respublika.lt

Kur slypi Šiaurės Korėjos pokyčių raktas

(0)
Publikuota: 2017 kovo 21 12:17:09, Ričardas ČEKUTIS, zinios@vakarozinios.lt
×
nuotr. 1 nuotr.
Šiaurės Korėja - pavojus visiems. EPA-Eltos nuotr.

Šiaurės Korėja pranešė išbandžiusi naują galingą raketos variklį kaip tik tuo metu, kai kaimyninėje Kinijoje viešėjo JAV valstybės sekretorius Reksas Tilersonas (Rex Tillerson).

 

Linas Kojala, Rytų Europos studijų centro vadovas, politologas:

Žinoma, Šiaurės Korėjos veiksmai regione kelia nerimą ne vien amerikiečiams. Ir R.Tilersono vizito kontekstas toks, kad daugelis pasaulio valstybių dabar nerimauja dėl Šiaurės Korėjos branduolinio potencialo, todėl visiškai nekeista, kad šis vizitas įvyko būtent į Kiniją. Dabar matome, kad ir Kinija, nors yra laikoma gana artima Šiaurės Korėjos sąjungininke arba ta valstybė, kuri pernelyg jos nekritikuoja, saugumo klausimais yra kartu su Jungtinėmis Valstijomis. Todėl kinai ieško tam tikro bendro konsensuso, atstovaudami tiek savo, tiek Šiaurės Korėjos interesams. Manau, kad tai buvo labai svarbi diplomatinė šio vizito detalė, kuri rodo, kad visas pasaulis yra sunerimęs, ir kartu taip buvo pasiųstas tam tikro spaudimo signalas Pchenjanui.

Kalbant apie Šiaurės Korėją kartais akcentuojamas ir Rusijos vaidmuo, esą Pchenjano režimas pats savaime be išorinės priedangos negalėtų šitaip erzinti likusio pasaulio... Sunku pasakyti, kiek čia rusai prisideda. Tačiau reikia akcentuoti, kad Rusija visuomet ieškojo tam tikro balanso, nors kai kuriais atvejais ir buvo priskiriama toms valstybėms, kurios norėtų, kad Šiaurės Korėja išliktų tokia, kokia yra. Kita vertus, Maskvoje puikiai suvokiama, kad bet kokia branduolinė ginkluotė, kuri atitektų trečiajai valstybei, tokiai kaip Šiaurės Korėja, keltų didelę grėsmę jau vien dėl to, kad ten įsitvirtinęs gana neprognozuojamas politinis režimas ir sistema, iš kurios patikimumo ar stabilumo tikėtis neįmanoma.

Manau, visi puikiai supranta, kad pagrindinė Pchenjano sąjungininkė vis dėlto yra Kinija ir kad pokyčių raktas į Šiaurės Korėją slypi būtent Pekine. Jeigu kinai bus tie, kurie sutiks bent jau ekonominėje plotmėje paspausti truputį daugiau Šiaurės Korėją, negu tai darė iki šiol, be to, jeigu diplomatinėje plotmėje Kinija nebus ta valstybė, į kurią Šiaurės Korėja galės taip paprastai remtis, kaip dažniausiai buvo iki šiol, tuomet galbūt ir pavyks išvengti to trečiojo scenarijaus, kurį ir minėjo R.Tilersonas, - t.y. Amerikoje šiuo metu gana dažnai aptariamas karinės jėgos panaudojimas. Taigi, raktas yra Kinijoje, kuri akivaizdžiai taip pat ieško tam tikro konsensuso, kaip tą problemą būtų galima išspręsti be minėto trečiojo scenarijaus...

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar bijote klimato kaitos keliamų kataklizmų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip praleidžiate savo atostogas?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+15 +22 C

+12 +19 C

+15 +20 C

+13 +22 C

+16 +20 C

+20 +23 C

0-9 m/s

0-11 m/s

0-7 m/s