Vokietijos kancleris Olafas Šolcas (Olaf Scholz) sukritikavo Lenkijos prezidentą Andžėjų Dudą (Andrzej Duda) dėl jo raginimo konfiskuoti, o vėliau panaudoti Europoje įšaldytą 260 mlrd. eurų vertės Rusijos turtą, rašo „Financial Times", cituodamas šaltinius.
A.Duda tokį pasiūlymą pateikė gruodžio 18-osios vakarą per derybas Briuselyje, kurias organizavo NATO generalinis sekretorius Markas Rūtė (Mark Rutte).
„Jūs nesuprantate, kaip tai paveiks mūsų finansų rinkų stabilumą. Jūs net nenaudojate euro!" - riktelėjo O.Šolcas, kreipdamasis į A.Dudą ir taip išgąsdindamas kitus susirinkusius lyderius.
A.Dudos išsakytą idėją palaikė JAV ir Didžioji Britanija, kurios nėra euro zonos narės, Vokietija, Prancūzija ir Italija, kurios naudoja eurą, jai priešinosi.
Tai, kad ES ir Jungtinės Valstijos nusprendė įšaldyti Rusijos turtą, tapo žinoma 2022 m. vasarį.
Prieš tai Vakarų sankcijos buvo taikomos Irano, Sirijos, Afganistano ir Venesuelos centriniams bankams. Rusijos banko ir Finansų ministerijos duomenimis, blokuota yra apie 300 mlrd. JAV dolerių.
Darbo grupė „Rusijos elitas, tarpininkai ir oligarchai" (REPO, kurią sudaro ES, Australijos ir G7 šalių finansų ministrų pavaduotojai) kalba apie 280 mlrd. JAV dolerių.
Balandį JAV prezidentas Džo Baidenas (Joe Biden) pasirašė įstatymų paketą, numatantį galimybę konfiskuoti įšaldytą Rusijos valstybės turtą, priklausantį JAV jurisdikcijai. JAV Kongreso duomenimis, šalyje saugoma Rusijos centrinio banko aktyvų už 4-5 mlrd. JAV dolerių.
ES šalys gegužę susitarė dėl plano, kaip panaudoti pelną iš įšaldyto Rusijos turto. Paskelbtame ES Tarybos sprendime teigiama, kad Europos Sąjunga neketina pervesti Rusijai pajamų iš užblokuoto turto naudojimo net ir po to, kai sankcijos bus panaikintos.
Liepą Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas perspėjo, kad Rusija imsis atsakomųjų veiksmų, jei jos įšaldytas turtas bus konfiskuotas Ukrainos naudai.
Vakarų veiksmus jis pavadino „vagyste" ir pažymėjo, jog Europa pasirinko blogiausią kelią, nusprendusi panaudoti įšaldytą Rusijos turtą pagalbai Kijevui.