Vakar rašėme, jog Briuselio bei Prancūzijos politikai skundėsi, jog nebuvo iš anksto informuoti apie naują JAV, Jungtinės Karalystės (JK) ir Australijos karinį aljansą ir netgi įtarė, jog Vašingtonas ignoruoja Europą. Amerikiečiai netrukus mėgino nuraminti įsiaudrinusius europiečius, tačiau, panašu, tarpusavio pasitikėjimo krizė tik gilėja.
Australijos ministras pirmininkas Skotas Morisonas (Scott Morrison), JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) ir JK premjeras Borisas Džonsonas (Boris Johnson) bendrame virtualiame pareiškime pranešė, kad jų vadovaujamų šalių partnerystė leis tarpusavyje dalintis technologijomis, be kita ko, apimančiomis kibernetinį saugumą, dirbtinį intelektą ir povandenines sistemas.
„Šiandien mūsų tautos jungiasi į naujos kartos partnerystę, grindžiamą stipriu pasitikėjimu", - ketvirtadienį teigė trijų valstybių lyderiai.
„Visuomet žvelgėme į pasaulį panašiu kampu. Visuomet tikėjome pasauliu, kuris teikia pirmenybę laisvei, gerbia žmogaus orumą, teisinę valstybę, suverenių valstybių nepriklausomybę ir taikų tautų bendravimą", - pridūrė Australijos premjeras.
Vadovaujantis naujuoju saugumo susitarimu, Australijai bus suteikta prieiga prie branduoline energija varomų povandeninių laivų technologijų, o tai itin supykdė Prancūziją, kuri įsivaizdavo parduosianti savo gamybos laivus australams.
B.Džonsonas, kalbėdamas iš Dauningo gatvės, teigė, kad šiuo susitarimu siekiama „užtikrinti saugumą ir stabilumą Indijos ir Ramiojo vandenyno regione" bei sukurti darbo vietų JK.
„Verčiame naują mūsų draugystės lapą ir pirmoji šios partnerystės užduotis bus padėti Australijai įgyti branduoline energija varomų povandeninių laivų flotilę", - teigė B.Džonsonas, akcentuodamas, kad povandeniniai laivai bus „varomi branduoliniais reaktoriais, tačiau neapginkluoti branduoliniais ginklais, o mūsų darbas visiškai atitiks mūsų branduolinio ginklo neplatinimo įsipareigojimus".
„Šiandien žengiame dar vieną istorinį žingsnį, skirtą sustiprinti ir įtvirtinti mūsų trijų šalių bendradarbiavimą, nes mes suvokiame būtinybę užtikrinti ilgalaikę taiką ir stabilumą Indijos ir Ramiojo vandenyno regione", - lyderiams antrino „Miegančiuoju Džo" vadinamas Dž.Baidenas.
Europiečiams pasipiktinus, jog jie net nebuvo informuoti apie naują aljansą, JAV valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Antony Blinken) suskubo pavadinti Prancūziją „gyvybiškai svarbia partnere Azijoje", tačiau Paryžių tai vargu ar galėjo paguosti, kadangi prancūzai akivaizdžiai prarado didelį Australijos kontraktą dėl prancūziškų povandeninių laivų pirkimo.
Komentuoja Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkasRolandas PAULAUSKAS:
Prieš daug metų vienoje radijo laidoje aš paklausiau klausytojų: ką mes darysime, kai Vakarų „šeima" pradės skirtis, o tėvas (JAV) su motina (Europa) vienas kitam pradės reikšti priekaištus? Kur mes tuomet dėsimės? Nes mūsų sąmonėje Vakarai yra tarsi nedalomas vienetas, bendra šeima ir nesugriaunamas monolitas. Bet tai yra netiesa - to monolito niekada nebuvo ir tai tėra klaidingas mūsų sąmonės vaizdinys.
Dabartiniai anglosaksų veiksmai, kuriant šitą naują aljansą net neinformavus savo vadinamųjų „sąjungininkų" kontinentinėje Europoje, tą kuo puikiausiai iliustruoja. O tai reiškia, kad mūsų aukščiausio politinio „elito" bei nemažos dalies bendrapiliečių pasaulio įsivaizdavimas yra labai vaikiškas ir naivus. Na, o mūsų politinis „elitas" tokį vaikiškumą demonstruoja beveik kiekvieną valandą...
Tiems, kurie skaito „Respublikos leidinius", atsakymas dėl naujojo aljanso turėtų būti aiškus, o tiems, kuriems neaišku iki šiol - pakartokime: pasaulis ruošiasi dideliam konfliktui, kurio pagrindiniai žaidėjai bus Jungtinės Valstijos, Kinija, Rusija ir iš dalies ES... Štai tos trys pagrindinės jėgos renka sau pėstininkus būsimam konfliktui.
Vakarų civilizacija didžia dalimi ir yra anglosaksų kūrinys, o anglosaksai visiškai nesiruošia vadovautis ES interesais ar juo labiau juos tenkinti - jie visada vadovavosi tik savo interesais.
Neužmirškime, jog dar prieš 100 metų pasaulyje dominavo Didžioji Britanija su savo svaru sterlingų. Ir tik po Antrojo pasaulinio karo britų vaidmenį perėmė JAV su savo doleriu. Dabar jau amerikiečiai negali atsisakyti šito vaidmens, nes tik dominuodami pasaulyje jie dar gali išlaikyti ir dolerio dominavimą. O jeigu JAV neteks lyderio vaidmens, susvyruos dolerio pozicijos ir tas savaime iššauks begalines, gal net neišsprendžiamas, problemas.
Reikia tik išsiplauti ausis ir nebijoti išgirsti tiesą, kurią atvirai sako ir patys amerikiečiai - JAV lyderiai daugelį metų kartoja vieną ir tą patį: mes neleisime susiformuoti pasaulyje antrai tokiai valstybei, kaip Jungtinės Valstijos. O Australija jiems reikalinga kaip būsimas kovos prieš Kiniją placdarmas.
Jeigu mes norime išlikti kaip valstybė, vienintelė galimybė yra nesivelti į šį didžiųjų jėgų konfliktą. O jeigu mes užimame kažkurios iš kovojančių šalių poziciją, ką nuolat aktyviai demonstruojame, tai viskas priklausys tik nuo nugalėtojo, kuris ir spręs mūsų likimą, malonės. Tai yra ne mūsų karas, bet mus į jį traukia tiesiog jėga.
Pavyzdys, kaip mus ten traukia, yra ir tas Taivano reikalas... Aš tiesiog neatsistebiu mūsų politikais - ar jie yra protiškai neįgalūs, ar nupirkti, nesuprantu... Jie tiesiog kelia grėsmę mūsų valstybingumui. Galėtų mūsiškiai pasimokyti iš Suomijos, kuri iš paskutiniųjų stengiasi neįsivelti į šitą konfliktą. O mes išdidžiai žygiuojam priekyje ir mojuojam raudonu skuduru besipjaunantiems vilkams. Norėčiau tik sužinoti, kas darosi galvose tų, kurie šiandien vadovauja mūsų valstybei?