ES nepratęs birželio 5 d. pasibaigsiančio bemuičio importo režimo Ukrainos žemės ūkio produktams, nurodė už žemės ūkį atsakingas EK narys Kristofas Hansenas (Christophe Hansen), praneša „Politico".
Visgi jis pažymėjo, kad ir pasibaigus dabartiniam lengvatiniam režimui, Europos rinka Ukrainai liks atvira. Pasak jo, EK ruošia naują tarifinių kvotų sistemą, o rezultatas Kijevui bus palankesnis nei grįžimas prie ankstesnio susitarimo.
Europos pareigūnas, susipažinęs su Ukrainos ir ES prekybos derybomis, leidiniui „Evropeiskaja pravda" patvirtino, kad nuo birželio 6 d. nustos galioti tiek prekybos lengvatos, tiek pernai įvesti apribojimai daugelio jautriausių produktų, tokių kaip kiaušiniai, medus, vištiena, importui. Pasak jo, dar svarstoma idėja palikti prekybos lengvatas kai kurioms eksporto kategorijoms, pavyzdžiui - plienui.
Pastaraisiais mėnesiais derybose daugiausia dėmesio buvo skiriama atsarginio plano, kaip esamas išimtis pakeisti atnaujintais apribojimais pagal 2014 m. ES ir Ukrainos laisvosios prekybos susitarimą, parengimui.
Ukrainos valdininkai ir ūkininkų asociacijos perspėjo, kad bemuičio režimo panaikinimas netaikant kitų priemonių eksportui gali kainuoti 3,3 mlrd. eurų ir sumažinti šalies BVP 2,5 proc. Pasak šaltinių, susipažinusių su K.Hanseno tvarkaraščiu, balandžio 10 d. jis turėjo susitikti su Ukrainos žemės ūkio ministru Vitalijumi Kovalu ir aptarti tolesnius žingsnius.
Neoficialios derybos tebevyksta, tačiau ES pareigūnai pripažįsta, kad iki birželio 5 d. sutarti dėl atsarginio plano bus sudėtinga. Taip yra ir dėl to, kad šiuo metu ES dėmesys nukreiptas į prekybos konfrontaciją su JAV, kuri kovą įvedė 25 proc. muitus plieno ir aliuminio importui iš ES bei ketina įvesti papildomus mokesčius.
2022 m. birželį ES, siekdama po Rusijos intervencijos paremti Kijevą, sustabdė muitų ir kvotų taikymą Ukrainos žemės ūkio produktų importui. Nuo to laiko priemonė buvo vis pratęsiama, bet prieš metus ji sulaukė smarkios kritikuos, kurią paskatino Europos ūkininkų protestai. Lenkijos ūkininkai surengė blokadą pasienyje su Ukraina, neįsileisdami sunkvežimių, o Europos gamintojai reiškė nepasitenkinimą dėl pigesnių Ukrainos produktų srauto. Su Ukraina besiribojančios šalys įvedė savo ribojamąsias priemones - Lenkija, Vengrija, Slovakija ir kt. vienašališkai uždraudė importuoti Ukrainos maisto ir žemės ūkio produktus.