JAV gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas ketvirtadienį pareiškė, kad prezidento Donaldo Trumpo pastangos užbaigti karą Ukrainoje kartu su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu „tikrai nėra“ Kijevo išdavystė.
Didžiosios Europos valstybės primygtinai tvirtina, kad Ukraina ir kitos žemyno šalys turi sėsti prie bet kokių būsimų derybų stalo.
„Išdavystės ten nėra. Esama pripažinimo, kad visas pasaulis ir Jungtinės Valstijos rūpinasi ir yra suinteresuoti taika, derybų keliu pasiekta taika, žudymo sustabdymu, kaip sakė prezidentas D. Trumpas. Todėl abiem pusėms reikės pripažinti dalykus, kurių jos pripažinti nenori“, – prieš NATO gynybos ministrų susitikimą sakė P. Hegsethas.
D. Trumpas trečiadienį nustebino Ukrainą ir Vašingtono sąjungininkes Europoje, kai per pirmąjį pokalbį telefonu su V. Putinu nuo sugrįžimo į valdžią sutiko pradėti taikos derybas.
P. Hegsethas išdėstė Vašingtono lūkesčius karo užbaigimo klausimu ir nurodė, kad nerealu tikėtis, jog Ukraina susigrąžins visas savo teritorijas ar taps NATO nare.
Jis taip pat tvirtino, kad Europa dabar turi pradėti teikti „didžiąją dalį“ pagalbos Ukrainai, o Jungtinės Valstijos nedislokuos karių kaip saugumo garantijos pagal bet kokį susitarimą.
Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius atkirto, kad tenka apgailestauti, jog Vašingtonas padarė „nuolaidų“ Rusijai taikos deryboms dar net neprasidėjus.
„Mano nuomone, būtų buvę geriau pasikalbėti apie galimą Ukrainos narystę NATO ar galimus teritorinius praradimus prie derybų stalo“, – teigė jis.
Trečiadienį paskelbtame pranešime svarbių didžiųjų Europos valstybių, įskaitant Vokietiją, Prancūziją, Lenkiją ir Jungtinę Karalystę, užsienio reikalų ministrai pareiškė, kad „Ukraina ir Europa turi dalyvauti bet kokiose derybose“.
Vykstant Rusijos plataus masto karui prieš Ukrainą, kuris prasidėjo 2022 m., Vakarų šalys vis tvirtino, kad sprendimai dėl Ukrainos ateities neturėtų būti priimami be Kijevo.
NATO vadovas Markas Rutte ketvirtadienį sakė, kad yra labai svarbu, jog Kijevas „aktyviai dalyvautų“ bet kokiose derybose dėl įvykių Ukrainoje.
Jam antrino britų gynybos sekretorius Johnas Healey, kuris perspėjo, kad „negali būti jokių derybų apie Ukrainą be Ukrainos, o Ukrainos balsas turi būti bet kokių pokalbių centre“.
M. Rutte taip pat primygtinai tvirtino, kad bet koks potencialus taikos susitarimas turi būti „patvarus“.
Kyjivo rėmėjai Europoje baiminasi, kad D. Trumpas gali priversti Ukrainą sudaryti prastą taikos susitarimą, dėl kurio jiems teks susidurti su įsidrąsinusiu V. Putinu.
„Europa turi dalyvauti šiose derybose. Negali būti nė kalbos, – teigė Estijos gynybos ministras Hanno Pevkuras. – Europa investuoja į Ukrainos gynybą, Europa atstato Ukrainą Europos Sąjungos lėšomis, su mūsų dvišale pagalba, todėl mes turime ten būti.“