respublika.lt

Moldova kol kas pasuko į Vakarus

(0)
Publikuota: 2021 liepos 13 21:10:56, Ričardas ČEKUTIS
×
nuotr. 4 nuotr.
Moldovos prezidentė Maja Sandu spaudos konferencijoje tiesiog švytėjo iš džiaugsmo, o šaliai prabudo viltis kada nors tapti Vakarų civilizacijos dalimi. EPA -Eltos nuotr.

Moldovos gyventojai pirmalaikiuose parlamento rinkimuose balsavo už provakarietišką šalies kursą. Suskaičiavus didžiąją dalį balsavimo biuletenių, sekmadienį vykusius rinkimus laimėjo beveik 48 proc. balsų surinkusi prezidentės Majos Sandu partija „Veiksmas ir solidarumas" (PAS).

 

Tokius duomenis vakar paskelbė centrinė rinkimų komisija.

M.Sandu krizės krečiamai šaliai žadėjo tolesnį suartėjimą su ES. Iki šiol jai trūko vyriausybės paramos. Prorusiški komunistai ir socialistai, vadovaujami buvusio prezidento Igorio Dodono, rinkimų komisijos duomenimis, surinko 31 proc. balsų. „Sor" partija gavo 7 proc. rinkėjų pasitikėjimą. Į 101 vietos parlamentą pateko tik trys iš daugiau kaip 20 registruotų partijų.

Dalyvauti rinkimuose buvo paraginti 3,3 mln. piliečių. Tačiau prie balsadėžių atėjo tik 48 proc. Rinkimų stebėtojai iš Rusijos rinkimus pavadino apskritai sąžiningais. Nustatyta tik pavienių pažeidimų, kurie neturėjo įtakos rezultatams. M.Sandu paskyrė pirmalaikius rinkimus, kai jos priešininko I.Dodono prorusiškos jėgos kelis mėnesius trukdė sudaryti naują vyriausybę.

Moldovos Respublika, kuri ribojasi su ES nare Rumunija, nuo savo nepriklausomybės prieš 30 metų, blaškėsi tarp prorusiško ir proeuropietiško kurso. Prezidentė M.Sandu pavadino šiuos rinkimus nulemsiančiais kryptį. JAV išsilavinimą įgijusi ekonomistė pirmiausiai paskelbė kovą su korupcija skurdžioje savo šalyje. Rusija mažytėje šalyje, kuri ribojasi ir su Ukraina, ir toliau turi didelę įtaką - ypač separatistinėje Padniestrėje, kur nuo dešimtojo dešimtmečio pradžios dislokuoti rusų kariškiai.

Balsavimo teisę sekmadienį turėjo ir 260 tūkst. žmonių separatistinėje teritorijoje. Pastaruoju metu Maskva kritikavo „beprecedentį JAV ir ES kišimąsi" į Moldovos vidaus reikalus.

Komentuoja politologas Vadimas VOLOVOJUS:

Kai I.Dodonas buvo prezidentu ir turėjo nemažą skaičių šalininkų parlamente, vienu metu atrodė, kad jis gali visiškai konsoliduoti valdžią ir perimti parlamento kontrolę, kaip dabar pavyko M.Sandu. Tokiu būdu Moldovoje įsigalėtų grynai prorusiška valdžia. Bet jam tas nepavyko, o problemos šalyje vis aštrėjo, todėl natūraliai I.Dodono socialistų populiarumas pradėjo mažėti.

Po dabartinių prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo M.Sandu, iniciatyva perėjo į provakarietišką pusę, ji paleido parlamentą bei paskelbė priešlaikinius rinkimus, kuriuos taip pat laimėjo didele persvara.

Kodėl pralaimėjo I.Dodonas ir visa jo prorusiška stovykla? Pirmas dalykas - I.Dodonas susipyko su daugeliu žmonių tiek savoje partijoje, tiek ir su kažkada jam prijautusių, todėl buvo sunku susivienyti prieš M.Sandu. Antras dalykas - jam labai pakenkė tai, kad jis susidėjo su komunistais, kuriais daugybė žmonių yra seniai nusivylę, nes tai daugeliui asocijuojasi su ne itin malonia praeitimi...

Tačiau pačioje Moldovoje kalbama, jog labai daug pastangų į M.Sandu pergalę įdėjo JAV ambasada. Natūralu, kad amerikiečiai norės gauti kažką mainais, ypač kai visa valdžia šalyje dabar priklauso provakarietiškoms jėgoms... Čia netgi juokaujama, kad rinkimus laimėjo „Amerikos ambasada"... Na, o dabar reikia žiūrėti, kaip naujoji valdžia su savo šūkiais „Vakarai mums padės" ir „Eisime į Europą" įgyvendins žmonių lūkesčius, nes daugelis įsivaizduoja, kad nuo rytojaus gyvens, kaip Vokietijoje... Taigi, kaip šie lūkesčiai bus realizuoti?

Ar neatsitiks taip, kaip nutiko Ukrainoje po Oranžinės revoliucijos? Ten juk dabar prezidentas Volodymyras Zelenskis yra grynai nominali figūra - šalį de facto valdo arba vien tik JAV ambasada, arba „didžiojo septyneto" ambasadoriai...

Vakarai ir JAV siekia ne tos valstybės gerovės, į kurios rinkimus investavo rimtus politinius aktyvus. Jie siekia realizuoti savo interesus, tačiau jų interesai nebūtinai sutampa su tos valstybės interesais, kaip parodė ir Ukrainos pavyzdys. Todėl tai tik laiko klausimas, kada politinė situacija apsivers - žmonės prisimins politikų pažadus, kad „einame į Vakarus", bet jie būtinai po kurio laiko paklaus: ką konkrečiai tas mums atnešė?

Neatmeskime ir galimos Rusijos reakcijos. Energetiniai ištekliai gali smarkiai pabrangti, gali netikėtai paaiškėti, kad Moldovos vyne ar kituose produktuose gyvena parazitai, o ir Moldovos darbo migrantai galbūt nėra tokie gyvybiškai svarbūs Rusijai ir ji gali apriboti jų atvykimą. Visa tai tikrai nepridės politinių dividendų esamai valdžiai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar Kalėdų Senelis šiemet buvo Jums dosnus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate I.Šimonytės Vyriausybės darbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+3 +6 C

+2 +6 C

+1 +6 C

+3 +6 C

+3 +6 C

+1 +6 C

0-3 m/s

0-5 m/s

0-7 m/s