JAV pareiškus apie pradedamas derybas su Rusija dėl karo Ukrainoje užbaigimo, NATO atėjo laikas susimąstyti apie savo ateitį, ketvirtadienį perspėjo Prancūzijos gynybos ministras.
„Tai lemiama tiesos akimirka“, – prieš NATO susitikimą žurnalistams sakė Sebastienas Lecornu.
„Žmonės vadina Aljansą pačia svarbiausia, stipriausia per istoriją karine sąjunga. Istoriškai tai tiesa, tačiau kyla klausimas, ar tai bus tiesa po 10 ar 15 metų“, – pareiškė Prancūzijos ministras.
Jis tai sakė JAV paskelbus, kad susitarė su Rusija pradėti derybas dėl karo Ukrainoje užbaigimo.
Vašingtonui reikalaujant, kad Europa perimtų saugumą į savo rankas, S. Lecornu sakė, kad NATO sąjungininkės turi galvoti apie ilgalaikę perspektyvą ir sustiprinti savo gynybos pramonę.
Ketvirtadienį, prieš NATO derybas Briuselyje, JAV gynybos sekretorius Pete'as Hegsethas apibūdino karą Ukrainoje kaip „NATO fabriko perkrovimą, verčiantį suvokti, kad šis Aljansas turi būti tvirtas, stiprus ir realus“.
Jis pakartojo D. Trumpo reikalavimą, kad sąjungininkės daugiau nei dvigubai padidintų išlaidas gynybai iki penkių procentų bendrojo vidaus produkto (BVP). Pasak P. Hegsetho, dviejų procentų BVP neužtenka, svarbu padidinti šį tikslą „iki trijų ir keturių, o galiausiai, kaip sakė prezidentas Trumpas, iki penkių procentų“.
„Rusija turi karo mašiną ir siekia užimti vis daugiau žemių Ukrainoje, o tam pasipriešinti yra svarbi Europos pareiga“, – pareiškė P. Hegsethas.
Rusijai įsiveržus į Ukrainą, JAV sąjungininkės jau padidino šias išlaidas ir žada padaryti daugiau, kad paremtų Kijevą.
S. Lecornu sakė, kad Prancūzija ir kitos narės yra pasiryžusios padaryti daugiau, tačiau perspėjo, kad pinigus reikia leisti protingai, o ne tiesiog „užpildyti angarus“ JAV technika „nesiekiant tikro karinio efektyvumo“, tai būtų istorinė Europos „nesėkmė“.
S. Lecornu yra ištikimas Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono sąjungininkas, griežtas didesnės karinės Europos nepriklausomybės šalininkas, kadaise per pirmąją D. Trumpo kadenciją apibūdinęs NATO kaip organizaciją su mirusiomis smegenimis, reikalaujantis, kad Europos Sąjungos šalys pirktų europietiškus ginklus.
Perteikdamas Europos nuogąstavimus, kad D. Trumpas gali įstumti Ukrainą į blogą taikos susitarimą, jis perspėjo, jog tai gali padrąsinti Vladimirą Putiną ir kitas Vakarų varžoves, tokias kaip Iranas, Šiaurės Korėja ir Kinija.
„Arba diskutuojame apie taiką per jėgą, arba, priešingai, tai bus taika per silpnumą“, – sakė S. Lecornu ir pridūrė, kad pastarasis variantas gali privesti prie „dramatiškos saugumo padėties“ ir „konflikto išplėtimo“.