį prasidėjusios plataus masto Maskvos invazijos Ukrainoje ES yra įsipareigojusi iki 2027 m. jų visiškai atsisakyti.
„Toks Ukrainos sprendimas rimtai pakenks rusiškas dujas vis dar norinčių pirkti Europos vartotojų interesams“, – pasakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
„Jiems paprasčiausiai teks mokėti gerokai daugiau, o pramonė dėl to taps mažiau konkurencinga“, – pridūrė jis.
Ukrainos bendrovės penkerių metų trukmės sutartį su „Gazpromu“ pasirašė 2019 m. gale.
Praėjusį mėnesį V. Zelenskis užsiminė, kad, ieškant, kuo pakeisti tranzitu per Ukrainą gabentas rusiškas dujas, šiuo metu vyksta Ukrainos derybos su Azerbaidžanu – vienu iš didžiųjų gamtinių dujų gamintojų.
Tačiau Ukraina bendros sienos su Azerbaidžanu neturi, o tai reiškia, kad dujos iš Azerbaidžano dujotiekiu vis tiek turėtų keliauti per Rusiją.
Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas liepos pabaigoje pasakė, kad ES ir Kijevas kreipėsi į jį, prašydami pagalbos susitarti su Maskva.
Rugpjūčio 6 d. Ukraina surengė precedento neturintį išpuolį Rusijos Kursko regione ir užėmė dešimtis gyvenviečių, tarp jų – Sudžos miestelį.
Šiame maždaug 5 000 gyventojų turinčiame mieste yra Sudžos matavimų stotis – paskutinis didesnis dujotiekiu per Ukrainą į Europą vis dar gabenamų Rusijos dujų tranzito punktas.