Visus 2020-uosius gąsdinta virusais, 2021-uosius, nepaisant skubiai sukurtų vakcinų, žmonija praleis panašiai. Viena vertus, abejojama, ar vakcinos tikrai bus veiksmingos, kita - perspėjama, kad be koronaviruso ir įvairių jo mutacijų, pasaulis gali susidurti su visiškai naujomis ligomis.
Uždarytos sienos viruso plitimo nesustabdė
Antroje gruodžio pusėje nemažai pasaulio šalių nutraukė susisiekimą su Didžiąja Britanija dėl ten atrasto naujo koronaviruso štamo. Tuomet buvo perspėjama, kad naujasis virusas plinta 70 proc. greičiau. Tai lėmė viruso paviršiuje esančio baltymo „spyglio", atsakingo už prisitvirtinimą prie ląstelių, mutacija.
Specialistai tokias priemones įvertino skeptiškai. Jų teigimu, po pasaulį pasklidęs virusas vis tiek mutuos. Be to, sienas uždaryti buvo sugalvota tik gruodį, nors apie britiškąją koronaviruso atmainą buvo žinoma jau nuo rugsėjo.
Netrukus paaiškėjo, kad specialistai buvo teisūs. Nepaisant nutrauktų oro skrydžių dar praėjusių metų pabaigoje naujasis, britiškasis, viruso štamas buvo rastas JAV, Kanadoje ir Kinijoje.
Sausio pirmąją pasirodė informacija, kad jis nustatytas 15 į Turkiją iš Didžiosios Britanijos grįžusių asmenų. Po poros dienų apie šešis infekuotuosius britiškąja atmaina pranešė Graikija. Naujasis COVID-19 tipas buvo nustatytas grįžusiems iš Didžiosios Britanijos. Tikslindami gautą informaciją, gydytojai atliko specialų, tris dienas trukusį, molekulinį testavimą ir analizę. Visi užsikrėtusieji buvo skubiai karantinuoti.
Sausio 5 dieną Pasaulinės sveikatos organizacija pranešė, kad britiškoji viruso atmaina buvo užfiksuota jau 41-oje pasaulio šalyje, teritorijoje ar regione.
Vakcinos nepadės?
Beje, naujas viruso štamas nebuvo vienintelė bloga, metų pradžioje iš Didžiosios Britanijos atskriejusi, naujiena. Neįvardintas britų vyriausybės mokslinis patarėjas informavo „ITV News" politinį redaktorių Robertą Pestoną, kad paskubomis sukurtos vakcinos gali būti neefektyvios prieš naują, bet jau Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) atrastą, viruso štamą.
Žurnalisto pašnekovo teigimu, britų mokslininkai buvo linkę abejoti, ar vakcinos, galinčios efektyviai kovoti su britiškąja viruso atmaina, bus tokios pat veiksmingos kovoje su afrikietiškuoju štamu.
Beje, būtent šis faktas kelia daugiausiai nerimo Didžiosios Britanijos sveikatos apsaugos ministrui Metju Henkokui (Matthew John David Hancock). „Man neramu, kad jis (štamas iš PAR), persiduoda dar greičiau negu naujasis, Didžiojoje Britanijoje atrastas, variantas. O juk bandant jį suvaldyti jau buvo susidurta su akivaizdžiais sunkumais", - sakė jis, duodamas interviu ITV. Ministro abejones galima suprasti, nes pradėjus vakcinavimą pasirodė pranešimai apie vakcinuotųjų mirtis - po vieną žmogų mirė Portugalijoje, Šveicarijoje ir Izraelyje, dvi gyvybės užgeso Norvegijoje.
Sausio 5 d. duomenimis, Didžiojoje Britanijoje buvo užfiksuoti du afrikinio štamo infekcijos atvejai, jis rastas dar šešiose kitose šalyse ir teritorijose.
Nauja koronaviruso mutacija PAR buvo atrasta 2020 m. gruodį. Anksčiau šalyje nematyta SARS-Co-V-2 viruso versija buvo pavadinta 501. PAR sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, antroji koronaviruso banga šalyje galėjo būti susijusi būtent su šia mutacija. Afrikoje rasta viruso mutacija skiriasi nuo tos, kuri atsirado Didžiojoje Britanijoje.
Iš kur atsirado koronavirusas?
Kol vieni ieško problemos sprendimo būdų, kiti ieško kaltų. Prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Metjus Potingeris (Matthew Pottinger) pareiškė, kad labiausiai tikėtina, jog po pasaulį virusas išplito dėl neatsakingo Uhanyje (Kinija) veikiančios laboratorijos darbuotojų elgesio, praneša „Daily Mail".
Pasak M.Potingerio, būtent tokia epidemijos atsiradimo versija šiandien yra labiausiai tikėtina. „Atsiranda vis daugiau įrodymų, kad būtent ši minėta laboratorija yra atsakinga už pandemiją", - pareiškė politikas nuotolinės konferencijos, kurioje dalyvavo ir kitų šalių atstovai, metu.
Jo nuomone, virusas iš laboratorijos galėjo „pasprukti" įvykus avarijai. Tiesa, jokių, savo versiją pagrindžiančių įrodymų, jis nepateikė.
Kiek anksčiau Kinijos URM vadovas Vanas I pateikė Pekino versiją apie viruso kilmę. Pasak kinų, pandemija prasidėjo todėl, kad visame pasaulyje susiformavo atskiri užkrato židiniai, iš kurių koronavirusas vėliau išplito po likusius regionus.
Laikas ruoštis naujai pandemijai?
Mokslininkas Žanas Žakas Muembė Tamfumas (Jean-Jacques Muyembe Tamfum), vienas pirmųjų atradęs Ebolos virusą, perspėjo, kad netrukus galime sulaukti naujos, mirtinos „Ligos X", praneša CNN.
Daktaro teigimu, vienai jo pacientei buvo nustatyti ankstyvosios hemoraginės karštinės simptomai, nors Ebolos ir kitų žinomų ligų testai buvo neigiami. Jis yra įsitikinęs, kad moteris gali tapti nuliniu, nauja liga užsikrėtusiu, pacientu. Baiminamasi, kad liga plis taip pat greitai, kaip koronavirusas, tačiau mirtingumas nuo jos sieks 50-90 proc. Ebolos mirtingumo.
Šiuo metu „Ligos X" egzistavimas yra tik hipotezė, tačiau Pasaulinė sveikatos organizacija mano, jeigu įtarimai pasitvirtins, naujosios ligos pasekmės bus katastrofiškos. Profesorius Ž.Ž.Muembė Tamfumas patikslino, kad žmonijai nuolat grasina daugybė dar nežinomų virusų, ir pabrėžė, jog didesnė mirtinų ligų dalis slepiasi tropiniuose Afrikos miškuose. Jis buvo įsitikinęs, kad nauji, gyvūnų žmonėms perduodami, patogenai, tokie kaip tas pats koronavirusas, tikrai atsiras.
Kiek anksčiau Japonijos vyriausybės konsultantas, futurologas Morinosuke Kavaguti išsakė prielaidas, jog pasaulio laukia naujos pandemijos. Jų priežastys liks tos pačios - prasta bendra žmonijos sveikatos būklė ir nenoras keisti savo gyvenimo būdo. Futurologo teigimu, kritiniu momentu žmonės išsigąsta ir nusiteikia blogiausiam iš galimų scenarijų.
„Bet kaip ir ankstesnės problemos, šita irgi praeis. O tuomet viskas grįš į senas vėžes ir visi gyvens kaip gyvenę", - prognozavo M.Kavaguti.